Wieluń dn. 22.IV.2013
Scenariusz lekcji informatyki
I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Wieluniu
Nauczyciel prowadzący: mgr inż. Paweł Podyma
Klasa: Ia
Czas trwania: 45 min
Data: 22.IV.2013
Temat lekcji: Graficzna interpretacja danych.
Cel ogólny: poznanie różnych typów wykresów dostępnych w arkuszu kalkulacyjnym i ich zastosowanie w praktyce przy użyciu różnych typów danych i w różnych sytuacjach
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- rozumie w jakim celu stosuje się wykresy w arkuszu kalkulacyjnym
- potrafi tworzyć zadany wykres na podstawie danych
- potrafi zaproponować optymalny rodzaj interpretacji graficznej przykładowych danych
-potrafi interpretować i modyfikować dowolny wykres w arkuszu
Kompetencje kluczowe:
1. Doskonalenie umiejętności informatycznych (Z3)
• Uczeń utrwala wiedzę zdobytą na poprzednich zajęciach i wprowadza ją w życie (T4, T2)
2. Skuteczne porozumiewanie się (C2)
• Uczeń potrafi odnaleźć zadanie w sieci LAN i zrozumieć je (T4)
3. Rozwiązywanie problemów w sposób twórczy (C1)
• Uczeń podejmuje próby rozwiązania zadania. (T1)
• Potrafi określić cel zadania i kolejność wykonywanych czynności. (T1)
• Potrafi wykorzystać wiedzę z innych dziedzin i zastosować ją w rozwiązaniu (T2)
Metody:
• prezentacja multimedialna
• praca z komputerem
Środki dydaktyczne: komputery, rzutnik multimedialny, tablica
Przebieg lekcji
1. Czynności organizacyjne
Nauczyciel:
Sprawdzenie obecności
2. Omówienie potrzeby stosowania i miejsca wykorzystania wykresów
Nauczyciel:
Nauczyciel omawia różne sposoby prezentacji danych; porównuje zwykłą tabelę z danymi oraz wykres danych
Uczniowie:
Uczniowie zapoznają się z w/w tematem; starają się znaleźć zalety stosowania graficznej prezentacji danych
Uwagi:
Zwrócić uwagę na zalety wykresów w prezentacji danych
3. Omówienie rodzajów wykresów dostępnych w Excelu i ich zastosowanie praktyce
Nauczyciel:
Nauczyciel przedstawia uczniom następujące tematy :
- rodzaje wykresów
- czynności wymagane przy tworzeniu wykresu w Excelu
Uczniowie:
Uczniowie zapoznają się z w/w tematem poprzez obserwację dwóch przykładów
Uwagi:
Zwrócić uwagę na prezentacje zależności y(x) oraz prezentacje danych statystycznych
4. Samodzielne wykonanie graficznej interpretacji dla zadanych danych
Nauczyciel:
Nauczyciel zadaje uczniom zadanie polegające na wykonaniu wykresu dla przykładowych danych
Uczniowie:
Uczniowie wykonują zadanie stosując wybrany przez siebie typ wykresu
Uwagi:
- wybrać prezentacje zależności matematycznej y(x)
-zwrócić uwagę na typ wykresu, czy wszyscy wybrali poprawny
5. Omówienie możliwości modyfikacji, ustawienia różnych wykresów
Nauczyciel:
Nauczyciel przedstawia uczniom zagadnienie formatowania wykresów, np:
- zmiana jednostek osi wykresu
- zmiana typu wykresu
- itd...
Uczniowie:
Uczniowie zapoznają się z w/w tematem poprzez obserwację działań nauczyciela poprzez projektor multimedialny
Uwagi:
Zwrócić uwagę możliwość modyfikacji typu wykresu, już po wykonaniu wykresu
6. Samodzielne wykonanie modyfikacji wykresu
Nauczyciel:
Nauczyciel zadaje uczniom zmiany do przeprowadzenia na jednym z wcześniej wykonanych wykresów
Uczniowie:
Uczniowie wykonują zadanie
7. Podsumowanie tematu.
Nauczyciel:
Nauczyciel podsumowuje temat, zwracając uwagę uczniom na szerokie zastosowanie wykresów oraz na to, że będą się z nimi bardzo często spotykać
Uczniowie:
Uczniowie zapoznają się z argumentami, dodają własne
Uwagi:
Zwrócić uwagę na dokładność wykonania wykresu przez arkusz
8. Praca domowa
Nauczyciel:
Nauczyciel zadaje uczniom wyszukanie w literaturze, Internecie wykresów, których nie wykonywano na zajęciach i przygotowanie na następną lekcję procedury wykonania jednego z takich wykresów
Uczniowie:
Uczniowie notują pracę domową