Scenariusz zajęć
Opracowała: Beata Kosińska
Grupa: 4-5 – latki
Temat zajęcia: „Zapasy na zimę.”
CEL: zapoznanie dzieci z wierszem W. Grodzieńskiej „Zapasy na zimę”.
Cele szczegółowe:
1.Zapoznanie dzieci z rodzajem zapasów zimowych gromadzonych przez zwierzęta
2.Wzbogacenie zasobu słownictwa o wyrazy: ściernisko, leszczyna, stulać, krzątanie, korzonki.
3.Zapoznanie z zapisem nazw wybranych zwierząt.
4.Doskonalenie umiejętności skupienia uwagi na utworze literackim.
5.Utrwalenie przeliczania (dodawanie i odejmowanie w zakresie 5 dzieci młodsze, w zakresie 7 dzieci starsze, utrwalanie równoliczności zbiorów).
6.Utrwalenie wiersza przy wykorzystaniu form zabawowych i scenek dramowych.
7.Włączenie do zabawy wszystkich dzieci.
FORMY PRACY: grupowa, zespołowa.
METODY PRACY: praktycznego działania i zadaniowa, aktywizujące.
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala zajęć grupy IV.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje do wiersza (myszka, wiewiórka, pszczółka, zajączek), ziarna zbóż, miód, orzechy, marchewka i kapusta.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Sytuacja I:
Powitanie dzieci, wprowadzenie w tematykę zajęć.
Określenie pory roku, miesiąca, dnia tygodnia. Przypomnienie tematu głównego – odwołanie się do gazetki tematycznej na tablicy (las i mieszkające w nim zwierzęta, rodzaje zimowego schronienia dla zwierząt – z poprzedniego dnia). Fragment piosenki „Mieszkanie zwierząt”.
Sytuacja II:
Przedstawienie wiersza dzieciom, w oparciu o przygotowane ilustracje.
Sytuacja III:
Wspólne omówienie treści wiersza. „Co robiły zwierzęta?”, „Dlaczego gromadziły zapasy?”, „Jakie gromadziły zapasy?”.
Wzbogacenie słownika dzieci poprzez omówienie słów: ściernisko, leszczyna, stulać, krzątanie, korzonki.
Sytuacja IV:
Zabawa ruchowa „Czyje to zapasy?” - dzieci odnajdują zapasy wybranych zwierząt.
Sytuacja V:
Zabawa: „Zapasy Wiewiórki” - przeliczanie zapasów orzechów w zbiorach, stosownie do wieku dziecka (dodawanie, odejmowanie, ustalanie równoliczności).
Sytuacja VI:
Zabawa z wcielaniem w role, podczas recytacji wiersza przez nauczyciela, dzieci podzielone na zespoły naśladują ruchy zwierząt.
Sytuacja VIII:
Zakończenie – degustacja miodu – przysmaku niedźwiedzia.