Scenariusz zajęć dla klas II – IV
Temat: Umiem mówić „NIE”
CELE:
Ćwiczenie umiejętności asertywnego odmawiania.
Poznanie różnych sposobów odmawiania.
Uświadomienie sobie, że są sytuacje, w których warto umieć odmawiać.
Kształtowanie umiejętności radzenia sobie z presją rówieśniczą.
Uczeń:
zna sposoby odmawiania,
ćwiczy postawę asertywną,
potrafi powiedzieć NIE,
wie w jakich sytuacjach należy używać słowa “nie”;
umiejętnie współpracuje w grupie;
Metody pracy:
rozmowa, mini-wykład, inscenizacja, dyskusja.
Formy pracy:
zbiorowa, grupowa.
Pomoce dydaktyczne: ilustracje z podpisami, treść wiersza Marcina Przewoźniaka „Krzyknij NIE!”, tematy scenek do odegrania, kolorowe kartki brystolu.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Stajemy w kręgu i każdy kończy zadanie DZIŚ CZUJĘ SIĘ........
2. Zabawa. Wszystkie dzieci ustawiają się w parach . Osoba prowadząca podaje polecenia np. nosy do nosów . Pary mają to zadanie wykonać . Na hasło 'ludzie do ludzi ' uczestnicy zamieniają się parami.
3. Rozmowa:
Czy wszyscy ludzie są dobrzy ?
Czy wszyscy zasługują na zaufanie ?
Co to znaczy, że ktoś jest zły ?
Czy ktoś zły może nam zagrozić ?
Jak wygląda zły człowiek , po czym go poznacie ?
3. Przestrogi dla dzieci – praca w grupach. Dobieranie właściwych zdań do kolejnych obrazków. (załącznik nr 1)
Nie oddalaj się z obcymi!
Jeśli nie ma rodziców w domu, nie otwieraj obcym drzwi, nawet znajomym i innym dzieciom!
Nie przyjmuj od obcych jakichkolwiek prezentów i słodyczy!
Nie wsiadaj do pojazdów kierowanych przez obcych!
Unikaj odludnych miejsc!
Nie udzielaj informacji gdzie mieszkasz!
Jeżeli trzeba, krzycz o pomoc, wołając, że obcy cię napadł!
4. Słuchanie wiersza Marcina Przewoźniaka „Krzyknij NIE!” (załącznik nr 2)
Mini-wykład na temat skutecznego odmawiania. Należy nauczyć odmawiać się w taki sposób, by nie tracić na zawsze kolegów, czy koleżanek. Odmawiać tak, by „robić swoje” nie kłócąc się niepotrzebnie i nikogo nie obrażając. Wyjaśnienie terminu asertywność.
5. Odgrywanie scenek. Zadaniem uczniów jest przedstawienie scenek z podkreślonym aspektem odmowy. Propozycje tematów scenek. (załącznik nr 3)
Koleżanka namawia na pójście do parku lub kina bez zgody rodziców.
W sklepie zauważacie, że pewna pani zapomniała wyjąć czekoladę z koszyka i wyszła ze sklepu. Kolega/koleżanka proponuje „Zbierzmy tę czekoladę, przecież nikt nie będzie widział.
Nieznajomy mężczyzna zaczepia Cię i namawia do poczęstowania się słodyczami.
Nieznajomy proponuje ci podwiezienie samochodem do domu.
Jesteś u kolegi/koleżanki w domu. Razem bawicie się. W pewnym momencie zauważacie leżące na stole papierosy i zapalniczkę. Kolega/ koleżanka proponuje zapalenie papierosa.
Prezentacja grup, omówienie scenek. Wnioski uczniów.
6. Sposoby odmawiania – wspólne omówienie podanych przykładów odmawiania. Zapisanie propozycji na tablicy. Przykłady: „Po prostu powiedz NIE”, „Odejdź”, „Daj inną propozycję”, „Zmień temat”, „Powiedz coś śmiesznego”. Przepisanie podanych propozycji na kolorowe kartki brystolu – praca w grupach. Zawieszenie prac w klasie.
7. Rundka- siedząc w kole uczniowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami po zajęciach. Co było szczególnie ciekawe?
8. Pożegnanie „Iskierką”.