Scenariusz zajęć
Nauczyciel prowadzący: Beata Kosińska
Grupa: III , 4-5 – latki
Temat zajęcia: „Letnia przygoda.”
CEL: utrwalenie wiadomości z wykorzystaniem zabaw aktywizujących.
Cele szczegółowe:
1.Dziecko potrafi podzielić krótkie zdania na wyrazy, a wyrazy na sylaby (4 – latki).
2.Potrafi wyodrębnić głoski w nagłosie - dziecko dobiera obrazki rozpoczynające się tą samą głoską, potrafi wyszukać słowa na określoną głoskę.
3.Dodaje i odejmuje w zakresie 10 (5 - latki).
4.Odczytuje symbole.
5.Rozwiązuje zagadki słuchowe.
6.Potrafi myśleć logicznie i samodzielnie.
7.Pokonuje przeszkody.
8.Bawi się wspólnie z innymi dziećmi.
FORMY PRACY: grupowa, zespołowa.
METODY PRACY: praktycznego działania i zadaniowa, aktywizujące.
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala ruchowa w przedszkolu.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: chusta animacyjna, obręcze małe, obrazki lub przedmioty, liczmany (zabawki do piaskownicy), butelki, brystol, papier szary, klej, bibuła, kreda, nagrania muzyczne, drabinka.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Sytuacja I:
Wprowadzenie w tematykę zajęć.
Ponieważ zbliżają się wakacje, które są czasem radosnego wypoczynku,
przygód i atrakcji, mam dla was niespodziankę. Zgadnijcie, co ukrytego mam w worku? Dzieci zgadują, następnie wybrane dziecko wyciąga przedmioty. Zegar, kalendarz oraz sylwety drzew (wiosenne, jesienne, zimowe i letnie). Pojęcie upływającego czasu: rok, miesiąc, tydzień, dzień, pory roku.
W związku z tym, że czas szybko upływa przeniesiemy się w czasie i
wyruszymy wspólnie na wakacje, w poszukiwaniu przygód. Słuchajmy uważnie, a wtedy odkryjemy co nas czeka.
Na dywanie czekają na nas kółeczka, a w nich szarfy i karteczki z naszymi imionami. Należy odnaleźć karteczkę z własnym imieniem, założyć szarfę i usiąść do kółeczka. Teraz kółeczka zamieniają się w nasze bagaże, więc zakładamy je na ramiona lub łokcie i łączymy się w pociąg. Ruszamy! Piosenka „Jedzie pociąg z daleka”.
Sytuacja II:
Odgadywanie nazwy miasta do którego przyjechaliśmy. Zabawa dydaktyczna - podział prostych zdań na wyrazy.
Aby odgadnąć do jakiej miejscowości dojechaliśmy pociągiem, każdy zespół ułoży obrazek.
Dzieci składają puzzle z widokiem Warszawskiej Syrenki.
Symbolem jakiego miasta jest Syrenka?
Warszawy.
Przypomnijmy sobie nasze wspólne wycieczki i powiedzcie nam, co ciekawego możemy zobaczyć w Warszawie?
Stary Rynek, Warszawska Syrenka, Zamek Królewski, Kolumna Króla
Zygmunta, Łazienki Królewskie. Aby dalej wyruszyć w podróż, należy rozwiązać zadanie, które powierzyła nam Warszawska Syrenka.
Proszę podzielić zdania na wyrazy, np.:
Ten zamek nazywamy królewskim.
Obok stoi kolumna Króla Zygmunta.
Rynek Starego miasta zdobi Syrenka.
Dzieci lubią Łazienki Królewskie.
Sytuacja III:
Statek, rejs po Wiśle. Zabawa manualna – składanie statku.
A jaka rzeka przepływa przez Warszawę? Wisła. I teraz zabiorę was w
podróż Wisłą, aż do morza Bałtyckiego. Jeśli chcemy podróżować Wisłą, to czym? Statkiem. I to jest nasze zadanie, postaramy się wykonać statek.
Sytuacja IV:
Morze. Zabawa improwizacji ruchowej. Nauczyciel opowiada o morzu, a dzieci poruszają chustą, według sugestii prowadzącego.
Dopłynęliśmy statkiem do morza, chwytamy chustę i poruszamy nią
według wskazówek nauczyciela.
Morze jest spokojne, ciche, kucamy i cichutko trzymamy chustę.
Na morzu podnoszą się fale, delikatnie falujemy.
Po morzu tańczą bałwany morskie, ogromne fale, gwałtownie poruszamy chustą.
Fale cichną, zmniejszają się i usypiają.
A teraz słuchamy muzyki i poruszamy chustą w jej rytm.
Odkładamy chustę.
Pływamy po morzu – improwizacja ruchowa z bibułką.
Sytuacja V:
Piraci i list w butelce. Przeliczanie porządkowe, łączenie w pary, porównywanie (o ile mniej, o ile więcej), dobieranie przedmiotów lub obrazków rozpoczynających się tą samą głoską.
Uwaga niebezpieczeństwo. Napadli na nas piraci, zabrali nam statki i uwięzili na bezludnej wyspie. Ale pozostawili nam listy w butelce. Aby się wydostać z wyspy, należy odczytać listy i rozwiązać pozostawione dla nas zadania.
Dzieci odczytują listy przy pomocy nauczyciela i wykonują zadania.
Sytuacja VI:
Samolot. Zabawa ruchowa: wspinaczka na szczyt góry – ćwiczenie motoryki dużej.
Statków nie mamy, więc czym wydostaniemy się z bezludnej wyspy?
Samolotem.
Biegamy po sali, z rozłożonymi ramionami.
Lądujemy w górach i tu musimy się wspiąć na najwyższy szczyt, a że droga na szczyty jest trudna, to rysujemy fragment drogi. Kto narysuje, wspina się na drabinkę.
Sytuacja VIII:
Powrót samochodem do przedszkola, zabawa bieżna.
A teraz zbieramy kółeczka i wracamy samochodem do przedszkola.
Sytuacja IX:
Podsumowanie zajęcia.
W przedszkolu czeka na nas relaksująca chwila. Dobieramy się parami.
Jedno z dzieci się kładzie i wykonujemy delikatnie masaż pleców.
Idą słonie,
biegną konie,
idzie pani na szpileczkach,
pada deszczyk,
płynie rzeczka,
ululana ma laleczka.
Zamiana.
Komu podobało się zajęcie robi wesołą minkę, a komu nie to smutną. Nauczyciel, pyta co najbardziej się podobało lub dlaczego się nie podobało?