Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 3 – letnich
Temat: Wiosenne kwiaty.
Cele ogólne:
- Zapoznanie z nazwami pierwszych wiosennych kwiatów: krokus, przebiśnieg, żonkil, tulipan.
- Zapoznanie z cyklem rozwojowym rośliny.
Cele operacyjne:
dziecko:
- zna nazwy pierwszych wiosennych kwiatów (krokus, przebiśnieg, żonkil, tulipan),
- rozumie określenia: „wysoko”, „nisko”,
- zna cykl rozwojowy rośliny,
- potrafi ruchem i gestem odwzorować polecenia nauczyciela,
- potrafi wysiewać nasiona,
- rozumie treść wysłuchanego wiersza,
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące wiersza,
- wie co potrzeba roślinie do wzrostu
Metody:
- słowna (rozmowa, instrukcja i polecenia),
- czynna (zadań stawianych dzieciom),
- oglądowa (obserwacja, pokaz).
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające kwiaty: krokusy, przebiśniegi, żonkile, tulipany oraz plansze obrazujące cykl rozwojowy rośliny, nagranie z płyty CD, emblematy kwiatów dla każdego dziecka, doniczki z ziemią, nasiona aksamitek.
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa o kwiatach, które przyniosła wiosna – wiersz
„Wiosna ogrodniczka”
Przyszła do nas wiosna
Nasionka przyniosła.
Ogrzała je słoneczkiem;
Deszczykiem podlała.
Na łąkach ogrodach
zakwitły śliczne kwiatki:
krokusy, przebiśniegi,
żonkile, i tulipany.
Pokazywanie ilustracji kwiatów, nazywanie ich, rozmowa o ich zewnętrznym wyglądzie.
2. Zapoznanie z cyklem rozwojowym roślin.
3. Zabawa ruchowa „Wiosenne kwiaty” – dzieci otrzymują emblematy z kwiatami. Nauczycielka wskazuje na kwiaty, które rozkwitają gdy milknie muzyka. Kwiaty bardzo powoli zaczynają rosnąć podnosząc się do góry coraz wyżej. Unosząc ręce i stojąc na placach dzieci „kwiaty” kołyszą się, wystawiając główki do słońca.
4. Wysiewanie kwiatów do przygotowanych wcześniej doniczek.
5. Ewaluacja: smutny i wesoły kwiat.