Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI
Temat: Przyjaźń szansą na samodoskonalenie na podstawie utworu „Ten obcy”
Cel główny: uświadomienie uczniom znaczenia prawdziwej przyjaźni w życiu człowieka.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- rozróżnia wyrazy pokrewne i bliskoznaczne,
- posługuje się słownikiem wyrazów bliskoznacznych,
- używa poprawnej formy wyrazu przyjaciel w l. mn.,
- pracuje z tekstem: czyta cicho ze zrozumieniem, układa pytania, szuka odpowiedzi,
- wyciąga wnioski,
- wstawia przecinki we właściwych miejscach,
- odmienia wyrazy przez przypadki,
- zna zasady pisowni wyrazów z „rz”.
Metody nauczania:
Praca z tekstem, elementy heurezy.
Środki dydaktyczne:
- słownik wyrazów bliskoznacznych, kserokopie strony z wyrazem „przyjaźń”, „przyjaciel”,
- Cz. Kozieja: „Język polski. Zeszyt ćwiczeń dla klasy VI”, s. 15 – 16.
- materiały dydaktyczne przygotowane przez nauczyciela.
Formy organizacji lekcji:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Tok lekcji:
I Część wstępna
Na kilku ostatnich lekcjach omawialiśmy lekturę „Ten obcy”. Dzisiaj porozmawiamy o przyjaźni w tym utworze. Przedtem wykonamy kilka ćwiczeń. Na początek przypomnimy sobie różnicę między wyrazem pokrewnym i bliskoznacznym, np.
dom – chata, budynek, mieszkanie (wyrazy bliskoznaczne – synonimy),
dom – domek, domowy, domownik (wyrazy pokrewne).
1. Korzystając ze słownika wyrazów bliskoznacznych, wyszukajcie synonimy do wyrazu „przyjaciel” (kolega, towarzysz, druh, powiernik).
2. Wyszukajcie w słowniku wyrazy określające prawdziwą przyjaźń (dozgonna, wierna, bezinteresowna, niezachwiana, serdeczna, szczera, wzajemna, zażyła).
3. Odmieńcie przez przypadki w l. mn. wyraz „przyjaciel”.
4. Uzupełnijcie podane zdania wyrazem „przyjaciel” w liczbie mnogiej.
Mam wielu .................................... .
Często rozmawiam z mamą o ........................................ .
Lubię spędzać czas z ........................................ .
II Część właściwa
1. Jednym z tematów poruszonych w utworze „Ten obcy” jest problem przyjaźni między członkami załogi, a także Ulą i Zenkiem.
a) Dlaczego Zenek najbardziej polubił Ulę?
b) Co dziewczynkę pociągało do Zenka?
c) Czym różni się przyjaźń między „czwórką”, a Ulą i Zenkiem?
d) Które uczucie waszym zdaniem przetrwa próbę czasu?
2. Odczytajcie teraz tekst „Potrzeba przyjaźni” i wykonajcie polecenia (Załącznik 1.)
3. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania.
III Część końcowa
1. Nawiązanie do tematu: czego nauczyli się bohaterowie lektury dzięki przyjaźni? Czego nas może nauczyć przyjaźń?
2. Zadanie domowe (Załącznik 2.)
IV Ewaluacja
1. Co podobało ci się na dzisiejszej lekcji?
2. Co ci się nie podobało?
3. Czego nauczyłeś się na dzisiejszej lekcji?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Załącznik 1.
1. Przeczytaj uważnie tekst.
2. Postaw brakujące przecinki.
3. Ustal, co jest tematem tekstu.
4. Ułóż i zapisz w zeszycie 3 pytania do tekstu i podkreśl fragmenty, które są odpowiedziami na pytania.
POTRZEBA PRZYJAŹNI
Młody człowiek pozbawiony wiernego towarzysza czuje się przygnębiony nikomu niepotrzebny i odrzucony.
Uczucia te nie były obce Uli Zalewskiej i Zenkowi Wójcikowi. Dlatego dobrze czuli się razem na wyspie, z dala od innych którzy przyjaźni mieli pod dostatkiem.
Tych dwoje nie musiało wiele mówić rozumieli się doskonale bez słów. Woleli przyglądać się przelatującym ptakom obserwować przepływającą powoli rzekę przysłuchiwać się dalekim grzmotom burzy. Przedkładali cichy chrzęst gałęzi drzew nad głośne krzyki i wrzawę czynioną przez załogę. Zenek nie wierzył ludziom ponieważ ci którzy powinni być dla niego dobrzy zawiedli go odepchnęli. Uczucia innych, zamiast ogrzewać jego samotne serce, raczej parzyły jak pokrzywy. Uli również potrzebny był przyjaciel. Jej spojrzenie często spoczywało ukradkiem na mizernej twarzy Zenka lub jego przybrudzonym wzorzystym skafandrze. A długie rzęsy przykrywały oczy kiedy ktoś próbował w nie zajrzeć.
Zenek i Ula potrzebowali kogoś bliskiego. Zaprzyjaźnili się bo problemy które na nich spadły były zbyt trudne do rozwiązania w pojedynkę.
Załącznik 2. Zadanie domowe 1. Wypisz 3 przykłady przyjaźni z przeczytanych przez ciebie książek. Zapisz tytuł książki, autora i bohaterów. 2. Z tekstu „Potrzeba przyjaźni” wypisz wyrazy z „rz”.
„rz” po spółgłoskach „rz” niewymienne „rz” wymieniające się na „r”