Scenariusz zajęć przedszkolnych
grupa (3 – 4l)
DBAMY O CZYSTOŚĆ
Temat: Czystość źródłem zdrowia
Cele ogólne:
• Rozumienie higienicznego znaczenia czystości ciała,
• Uświadomienie znaczenia zabiegów kosmetycznych i czystości dla zdrowia,
• Stymulowanie rozwoju pamięci i uwagi,
• Wzbogacenie czynnego słownika.
Cele szczegółowe:
• Dziecko słucha utworów literackich,
• wypowiada się w prosty sposób na dany temat,
• rozwiązuje zagadki i wyjaśnia do czego służą odgadnięte przedmioty,
• przekazuje informacje językiem ciała,
• nazywa przedmioty i urządzenia znajdujące się w łazience.
Metody:
• Słowna – rozmowa,
• Oglądowa – pokaz.
Formy pracy:
• Zbiorowa,
• Indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Zagadki, opowiadanie, przybory toaletowe (mydło, ręcznik, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, kubek, szczoteczka do rąk, patyczki higieniczne),płyta CD.
Przebieg zajęć:
1.Zabawa zręcznościowa - „Złap piłeczkę”
2.Nawiązanie do tematu zajęć – wysłuchanie zagadek tematycznych:
ZAGADKI
Choć się pieni, to nie ze złości,
lecz z zamiłowania do czystości.
(mydło)
Jest biała, siedzi w tubie,
zęby nią czyścić lubię.
(pasta do zębów)
Co to jest – na pewno wiesz,
najeżona jest jak jeż.
Lecz nikogo nie ukłuje,
tylko zęby wyszoruje.
(szczoteczka)
Delikatna jest, mięciutka,
raz jest duża, raz malutka.
Dużo wody wchłonąć może
i w kąpieli ci pomoże.
(gąbka)
Do suchej nitki moknie nieraz,
gdy po kąpieli ciało wycierasz.
(ręcznik)
Spogląda z wysoka
na kurki, na wannę.
Gdy go używasz
udaje fontannę.
(prysznic)
Na głowie robi porządek.
Powinien być zawsze czysty.
Chociaż zębów ma rządek,
nie chodzi do dentysty.
(grzebień)
3.Słuchanie opowiadania L. Krzemienieckiej pt:.”O Filipku brudasku”.
4.Rozmowa na temat treści utworu (4l), (3 l) uważnie słucha wypowiedzi kolegów:
• Co zrobił Filip gdy poczuł kroplę wody na swojej skórze?
• W jakim kraju chciałby mieszkać Filip?
• Kto wymknął się spod kamienia?
• Gdzie żaba zaprowadziła Filipa?
5.Zabawa pantomimiczna na temat czynności związanych z utrzymaniem czystości własnego ciała i kontrola wyglądu np: mycie rąk, czesanie włosów, przeglądanie się
w lustrze, kąpiel pod prysznicem lub w wannie. Zadaniem dzieci obserwujących jest rozpoznanie i nazwanie wykonanej czynności.
6. Zapoznanie ze słowami piosenki „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda...”,
wspólne zabawy przy piosence.