Konspekt lekcji z przedmiotu
MECHANIZACJA ROLNICTWA
CEL OGÓLNY: Omówienie sposobów zbioru i transportu zielonek i siana.
CELE SZCZEGÓŁOWE LEKCJI:
1.wiadomości i ich rozumienie:
uczeń zna wymagania agrotechniczne dotyczące zbioru siana,
zna podział pras zbierających,
wie do czego służy owijarka bel,
zna podział przyczep zbierających,
2.umiejętności:
potrafi rozróżnić prasę tłokową od zwijającej,
wymieni podstawowe zespoły robocze prasy wysokiego stopnia zgniotu,
wymieni regulacje zespołów roboczych stosowane w prasie tłokowej,
opisze sposób pracy prasy zwijającej i rolującej,
przedstawi zasady pracy owijarek do sianokiszonek,
opisze sposób pracy przyczepy zbierającej.
Ocenie podlegać będzie:
aktywność,
wiedza uczniów.
Metody nauczania:
wykład,
pogadanka,
praca w grupach.
Pomoce dydaktyczne:
katalog maszyn rolniczych,
instrukcja obsługi prasy wysokiego stopnia zgniotu,
czasopisma specjalistyczne.
PRZEBIEG LEKCJI:
1.Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności.
2.Zapoznanie uczniów z tematem lekcji.
3.Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji.
4.Omówienie wymagań agrotechnicznych dotyczących zbioru siana w postaci luźnej i zagęszczonej.
5.Omówienie podziału pras zbierających.
Zapisanie notatki: W zależności od kształtu komory prasowania prasy dzieli się na tłokowe i zwijające (rolujące). W prasach tłokowych materiał jest formowany w postaci bel prostopadłościennych, a w prasach zwijających – w postaci walców.
Ze względu na stopień sprasowania (zgniotu) rozróżnia się prasy niskiego i wysokiego stopnia zgniotu.
6.Zapoznanie z podstawowymi zespołami roboczymi w prasie i opisanie budowy i zasady działania poszczególnych elementów, oraz ich regulacji.
Zapisanie notatki: W prasie zbierającej wysokiego stopnia zgniotu Z224 podstawowymi zespołami roboczymi są: podbieracz, zespół podający, zespół prasujący i zespół wiążący.
7.Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat sposobu pracy prasy kostkującej i zwijającej.
8.Wskazanie różnic w budowie i sposobie pracy między prasą tłokową a zwijającą.
9.Praca z katalogiem maszyn rolniczych. Wyszukiwanie pras i charakteryzowanie parametrów dotyczących poszczególnych maszyn.
10.Wyjaśnienie pojęcia owijarka bel, oraz wyjaśnienie zasady działania owijarki.
11.Omówienie przyczep zbierających, budowa i zasada działania.
12.Podsumowanie lekcji:
Pasze objętościowe możemy zbierać w postaci luźnej oraz zagęszczonej.
Do zbioru i transportu pasz luźnych użyjemy przyczep zbierających, umożliwiających zbieranie siana ułożonych w wały i załadunek ich do skrzyni ładunkowej przyczepy.
Za pomocą pras tłokowych i rolujących możemy zbierać siano w wyniku zagęszczenia luźnych źdźbeł, tj. przez prasowanie. Dzięki sprasowaniu siana uzyskujemy bele o różnej masie objętościowej, co umożliwia lepsze wykorzystanie ładowności środków transportowych i pomieszczeń magazynowych.
13.Zadanie domowe:Wskaż różnice w sposobie wiązania bel w prasie kostkującej i rolującej.
14. Nauczyciel kończy zajęcia, sprawdza porządek w klasie, uczniowie opuszczają salę.