SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
DATA: 22.03.2010
GRUPA: 4-LATKI
PROWADZĄCA: Justyna Malecha
TEMAT: "Sukienka dla Pani Wiosny"-praca plastyczna inspirowana technikami C.Freineta.
CEL OGÓLNY: Motywowanie dzieci do podejmowania działań i aktywności na zajęciach plastycznych.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
wypowiada się na określony temat;
kształci analizator węchowy;
improwizuje ruch do usłyszanej muzyki;
samodzielnie przypina kwiaty na tablicy,tworząc gazetkę dekoracyjną;
odczytuje informacje zawarte na fiszce;
działa zgodnie z fiszką wiodącą;
stara się działać i współpracować w zespole;
przeżywa dumę i radość z wykonanego zadania;
FORMA: praca z całą grupą,indywidualna,w małych zespołach.
METODA: aktywizująca-wybranych technik C.Freineta
- "swobodny tekst"-wypowiedzi na temat
- "gazetka szkolna"-gazetka dekoracyjna
- "żywy teatr"-zabawa w inscenizację
- "doświadczenia poszukujące"-fiszka wiodąca
- "dyplomy sprawności"-emblematy.
POMOCE: koszyk,perfumowane kwiaty z bibuły,znaczki z papieru samoprzylepnego ilustrujące bociany,żaby,motyle;tablica korkowa okryta materiałem imitująca łąkę,CD z nagraniem melodii do tańca kwiatów,3 obręcze oklejone bibułą,list od Pani Wiosny,
3 fiszki prowadzące,wycięte pomoce z kolorowego papieru,klej,3 sukienki dla Wiosenki z brystolu,wieszaki na ubranie,emblematy "złote nożyczki" dla każdego dziecka.
PRZEBIEG:
1.Wprowadzenie do tematu-wysłuchanie wiersza.
Wiosenka Radosna
W koszyku przyniosła:
I kwiaty i pąki
Motyle,biedronki
I trawę na łąki
I małe owady
I boćki i żaby
I wszystko,co żyje
I w ziemi się kryje.
2.Swobodne rozmowy o wiośnie,w oparciu o powyższy wiersz oraz własną wiedzę i obserwacje(określanie zwiastunów wiosny,zmian atmosferycznych).
3.Przyklejanie znaczków z papieru samoprzylepnego na koszulki,do wyboru bocian,żaba,motyl.
4.Prezentacja koszyka od Pani Wiosny.W koszyku znajdują się perfumowane kwiaty-stokrotki z bibuły.
5."Wąchanie kwiatów"-dobór kwiatów o tym samym zapachu w pary.
6."Taniec kwiatów"-improwizacja ruchowa do muzyki.
7."Kolorowa łąka"-przypinanie kwiatów na tablicę korkową imitującą łąkę-dokonanie przez dziecko wyboru miejsca,gdzie przypiąć kwiatek.Tworzenie gazetki ściennej-dekoracyjnej.
8.Podział grupy na zespoły wg znaczków identyfikacyjnych.Dzieci zajmują miejsca wokół obręczy imitujących "gniazdo", "staw", "kwiat".
9.Zabawa ruchowo-naśladowcza-reakcja na sygnał mówiony.
Wiosna sobie życzy,aby:
chodziły bociany
skakały żabki
fruwały motyle
10.Odczytanie listu od Pani Wiosny
Kochane dzieci !!!
Nie przyszłam do Was z rana
bo byłam nie ubrana.
Całe dnie i noce,
po wilgotnej chodzę łące.
Zniszczyłam swoje sukienki
i kłopot mam teraz wielki.
Pomóżcie Waszej Wiosence
i zróbcie jej nową sukienkę.
11.Prezentacja i działania dzieci wg fiszki wiodącej-wykonanie sukienki dla Pani Wiosny w 3 zespołach.
12.Prezentacja sukienek na wieszakach w wyznaczonym miejscu. Próby oceny wykonanej pracy przez dzieci.
13.Wręczenie podziękowań od Pani Wiosny-dyplomu sprawności-emblematu nożyczek.