Scenariusz zajęć dzieci 5 - letnich
Temat dnia: Matematyczne zmagania
Cele ogólne:-
- Posługiwanie się określeniami dotyczącymi kierunków w przestrzeni: przed siebie, za siebie, obok siebie,
-Porządkowanie przedmiotów wg wielkości,
-Posługiwanie się nazwani figur geometrycznych : koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt,
-Klasyfikowanie przedmiotów wg jednej lub więcej cech,
-Posługiwanie się liczebnikami głównymi od 1-6 ,
-Posługiwanie się liczebnikami porządkowymi
- Prawidłowe reagowanie na muzykę,
Cele operacyjne:
Dziecko:
-Zna zasady zabawy integracyjnej „Figury”
-Rozpoznaje i nazywa podstawowe kolory,
-Klasyfikuje przedmioty wg jednej lub dwóch cech
-Porównuje liczebności zbiorów ( mniej, więcej, równo, o jeden więcej )
-Rozumie pojęcie dotyczące kierunków w przestrzeni
-Rozwija wyobrażnię oraz twórczą aktywność podczas wykonywania geometrycznego stworka
Środki dydaktyczne: koperty z figurami (małe i duże figury), duża koperta z pociętą figurą, biała kartka A-4, klej, figury geometryczne z taśmą samoprzylepną, bibuła, kolorowy papier, kredki, mazaki , kaseta z muzyką , ilustracje
PRZEBIEG:
1.Paluszki
Na znaną melodię liczy palce dłoni śpiewając.
2. Figurki
dzieci otrzymują figurę geometryczną którą przykleja do bluzki. Tańczą w rytm muzyki na przerwę w muzyce szukają partnera z taką samą figurą , kolorem.
3. Wesołe koperty
Każde dziecko szuka koperty ze swoim imieniem .W kopercie znajdują się figury geometryczne (małe i duże) dzieci wykonują zadania wg poleceń nauczyciela
-policz wszystkie koła,
-policz małe kwadraty,
- policz trójkąty małe i duże których jest więcej i o ile?
- policz duże prostokąty i małe koła których figur jest więcej?
4. Geometryczne wzorki
nauczyciel umieszcza na tablicy rysunki wykonane z figur geometrycznych zadaniem dzieci jest odgadnięcie co się na nich znajduje i policzenie wszystkich figur na danej ilustracji, (kwiatek, domek, pralka, latawiec)
5.Składamy figury
Dzieci otrzymują kopertę w której znajduje się pocięta figura, zadaniem dzieci jest złożenie jej w całość i przyklejenie na kartkę
6. Dzieci złożoną figurę układają względem siebie według poleceń n-la :
połóż figurę siebie, przed siebie, obok siebie , na głowie, na ramieniu
7. Dokończ rysować
Dzieci otrzymują kartki na których są zaczęte narysowane figury , ich zadaniem jest dokończenie rysowania figur
8. Po zakończeniu matematycznych zadań wszyscy uczestnicy zajęć otrzymują dyplomy
„ Dobry matematyk”