X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 19796
Przesłano:
Dział: Świetlica

Jesteśmy ważni i niepowtarzalni. Scenariusz zajęć

Temat : Jesteśmy ważni i niepowtarzalni

Cele
- uświadomienie dziecku jego wyjątkowości
- nabycie umiejętności nawiązywania poprawnych kontaktów i relacji służących rozwojowi oraz poprawie funkcjonowania społecznego
- umożliwienie doświadczania sytuacji budujących pozytywny obraz samego siebie
- zaspokojenie potrzeb bezpieczeństwa, uznania, bycia w grupie

Przebieg zajęć
1. Rozpoczęcie zajęć
Powitalna rymowanka
wszystkie dzieci zwracają się do pierwszej wyznaczonej osoby pytając chórem:
czy ........( wymieniają jej imię) jest dziś z nami?
Tak, jestem dzisiaj z wami (odpowiada osoba pytana)
O, ......... jest dziś z nami,
Witamy ją / go brawami.(dzieci biją brawa)
Zabawa trwa do momentu, aż wszyscy zostaną powitani.
2. Rozmowa na temat tego jakie sytuacje w naszym życiu sprawiają , że czujemy się ważni i wyjątkowi.

3. ”Wehikuł czasu”
Każda osoba ma za zadanie cofnięcie się pamięcią do wyjątkowo ważnego i przyjemnego momentu z przeszłości. Następnie dzieci rysują na. kartkach te niezapomniane chwile.
Po zakończeniu pracy uczestnicy trzymają swoje dzieło przed sobą opowiadając o tym jaki moment przedstawia rysunek?
- jak się wtedy czułem? Co lub kto sprawił, że była to sytuacja przyjemna?
- jak się wtedy zachowywałem?
Po omówieniu prac spinamy je tworząc ”Księgę niezapomnianych chwil”

4. ”Detektyw”
Dzieci siedząc w kręgu wybierają spośród siebie detektywa, któremu zasłaniają oczy i wyprowadzają za drzwi. W tym czasie typują kolejną osobę, której tożsamość musi stwierdzić detektyw. W tym celu może dotykać twarzy i włosów tajemniczej osoby oraz poprosić grupę o wymienienie jej dwóch cech szczególnych. Każde dziecko może zaistnieć w każdej z ról.
Po zabawie rozmowa w kręgu.
- co ułatwiło zadanie?
- w której z ról czuliście się najlepiej?

5. ”Wspólny odcisk palców”
Na kartkach dzieci odciskają umoczone w farbie palce w ten sposób, by odciski utworzyły zapis imienia autora. Oglądamy następnie przez lupę linie papilarne. Po zakończeniu i obejrzeniu prac rozmawiamy o tym, że każdy człowiek jest wyjątkowy i niepowtarzalny.
Kartki spinamy w ”Księgę imion”.

6. Zabawa ze śpiewem ”Stonoga”
Dzieci tworzą pociąg i idą śpiewając:
”Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga,
Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga, hej”
Na słowo ”Stonoga – hej!” pociąg zatrzymuje się. Pierwsza osoba odstawia nogę i mówi: ”pierwsza noga” i dodaje swoje imię , drugie dziecko: ”druga noga (imię) itd.”. ostatnia osoba mówi odwłok (imię) i biegnie n początek. Zabawa trwa dotąd, aż każdy zmieni miejsce.

7. ”Powiem Ci, że...”
Dzieci spacerują swobodnie po sali słuchając radosnej muzyki. Na sygnał prowadzącego zatrzymują się przed najbliżej stojącą osobą i kończą rozpoczęte przez prowadzącego zdanie np.: Podziwiam Cię za to, że..., Podoba mi się w twoja..., Chciałbym żebyś wiedział, że..., Jesteś wyjątkowy, bo..., Życzę Ci...

8. Podsumowanie zajęć
9. Pożegnalna rymowanka :
Wszystkie dzieci siedząc w kręgu zwracają się do pierwszej wyznaczonej osoby pytając chórem:
Czy ........( wymieniają jej imię) była/ był dziś z nami?
Tak, byłam? byłem dzisiaj z wami (odpowiada osoba pytana)
O, ......... była/ był dziś z nami,
Żegnamy ją / go brawami.(dzieci biją brawa)
Zabawa trwa do momentu, aż wszyscy zostaną pożegnani.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.