Scenariusz zajęć organizowanych
Imię i nazwisko: Joanna Gawęda
Grupa: dzieci 4, 5-letnie
Temat kompleksowy: Czy to siostra, czy to brat, kolorowy z nimi świat
Temat dnia: Ja też chcę mieć rodzeństwo
Cele ogólne:
• budowanie wrażliwości i delikatności w stosunku do kolegów poprzez interakcje w parach
• rozwijanie umiejętności nawiązywania pozytywnych relacji z kolegami oraz zgodnego współdziałania w sytuacjach zadaniowych
• kształtowanie umiejętności wypowiedzi na określony temat w poprawnej formie gramatycznej
• doskonalenie sprawności ruchowej poprzez uczestniczenie w zabawach ruchowych
Przebieg zajęć:
1. Zabawa powitalna „Podaj dłoń” (wersja „Iskierki”).
Podaje dłoń koledze siedzącemu obok, „przekazuje” uścisk dalej.
2. Opowiadanie nauczyciela na podstawie książki A. Lindgren, I. Wikland „Ja też chcę mieć rodzeństwo”.
Po skończonej opowieści dzieci określają problem trawiący bohatera.
3. Odszukanie kopert z ilustracjami (oryginalne ilustracje z książki). Układanie historyjki obrazkowej dotyczącej tekstu. Opowiadanie historii w oparciu o ilustracje.
4. Zabawa pantomimiczno-ruchowa „Wzajemna pomoc”.
Dzieci w parach odgrywają sytuacje, następnie zamieniają się rolami.
Sytuacje zadaniowe:
- jest ślisko, pomóż koledze iść po śliskim chodniku
- pada deszcz, weź kolegę pod parasol
- wspinamy się razem na wysoką górę
- idziemy uśmiechając się do siebie
5. Emocje pozytywne i negatywne. Przyporządkowanie emblematów do ilustracji opowiadania.
Dziecko określa emocje bohatera w oparciu o ilustracje. Decyduje, który emblemat je odzwierciedla.
6. Zabawa ruchowa „Bałagan w pokoju dziecięcym” (wersja zabawy V. Sherborne „Prowadzenie ślepca”).
W parach dziecko ostrożnie przeprowadza kolegę omijając rozłożone na dywanie maskotki. Zamiana ról.
7. Jak ja bym się zachował? – analogia personalna. Podawanie pomysłów rozwiązania sytuacji konfliktowej wśród rodzeństwa.
• Młodsza siostra zepsuła ulubiony samochód brata. Schowała go przed nim i nie przyznała się do tego, co zrobiła. Brat jest bardzo zły.
• Starszy brat sam zjadł cały deser. Siostra, która miała na deser wielką ochotę, jest obrażona.
• Siostra nie może oglądać ulubionej kreskówki, bo młodszy brat bawi się głośno zabawką na baterię. Siostra jest zdenerwowana.
• Młodsza siostra tak głośno bawi się z koleżankami, że brat nie może czytać komiksu. Brat jest smutny.
• Starszy brat jest szczęśliwy, bo koledzy zaproponowali mu wspólną grę w piłkę na boisku. Siostra chciałaby pójść z bratem.
8. Zabawa ruchowa „Opiekuję się rodzeństwem” (zabawa wg V. Sherborne „Kołyska”).
Bezpiecznie kołysze kolegę w lewo i prawo, zamiana ról.
9. Karta pracy. Kolorowanie tylko tych obrazków, na których zachowanie rodzeństwa jest właściwe.
10. Zabawa konstrukcyjna „Prezent dla brata/siostry” (druciki kreatywne). Dla chętnych.
Dzieci tworzą dowolne kompozycje z kolorowych drucików kreatywnych, które wręczą rodzeństwu lub rodzicom.