X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 19822
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwyczaje i zabawy andrzejkowe - konspekt spotkania dzieci z rodzicami

KONSPEKT SPOTKANIA DZIECI Z RODZICAMI W GRUPIE MOTYLKI (4-latki)
LISTOPAD 2011

Temat kompleksowy: Andrzejkowe czary-mary
Temat zajęcia: Zwyczaje i zabawy andrzejkowe

Cele ogólne:
• zapoznanie dzieci ze starym ludowym zwyczajem andrzejkowego wieczoru,
• integracja grupy,
• zachęcenie do wspólnych zabaw z rodzicami,
• sprawianie dzieciom wiele radości,
• wprowadzanie w tajemniczy nastrój.
Metody:
Słowna, oglądowa, zadaniowa, zabawowo- naśladowcza, przekazywania informacji i wiadomości w toku zabawy dziecka z rodzicem-aktywizująca
Formy:

Dzieci z rodzicami, całą grupą, indywidualnie

Czas trwania:
40 minut

Pomoce dydaktyczne:
Czapka, peleryna, płyty, poduszka, kartki z imionami, kapcie, świece, wosk, naczynie na wosk, woda, miska ,biała plansza, lampka ,obrazki z kwiatami, zwierzętami, różne zabawki, filiżanki, serduszko, moneta, prezent, dekoracje-koty, nietoperze, dobre duszki

Miejsce:
Sala przedszkolna


Przebieg:
Jestem sobie czarownica czarny płaszcz mój i spódnica
A gdzie dla mnie zaproszenie -drogie dzieci
Zaproszenia nie dostałam a więc sama przyleciałam
A co tu się dzieje? Czy tu siedzą jakieś Andrzeje?

Bo to dzisiaj w przedszkolu czary mary
Andrzejkowy czas
Magia i wróżba czekają was

A czy wy drogie dzieci wiecie
Jaką mamy teraz porę roku- Jesień
Jaki mamy teraz miesiąc- Listopad
A wiecie kto dzisiaj obchodzi imieniny?- Andrzej

W dniu imienin Andrzeja wróży się co nas spotka w przyszłości. Jest to taki magiczny czas kiedy kończy się- jaka pora roku (jesień) –a niedługo zaczyna się zima. Szybko robi się ciemno i wtedy można czarować.
Ale żeby wróżby się spełniły trzeba użyć czarodziejskiego zaklęcia
Pamiętacie nasze
„Czary-mary, czary-mary, czary-mary, (oburącz zakreślamy koła)
hu, hu, hu. (wyrzut dłońmi do przodu)
Hokus-pokus, hokus pokus, (wyrzut rękoma do góry prawo(hokus) –lewo(pokus))
ksz-ksz. (wyrzut rękoma do dołu prawo –lewo)
Powtórzenie
A teraz posłuchajcie
Dawno, dawno temu w przeddzień imienin Andrzeja wszystkie panny i kawalerowie chcieli się dowiedzieć co ich czeka w przyszłości Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie –dziada pradziada. W tę noc dziewczęta i chłopcy kładąc się spać, wkładali pod poduszkę kartki z imionami. Rano wyciągali jedną kartkę spod poduszki. Kogo imię wylosowali ten został mężem albo żoną. Wspólna zabawa w kole
Były też wróżby z butów ustawianych jeden za drugim, w tych wróżbach chodzi o to, że czyj but dojdzie pierwszy do drzwi –dziewczynka wyjdzie za mąż, chłopiec się ożeni
Wróżba z butów. Idą buty jeden za drugim -oddzielnie chłopcy, oddzielnie dziewczynki

Lanie wosku – pokaz przez nauczyciela.
A teraz zanim przejdziecie z rodzicami do dalszych wróżb, pożegnamy(Jaką porę roku) jesień tańcem i piosenką
Taniec w parach –kangury, Piosenki – „Jeżyki” „Kolorowe listki” ”Kap-kap”
Wróżby przy stolikach
„Zawód w przyszłości” – dzieci z wielkiego worka losują różne przedmioty, które mówią o ich przyszłości.
- książka- pisarz, pisarka
- jabłko- ogrodnik- ogrodniczka
- grzebień- fryzjer- fryzjerka
- mapa- podróżnik- podróżniczka
- mikrofon- piosenkarz- piosenkarka
- wóz strażacki- strażak
- statek- marynarz
-kolejka – kolejarz,
-bilet- kontroler
-słuchawki- lekarz, lekarka
-strzykawka –pielęgniarka, pielęgniarz
-aparat –fotograf
-kwiatek –ogrodnik, ogrodniczka
- metr krawiecki- krawcowa, krawiec
- klocek- budowniczy
- samolot- pilot
- gwiazda- aktor- aktorka,
- łyżka – kucharka
-płyta –informatyk
-pedzel- malarz, malarka

,,Zwierzątka i ja”(cechy charakteru) – dzieci losują obrazek przedstawiający zwierzęta, a wróżka odczytuje jakie cechy charakteryzują dziecko:
Lis- samolub,
Kotek- miły,
Miś- ospały,
Sowa –mądry,
Żółw- wolny,
Papuga – gaduła,
Ryba – zdrowy,
Lew- dzielny, odważny,
Myszka- sprytny.
„Mowa kwiatów”
Dzieci losują obrazki z kwiatami. Odczytuje je osoba towarzysząca dziecku
- rumianek – uważaj, będziesz miał kłopoty
- tulipan – zakochasz się
- róża – spotka cię miła niespodzianka
- mak – spotka cię wielkie szczęście
- bez – poznasz nowych miłych przyjaciół
- bratek – ktoś jest wobec cienie nieszczery
- goździk – będziesz zazdrosny o kolegę/koleżankę
-niezapominajka – zgubisz zabawkę, będziesz za nią tęsknił
-fiołek –zagrasz w filmie
„3 - Filiżanki”
Moneta- znajdziesz ukryty skarb
Serduszko – zakochasz się w dziewczynie/chłopaku
Prezent – czeka cię jakaś miła niespodzianka


Konspekt przygotowała:
Ewa Komorowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.