KONSPEKT SPOTKANIA DZIECI Z RODZICAMI W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH – Wrzesień 20012r
Prowadząca: Ewa Komorowska
Temat kompleksowy: „Taki sam czy inny”
Temat zajęcia: „Ruch to zdrowie”- zabawy ruchowe
Cele ogólne:
• rozwijanie sprawności ruchowej dzieci i rodziców poprzez zabawy ruchowe na świeżym powietrzu
• doskonalenie orientacji w przestrzeni i oceny kierunku
• wzmacnianie wiary w możliwości dziecka podczas zabaw ruchowych
• stwarzanie miłej serdecznej atmosfery zabawy
•
Metody:
Czynne:
• metoda samodzielnych doświadczeń
• metoda kierowana własną działalnością dziecka
• metoda zadań stawianych dziecku
• metoda ćwiczeń utrwalających
Oglądowe:
• obserwacja i pokaz
• osobisty przykład nauczyciela
Słowne:
objaśnienia i instrukcje
Formy:
z całą grupą,
Czas trwania: 30 min
Pomoce dydaktyczne:
Szarfy w 4 kolorach, hula-hop, woreczki z grochem, tamburyno.
Miejsce:
ogród przedszkolny lub sala
Literatura:
Kazimiera Wlaźnik- Wychowanie fizyczne.
Przebieg:
1. Powitanie- przypomnienie zasad zachowania się w czasie zajęć w ogrodzie przedszkolnym bawimy się na wyznaczonym terenie, biegamy bez potrącania ,uważnie słuchamy poleceń nauczyciela, poprawnie wykonujemy ćwiczenia, cierpliwie czekamy na swoją kolej, sygnału (dźwięk gwizdka lub tamburyna), który informuje o zakończeniu ćwiczenia i ustawienie się na zbiórkę. Przed każdym ćwiczeniem wytłumaczenie lub przypomnienie zasad zabawy.
2. „Witam rączki”- zabawa w parach a)w dużym kole b)w parach dzieci z rodzicami.
3. Dobieramy się w pary z rodzicem, marsz po kole w rytm tamburyna nauczycielka rodzaje szarfy w 4 kolorach.
4. „Dzieci w lesie” –zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa. Rodzic jest drzewem, dzieci biegają wokół drzew. Na zawołanie „kryj się”-
a)dzieci chowają się za drzewo (rodzica) tak żeby nauczycielka ich nie widziała
b)teraz chowamy się za inne drzewo
c) teraz rodzic spróbuję się schować za malutkie drzewko
5. „Wiewiórki do dziupli”- zabawa ruchowa z elementem skoku. Małe wiewióreczki skaczą po lesie.
a)na hasło wiewiórki do dziupli rodzice tworzą koła w określonych 4-rech kolorach małe wiewióreczki wchodzą do dziupli w kolorze swojej szarfy.
b) teraz wolno wybrać dziuplę w innym kolorze.
c) teraz duże wiewiórki skaczą po lesie a małe na hasło tworzą dziuple i duże wiewiórki do nich wskakują.
6. Teraz zamieniacie się w niedźwiadki, które uwielbiają różne zabawy.
• małe niedźwiadki przechodzą pod dużym niedźwiedziem, a duży przechodzi przez małego –zabawa w parach
• niedźwiadki przeskakują przez przeszkody na różnych wysokościach (Hula-hop) i odwrotnie
• niedźwiadki przechodzą przez tunel, zmiana duże niedźwiedzi idą przez tunel
• (woreczki przygotować)
• nałe niedźwiadki rzucają do dziupli woreczki -zmiana
7. „Jaskinia”-rodzice tworzą ciasne koło, a dzieci próbują się do niego dostać, rodzic ma nie wpuścić dzieci do środka koła, a potem nie wypuścić
8. „Gąski, gąski do domu”- zabawa ruchowa z elementem biegu lub/i raz dwa trzy baba Jaga patrzy
Konspekt przygotowała:
Ewa Komorowska