SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Data: 22.04.2013r.
Czas trwania: 3 godz.
Prowadzący: Natalia Nawrocka
Temat: Dbam o środowisko, w którym żyję.
Cele główne:
1. Uwrażliwienie na otaczający świat i przyrodę.
2. Propagowanie zachowań proekologicznych.
3. Rozwijanie umiejętności posługiwania się komputerem.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
1. Poznaje zasady dbania o środowisko.
2. Potrafi rozwiązać krzyżówkę obrazkową.
3. Potrafi dopasować etykiety zdaniowe do ilustracji.
4. Doskonali motorykę małą.
5. Potrafi włączyć i wyłączyć komputer.
6. Sprawnie posługuje się myszką i wskazanymi przez nauczyciela znakami na klawiaturze.
7. Gra w gry edukacyjne o tematyce ekologicznej.
8. Wykonuje polecenia nauczyciela.
9. Aktywnie uczestniczy w zajęciach.
Gry edukacyjne dostępne na stronach internetowych:
www.dzieci.mos.gov.pl
www.buliba.pl
Metody nauczania:
• pogadanka
• pokaz
• działalność praktyczna
Materiały dydaktyczne:
ilustracje przedstawiające zachowania właściwe i niewłaściwe, etykiety zdaniowe, krzyżówka obrazkowa, kredki, komputer
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
• Ustalenie i zapisanie daty – przypomnienie nazw dni tygodnia i miesięcy w odpowiedniej kolejności.
• Krótka rozmowa na temat pogody – uzupełnianie kalendarza pogody.
• Zapisanie tematu zajęć – uczeń kreśli temat po śladzie.
Zajęcia właściwe:
• Próba odpowiedzi na pytania:
Co to jest środowisko?
Co to znaczy dbać o środowisko?
• Oglądanie ilustracji przedstawiających złe i dobre zachowania względem Ziemi.
• Omawianie ilustracji i oznaczanie ich uśmiechniętą bądź smutną buźką – wycinanie i wklejanie do zeszytu.
• Dopasowywanie etykiet zdaniowych do wklejonych ilustracji.
• Kolorowanie wybranych ilustracji.
• Wspólne rozwiązywanie krzyżówki obrazkowej – hasło: SEGREGUJ ŚMIECI.
• Rozwiązywanie ekologicznych labiryntów – nauka segregowania śmieci. (www.dzieci.mos.gov.pl)
• Nauka i zabawa z użyciem komputera - gry edukacyjne o tematyce ekologicznej.
Zajęcia końcowe:
• Podsumowanie zajęć i przypomnienie najważniejszych informacji.
• Pożegnanie.