SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
Data: 25.04.2013 r.
Grupa: 5-6-latki
Prowadząca: Marta Glinkowska
Dominujące obszary edukacyjne: przyrodniczy, matematyczny
Główne treści programowe: rozumienie konieczności segregowania odpadów dla dobra przyrody
Temat kompleksowy: „Dbamy o Ziemię”
Temat zajęcia: „Uczymy się segregować śmieci dla dobra przyrody” – quiz ekologiczny, wspólne zabawy muzyczno – ruchowe z rodzicami.
Cele ogólne:
-kształtowanie postawy przyjaznej środowisku naturalnemu
-zapoznanie z pojęciem „odpady”, „segregacja odpadów”, „recykling”
-uświadomienie konieczności segregowania odpadów
-doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat
-doskonalenie umiejętności współpracy w grupie
-doskonalenie umiejętności segregowania przedmiotów ze względu na ich przeznaczenie
-doskonalenie umiejętności porównywania liczebności zbiorów i właściwego posługiwania się znakami matematycznymi: <, >, =
Cele operacyjne
Dziecko wie:
- czym są „odpady”, „segregacja śmieci”, „recykling”
- dlaczego należy segregować śmieci,
- jak segregujemy śmieci
- co możemy otrzymać z odpadów
Dziecko potrafi:
- skupić uwagę podczas słuchania wiersza
- wypowiedzieć się na dany temat
- współpracować w grupie
- udzielać prawidłowych odpowiedzi na pytania z quizu ekologicznego
- posegregować prawidłowo odpady
- zaśpiewać piosenki: „Chodźcie wszyscy tu do koła”, „Niedźwiadek”, „Śmieciu precz”
- porównać liczebność zbiorów: wskazać w którym odpadów jest najwięcej, najmniej,
tyle samo
Metody:
- czynne: zadań stawianych dziecku
- oglądowe: pokazu
- słowne: rozmowa, wiersz, piosenka
Formy:
- z cała grupą: śpiewanie piosenek: „Chodźcie wszyscy tu do koła”, „Niedźwiadek”, zapoznanie z wierszem, rozmowa na temat wiersza, rozmowa na temat segregacji,
- w grupach: quiz ekologiczny, śpiewanie poszczególnych zwrotek piosenki
pt. „Śmieciu precz”
- indywidualnie z dzieckiem – segregacja odpadów, uzupełnianie karty pracy
Literatura:
PROGRAM „Nasze przedszkole” Małgorzaty Kwaśniewskiej i Wisławy Żaby –Żabińskiej
(wydawnictwo MAC).
Wiersz „Odpady” – autor nieznany
Przebieg zajęcia
1.Przywitanie się z dziećmi i rodzicami piosenką
pt. „Chodźcie wszyscy tu do koła” .
2.Zaproszenie do wspólnej zabawy przy piosence pt.„Niedźwiadek”.
3.Zaproszenie rodziców na krzesełka, a dzieci pod szafki. Prezentacja wiersza pt. „Odpady” – autor nieznany.
Rozmowa z dziećmi na temat wiersza:
- co to są opady?
- jakie znacie kolory kontenerów? Co do nich wrzucamy?
- czy wiecie co to jest recykling?
Przeprowadzenie pogadanki na temat recyklingu.
Odpady możemy wykorzystywać ponownie. Z makulatury produkuje się nowy papier. Dzięki temu nie musimy ścinać drzew. Z plastikowych odpadów powstają nowe opakowania plastikowe. Szkło przetapiają huty szkła. Służą do wyrobu nowych opakowań szklanych.
4.Zaproszenie każdego dziecka do wylosowanie emblematu przedstawiającego jeden z 3 kontenerów:
niebieski, żółty, zielony. Naklejenie ich na koszulkę.
Podzielenie dzieci na 3 drużyny zgodnie z kolorem emblematu:
- drużyna niebieskich kontenerów
- drużyna żółtych kontenerów
- drużyna zielonych kontenerów
5.Przeprowadzenie „Drużynowego quizu ekologicznego”. Prośba o wybranie kapitana z każdej drużyny, który po naradzie grupy, będzie udzielał odpowiedzi na pytania.
Podawanie numeru pytania, udzielanie odpowiedzi, zdobywanie punktów
(emblematy uśmiechniętej Planety Ziemi).
6. .„Segregujemy odpady”- zaproszenie każdego dziecka do wylosowanie jednego śmiecia z worka. Prośba o włożenie go do obręczy we właściwym kolorze – zgodnie z segregacją.
Przyznanie punktów za właściwe odpowiedzi.
Wspólne liczenie odpadów w obręczach, określanie w której jest najwięcej, a w której najmniej.
7.Śpiewamy piosenkę – „Śmieciu precz”. Losowanie przez kapitanów drużyn liczb od 1-3. Śpiewanie przez kolejne drużyny zwrotek, które zostały przez nich wylosowane. Refren wykonują wszystkie zespoły wspólnie.
Przyznanie punktów za prawidłowe wykonanie utworu.
