Scenariusz zajęć
I. Część informacyjna:
Termin zajęć:
Oddział przedszkolny: 3,4-latki
Prowadzący zajęcia:
Temat tygodnia: To co nas otacza, gdy zamykamy oczy – dźwięki.
Temat dnia: Zabawa techniczna – wykonanie grzechotki z kubka po jogurcie.
Czas zajęć: przedpołudnie
II. Plan zajęć:
1. Zabawy indywidualne wg zainteresowań.
2. Ćwiczenia poranne.
3. Zabawa „Na powitanie”.
4. Czynności higieniczne w łazience.
5. Śniadanie.
6. Mycie zębów.
7. Zabawa dydaktyczna „Jaki to instrument?”
8. Pokaz instrumentów w rzeczywistości oraz dźwięków jakie wydają.
9. Zabawa muzyczno – ruchowa „Instrumenty”
10. Zachęcanie dzieci do wykonania instrumentu – grzechotki.
11. Pokaz poszczególnych czynności.
12. Samodzielna praca dzieci.
13. Stworzenie orkiestry do piosenki „Kotek Puszek”
14. Spacer po okolicy przedszkola i słuchanie śpiewu ptaków.
III. Cele zajęć:
Ogólne:
• Dziecko potrafi wykonać grzechotkę.
• Dziecko rozpoznaje nazwę instrumentu po jego dźwięku.
• Dziecko doskonali umiejętność łączenia ruchu z muzyką.
Szczegółowe:
Uczeń: umie i potrafi:
• Słuchać poleceń nauczyciela i reagować zgodnie z wymaganiami.
• Współpracować w grupie.
• Panować nad harmonią własnego ciała.
• Odgadnąć nazwy instrumentów, których dźwięk usłyszało.
• Wykonać grzechotkę.
• Zagrać rytm na wykonanej grzechotce.
• Dbać o ład i porządek w miejscu pracy.
Formy pracy:
• Indywidualna
• Zbiorowa
Metody:
• Słowna – rozmowa, objaśnienia, instruktaż nauczyciela.
• Oglądowa – pokaz.
• Czynna – zadania stawiane do wykonania, zabawa dydaktyczna.
Środki dydaktyczne: Płyta CD z muzyką, instrumenty: grzechotka, tamburyno, talerze,
i ich ilustracje, kubeczki po jogurcie, kukurydza, ryż, kawałki bibuły, gumka.
Przebieg zajęć:
1. Zabawy indywidualne wg zainteresowań.
Schodzenie się dzieci do przedszkola. Zabawy dzieci w małych grupkach wg zainteresowań.
2. Ćwiczenia poranne wg K. Wlaźnik
• Zabawa orientacyjno – porządkowa: Kot jest, kota nie ma. Dzieci stoją w rozsypce. Na zawołanie „Kot jest!” – wszystkie dzieci – myszki przysiadają, obejmują kolana, głowa na kolanach. Na zapowiedź „Kota nie ma!” – myszki wyskakują w górę i cicho biegają w różnych kierunkach.
• Czworakowanie: Kot wspina się po drabinie. Marsz na czworakach w różnych kierunkach. Na polecenie dzieci zatrzymują się w przysiadzie podpartym i powoli prostują do stania, przebierając rękoma ( kot wspina się po drabinie).
• Marsz z piosenką po obwodzie koła.
3. Zabawa „Na powitanie”.
Przy dźwiękach muzyki dzieci biegają, podskakują, maszerują, na przerwę w muzyce witają się różnymi częściami ciała,, np.: noskami, łokciami, kolanami itp.
4. Czynności higieniczne w łazience.
Mycie rąk przed jedzeniem.
5. Śniadanie.
Przypomnienie o właściwym zachowaniu się przy jedzeniu.
6. Mycie zębów.
7. Zabawa dydaktyczna „Jaki to instrument?”
Na tablicy przypięte są dwa rysunki instrumentów: tamburyna i grzechotki. Dzieci siedzą naprzeciw rysunku zakrytego kartką. Otwieramy pierwsze okienko – dzieci wypowiadają się swobodnie o tym, co widzą, próbują odgadnąć co to za instrument na podstawie pierwszej wskazówki. Otwieramy drugie okienko, potem następne... Obraz odkrywa się stopniowo.
8. Pokaz instrumentów w rzeczywistości oraz dźwięku jaki wydają.
Dzieci spośród wielu instrumentów wybierają, te które były przypięte na tablicy. Chętne dziecko przychodzi i gra na wskazanym instrumencie.
9. Zabawa muzyczno – ruchowa „Instrumenty”
Nauczycielka wybiera trzy instrumenty, na których gra w różnej kolejności. Dzieci, gdy usłyszą:
• Tamburyno – wirują, jak płatki śniegu.
• Talerze – tupią nóżkami o podłogę.
• Grzechotkę – klaszczą w dłonie.
• Na przerwą w muzyce przykucają.
10. Zachęcenie dzieci do wykonania instrumentu – grzechotki.
Nauczycielka mówi dzieciom, że będziemy dzisiaj wykonywać samodzielnie instrument – grzechotkę.
11. Pokaz poszczególnych czynności.
Nauczycielka opowiada w jaki sposób wykonamy grzechotkę.
Do pojemnika po jogurcie wsypujemy ziarenka ryżu lub kukurydzy, następnie na wylocie pudełka kładziemy bibułkę i zakładamy na to gumeczkę.
12. Samodzielna praca dzieci.
Dzieci samodzielnie wykonują grzechotkę przy powtórnym pokazie poszczególnych czynności.
13. Stworzenie orkiestry do piosenki „Kotek Puszek”.
Nauczycielka dzieli dzieci na dwie grupy ze względu na kolor bibułki. Jedna grupa potrząsa grzechotkami do słów piosenki, a druga uderza grzechotką w dłonie, po zaśpiewaniu piosenki następuje zamiana grup.
14. Spacer po okolicy przedszkola i słuchanie śpiewu ptaków.
Wyjście na spacer do przedszkolnego ogrodu.
Wysłuchiwanie się w śpiew ptaków.
Próba naśladowania głosu ptaków.