Scenariusz zajęć
Opracowała: Beata Kosińska
Grupa:4-5 latki
Temat zajęcia: „Moja rodzina”.
CEL: wzmacnianie więzi rodzinnych oraz wzajemnych relacji w grupie.
Cele szczegółowe:
1.Zapoznanie dzieci z pojęciem drzewa genealogicznego - wzbogacenie zasobu słownictwa o nowy, trudny wyraz.
2.Utrwalenie umiejętności podziału wyrazów na sylaby.
3.Doskonalenie umiejętności wyodrębniania głosek w nagłosie i wygłosie.
4.Zapoznanie z zapisem nazw członków rodziny (babcia, dziadek, mama, tata, brat, siostra).
5.Kształcenie umiejętności tworzenia zbioru 9 – elementowego.
6.Określanie zasad szacunku i pozycji, w grupie rodzinnej i przedszkolnej.
7.Wzmocnienie poczucia wzajemnych zależności i budowania relacji.
8.Doskonalenie umiejętności koncentracji i współpracy z kolegą lub koleżanką.
Formy pracy: grupowa, w parach.
METODY PRACY: elementy metody diady, elementy nauczania zintegrowanego, praktycznego działania i zadaniowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: drzewo genealogiczne, napisy z wyrazami do globalnego czytania, karty pracy, liczmany.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Sytuacja I:
Powitanie dzieci i wprowadzenie w tematykę zajęć.
Przypomnienie tematu głównego – odwołanie się do gazetki tematycznej na tablicy (ilustracje z życia rodzinnego, babcie i dziadkowie w różnych sytuacjach).
Fragment piosenki okolicznościowej.
Ponieważ zbliża się Dzień Babci i Dziadka, chciałabym porozmawiać z wami o waszych najbliższych.
Kto jest dla nas osobą najbliższą? Dzieci odpowiadają.
Jak możemy nazwać wszystkie najbliższe nam osoby?
Rodzina.
Sytuacja II:
Wzbogacanie słownictwa przez wprowadzenie pojęcia drzewa genealogicznego.
Dzisiaj poznamy pojęcie drzewa genealogicznego.
Nauczyciel pokazuje dzieciom przygotowane wcześniej drzewo genealogiczne i rozmawia z dziećmi na jego temat.
Co to jest, dlaczego do zobrazowania relacji rodzinnych posługujemy się drzewem.
Kto występuje w obrazie drzewa genealogicznego?
Piosenka po każdym poziomie.
Sytuacja III:
Zabawa kształtująca spostrzegawczość: odszukiwanie wyrazów rozpoczynających się tą samą głoską.
Sytuacja IV:
Zabawa edukacyjna: odszukiwanie nowych wyrazów do globalnego czytania, układanie ich na drzewie genealogicznym.
Sytuacja V:
Zabawa matematyczna: ćwiczenie umiejętności dodawanie i odejmowanie przedmiotów w zakresie 9, kształtowanie umiejętności tworzenia zbioru 9 – elementowego.
Sytuacja VI:
Wspólne z dziećmi podsumowanie zajęcia.