8.Rozstrzygnięcie konkursu. Przeliczenie punktów w każdej drużynie, wyłonienie I, II i III miejsca. Otrzymanie szklanych kulek do słoików: jednej, dwóch lub trzech. Naklejenie emblematów „Uśmiechniętej Planety Ziemi” wszystkim dzieciom.
9.Zaproszenie rodziców do zatańczenia wspólnie z dziećmi
(w parach) piosenki „Śmieciu precz”.
10.Zaproszenie rodziców na krzesełka, a dzieci pod szafki.
Wręczenie dzieciom kart pracy – porównywanie liczebności zbiorów (pętle z odpadami). Wpisywanie właściwych liczb
w okienka, umieszczanie właściwych znaków matematycznych: <, >, =.
Zaproszenie dzieci do stoliczków, prośba do rodziców
o nadzorowanie prawidłowego wykonania zadania.
Sprawdzenie kart pracy.
matematyczny karta pracy
11.Podziękowanie rodzicom za przybycie na zajęcie
i wspólną zabawę.
Piosenka "Chodźcie wszyscy tu do koła"
1. Chodźcie wszyscy tu do koła
Zabawimy się wesoło.
Witam Was, wszystkim wraz
na zabawę nadszedł czas.
ref. Jedna ręka, druga ręka,
jedna noga, druga noga
cały tułów oraz głowa
witamy Was.
2. Zapraszamy do zabawy
i tych dużych i tych małych,
stańmy w kole wszyscy wraz
za zabawę nadszedł czas.
ref. Jedna ręka....
3. Już idziemy wszyscy w kole
i trzymamy się za ręce,
a więc teraz wszyscy wraz
zaśpiewajmy jeszcze raz.
ref. Jedna ręka....
Piosenka „Niedźwiadek”
Jedna łapka, druga łapka
ja jestem niedźwiadek.
Trzecia łapka, czwarta łapka
a tu jest mój zadek.
Lubię miodek, kocham miodek
zabieram go pszczółkom.
Jedną łapką, drugą łapką, albo wciągam rurką.
Wiersz „Odpady”
Pomyśl już teraz o naszej planecie,
zanim się stanie jednym wielkim śmieciem.
Byłby to problem nie lada -
zatem już teraz pomyślmy o odpadach.
Bo śmieci i odpady nie są jednakowe -
są szklane, papierowe, także plastikowe.
Więc posłuchaj dobrej rady i segreguj odpady.
I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucaj jak leci!
Osobno plastik, osobno szkło, osobno papier,
ZAPAMIĘTAJ TO !!
Słoiki, butelki duże i małe
I opakowania, które są szklane
Wrzuć do pojemnika zielonego z napisem SZKŁO!
Papiery, gazety oraz tektury
Wrzuć do pojemnika niebieskiego, pożeracza makulatury.
Sztuczne tworzywa, czyli PLASTIKI,
Dla nich są również osobne pojemniki!
Odpady z plastiku, a jest ich bez liku
Muszą wylądować w żółtym pojemniku!
Quiz ekologiczny
1. Jakiego koloru kontener wybierzecie, gdy będziecie chcieli wyrzucić plastikową butelkę?
a) niebieski
b) żółty
c) zielony
2. Jakiego koloru kontener wybierzecie, gdy będziecie chcieli wyrzucić gazetę?
a) niebieski
b) żółty
c) zielony
3. Jakiego koloru kontener wybierzecie, gdy będziecie chcieli wyrzucić szklany słoik?
a) niebieski
b) żółty
c) zielony
4. Co to jest makulatura?
a) czy są to stare gazety, niepotrzebne papiery?
b) czy są to stare meble?
c) czy są to niepotrzebne leki?
5. Co to jest złom?
a) czy są to stare szmaty?
b) czy są to suche liście?
c) czy są to stare przedmioty z żelaza i metalu?
6. Co to jest recykling?
a) wyścig samochodowy?
b) przyjęcie urodzinowe?
c) powtórne wykorzystanie surowców, gdzie zużyte rzeczy ponownie są przetwarzanie,
np. puszki aluminiowe?
7. Który pojazd nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, jest ekologiczny?
a) samochód
b) rower
c) motor
8. Na kompost wyrzucamy:
a) szkło
b) plastik
c) resztki z warzyw ,owoców, liście
9. Który przedmiot jest najmniej groźny dla przyrody tzn. najszybciej się rozłoży?
a) butelka plastikowa
b) kartka
c) butelka szklana
Piosenka „Śmieciu precz”
1. Kiedy rano słońce świeci.
Wybiegają na dwór dzieci.
Lecz zabawa się nie kleci,
Bo dokoła sterty śmieci
Ref. Śmieciu precz , brudzie precz,
Ład porządek dobra rzecz,
Śmieciu precz, brudzie precz,
Ład porządek dobra rzecz,
2. Tu papierek od cukierka,
Tam po soku jest butelka.
Ówdzie puszka po napoju
I pudełko – może twoje?
Ref. Śmieciu precz...
3. Żyć nie można w bałaganie,
Więc się bieżmy za sprzątanie.
Zmykaj śmieciu do śmietnika,
Bałaganie, brudzie znikaj.
Ref. Śmieciu precz...