SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
TEMAT: Choinka dla zwierząt – opowieść ruchowa pt. „Pomagamy zwierzętom ubrać świąteczną choinkę”.
DATA: Grudzień 2012
CELE:
Dziecko:
• Zna tradycje i zwyczaje związane za Świętami Bożego Narodzenia
• Umie ilustrować ruchem opowieść ruchową, odtwarzać miną i gestem stany emocjonalne.
• Umie prawidłowo umieścić ozdoby na choince, posługiwać się określeniami nad, pod, obok, liczyć w zakresie pięciu, rozpoznać i nazwać popularne gatunki ptaków i zwierząt leśnych.
• Potrafi kształtować opiekuńczą postawę wobec zwierząt w okresie zimy.
• Potrafi okazywać szacunek zaproszonym gościom zgodnie z tradycją polskiej gościnności.
RODZAJ ZAJĘCIA: rozwijanie mowy i myślenia
METODY PRACY: czynna, słowna, oglądowa.
POMOCE DYDAKTYCZNE: mała i duża makieta drzewa świerkowego, makiety twarzy pokazujące stany emocjonalne, obrazki przedstawiające zwierzęta i ptaki oraz przysmaki dla nich, zielona peleryna, naklejki „gwiazdki”, naklejki „ jarzębina, słoninka, orzeszki, marchewki, jabłuszka, sianko”.
FORMA PRACY: zbiorowa, grupowa, indywidualna;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
10. Przywitanie przybyłych rodziców i dzieci zabawą „Iskierka” – dzieci i rodzice stoją w kole, trzymają się za ręce, nauczyciel ściska dłoń osoby stojącej z prawej strony, uścisk jest kolejno przekazywany, aż dotrze do nauczyciela z lewej strony. Wszyscy głośno mówią „Witajcie”.
11. Zabawa dramowa „ Smutne ptaszki” – dzieci siedzą na dywanie, słuchają opowiadania i pokazują wyrazem twarzy, oraz ruchem rodzaje uczuć, które pojawią się na makietach. Spotkałam nieopodal lasu bardzo smutne ptaszki ( pokazują smutek), które były tak smutne, że zaczęły płakać (rozpacz), zapytałam je dlaczego są takie smutne, a one na to, że wszyscy przygotowują się do świąt, a one nie mają choinki, nie mają czym jej przystroić i dlatego są takie smutne. Nagle ptaszki powiedziały dosyć tego i się rozzłościły (złość), poprosiły dzieci o pomoc w przygotowaniu świąt. Dzieci z wielką przyjemnością zgodziłysię pomóc ptaszkom. Ptaszki się uspokoił, spokojnie odetchnęły i czekały co będzie dalej.
12. Zaproszenie dzieci do opowieści ruchowej „Pomagamy zwierzętom”. Nauczyciel opowiada, a dzieci ilustrują jego słowa za pomocą ruchu. Od kilku dni padał puszysty , miękki śnieg. Przysypał wszystkie domy, ulice i drzewa. Dziewczynki i chłopcy wybrali się z panem leśniczym do lasu. Założyli buty, kurtki, czapki, szaliki i rękawiczki. Chłopcy wypchali worki sianem, a dziewczynki włożyły do koszyczków przysmaki dla zwierząt: słoninkę, jarzębinkę, marchewki, jabłka, orzeszki. Chłopcy zarzucili worki na plecy, dziewczynki założyły koszyczki na rękę i ruszyli po głębokim śniegu. Wysoko podnoszą kolana. Mijają krzaki. Uwaga! Leci wielka czapa śnieżna z wielkiego dębu. Wszyscy się otrzepują i maszerujemy dalej. W końcu dotarliśmy do polany, gdzie czeka na nas zielona choinka. Chłopcy kładą worki z sianem, a dziewczynki odstawiają koszyki z przysmakami.
13. „Choinka dla zwierząt” –umieszczenie ozdób według poleceń nauczycielki na szablonie choinki, określanie ich położenia, przeliczenie ozdób( zajączki są malutkie, dlatego ich marchewki powiesimy na samym dole, jarzębinę i słoninkę dla ptaków na górze choinki, pod jarzębiną i słoninką orzeszki dla wiewiórek, nad marchewkami umieścimy jabłuszka dla dzików, obok marchewek i jabłuszek umieścimy sianko dla sarenek )
14. Zajęcie przez dzieci miejsca przy stolikach, wykonanie zadania „Choinka dla zwierząt” – przyklejenie ozdób choinkowych w postaci marchewek, orzeszków, jabłek, słoninki, analogicznie do wspólnie wykonanej choinki na tablicy.
15. Zaproszenie do zabawy dramowej „Wesołe ptaszki” –dzieci siedzą na dywanie, słuchają opowiadania i pokazują wyrazem twarzy oraz ruchem rodzaje uczuć, które pojawią się na makietach – Pamiętacie jakie ptaszki spotkałam nieopodal lasu, teraz kiedy wy im pomogłyście przygotować święta dla zwierząt są bardzo wesołe i radosne ( radość), i nie mogą uwierzyć, że ich choinka jest taka piękna ( zdziwienie, zaskoczenie ), z tej radości zaprosiły wszystkie ptaki i zwierzęta do wspólnej zabawy.
16. Zaproszenie dzieci do zabawy ruchowej „Przy leśnej choince” – nauczyciel staje na środku w zielonej pelerynie ( to choinka), dzieci siedzą wokół choinki. Choinka zaprasza do siebie zwierzęta i ptaki – ptaki fruwają, sarny i dziki biegają i tupią kopytkami, zające i wiewiórki skaczą dookoła drzewka. Dzieci wykonują poszczególne czynności w momencie kiedy zobaczą obrazek przedstawiający dane zwierzęta.
17. Wspólna zabawa ruchowa z rodzicami „Śnieżyca” – dzieci i rodzice stoją w kole, osoba prowadząca wywołuje kolory wizytówek, wywołane osoby wykonują wcześniej ustalony ruch:
a. Gwiazdki żółte – klaszczą w dłonie
b. Gwiazdki zielone – klaszczą dłońmi o uda
c. Gwiazdki niebieskie – podskakują do góry
d. Gwiazdki białe – tupią nogami
Na hasło „śnieżyca” wszyscy uczestnicy zabawy zamieniają się miejscami.