Opracowała: Beata Kosińska
Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4-letnich.
Temat: „Jak ludzie i zwierzęta przygotowują się do zimy”.
Czas trwania: 30 min.
Cel główny:
Ukazanie sposobów organizowania pracy na różnych poziomach przy wykorzystaniu różnorodnych zabaw do aktywności dzieci.
Cele szczegółowe:
stworzenie warunków do rozwijania:
a) sfery emocjonalnej poprzez stworzenie atmosfery życzliwości i zrozumienia,
b) sfery intelektualnej poprzez organizowanie kreatywności dziecka poprzez zachęcanie do działania, inspirowanie i kierowanie,
c) poznawczej poprzez dostarczenie różnorodnych materiałów do samodzielnej i twórczej działalności.
Formy pracy:
grupowa,
zespołowa,
indywidualna.
Metody i techniki:
słowne: opowiadanie, rozmowa, instrukcje, zastosowanie komunikacji niewerbalnej, stosowanie różnorodnych środków ekspresji,
metoda twórczego opracowania tematu: zachęcanie do wyciągania własnych wniosków i spostrzeżeń,
percepcyjne: obserwacja i pokaz, oddziaływanie na różne zmysły,
aktywizująca: zadań stawianych dziecku do kierowania własną działalnością i do współpracy z kolegami i koleżankami w grupie,
wykorzystanie zabaw ruchowych, tematycznych, dydaktycznych, badawczych, twórczych i plastycznych,
metoda informacji zwrotnej.
Pomoce dydaktyczne:
ilustracje/krajobrazy zimowe, kostki lodu/białe i kolorowe (smakowe), kartki białego papieru/miękkich gazet do tworzenia kulek śniegowych, nożyczki i kleje, kredki pastelowe, farby plakatowe i akwarele.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci na zajęciach, zachęcenie do aktywnego udziału.
2.Dzieci siedzą przed tablicą na której umieszczone są obrazki przedstawiające krajobrazy zimowe. Opowiadają treść obrazków. Dostrzegają zmiany w ubiorze ludzi oraz sposoby dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków. Dzieci wysuwają wnioski nt. sposobów ubierania się w okresie zimowym, metod na dobre wykorzystanie czasu zimowego.
3.Zabawa ruchowa z wykorzystaniem nagrania: „Pada śnieg”, dzieci naśladują płatki opadającego i wirującego śniegu.
4.Zabawa naśladowcza: dziecko 5 – letnie pokazuje sposób i kolejność ubierania zimowej odzieży wierzchniej, a dzieci 4 – letnie odwzorowują kolejne ruchy.
5.Zapoznanie z piosenką „Śnieg pada – cieszą się dzieci” - pokazywanie emocjonalnego stanu radości (wg indywidualnych kreacji dzieci) słownie, ruchem, gestem, mimiką, tańcem etc..
6.Tworzenie kulek z gazet (praca w zespołach) - Zabawa „idziemy na śnieżki”.
7.Doświadczenie z kostkami lodu, dotykanie, smakowanie, próby określenia cech charakterystycznych, definiowanie odczucia zimna.
8.Przypomnienie dzieciom w formie zagadek o potrzebie dbania zimą o zwierzęta i ptaki.
9.Wykonanie pracy plastycznej z zeszytu ćwiczeń:
- „Karmik dla ptaków” - wycinanka 5-latki,
- „Karmik dla zwierząt leśnych” - kolorowanka 4 -latki.
9.Zakończenie zajęć
Podziękowanie za czynny i radosny udział, przedstawienie dzieciom karty oceny zajęć w skali od 1 do 5 (1 nie podobało mi się zajęcie – 5 bardzo mi się podobało). Przyklejanie gwiazdek. Rozmowa nt. zasadności ocen.