Konspekt lekcji w klasie III gimnazjum
Temat: Komunikacja w Europie.
Cele lekcji:
A: Uczeń zna:
- rodzaje usług
- podział transportu
B: Uczeń rozumie:
- pojęcia: usługi, komunikacja, transport, łączność
C: Uczeń potrafi:
- scharakteryzować poszczególne rodzaje transportu,
- potrafi wymienić przykłady łączności,
- wskazać na mapie fizycznej Europy największe porty morskie, porty lotnicze,
- określić, dlaczego transport samochodowy odgrywa dużą rolę w przewozie towarów i osób
- wymienić i wskazać na mapie kraje, w których jest najwięcej autostrad
- wymienić i wskazać na mapie kraje, w których nie ma autostrad
- wymienić i wskazać na mapie kraje, które charakteryzują się największą ilością przeładunków.
- wskazać na mapie rzeki, które mają największe znaczenie dla żeglugi śródlądowej w Europie
- wymienić i wskazać na mapie kraje, które mają najdłuższą sieć żeglownych dróg morskich.
D: Uczeń potrafi:
- określić znaczenie usług komunikacyjnych dla życia i gospodarki człowieka
Metody: pogadanka, praca z mapą, mapa mentalna (rybi szkielet)
Środki dydaktyczne: podręcznik, mapa fizyczna Europy, atlasy geograficzne
Forma organizacji pracy: zbiorowa, grupowa
Typ lekcji: wprowadzenie nowego materiału
TOK LEKCJI
1. Czynności organizacyjne
- sprawdzenie listy obecności
2. Przebieg lekcji.
Czynności uczniów
Czynności nauczyciela
Uwagi
1. Uczniowie uczestniczą w pogadance.
1. Nauczyciel wspólnie z uczniami ustala definicję usług.
2. Uczniowie uczestniczą w pogadance.
2. Nauczyciel wspólnie z uczniami określa definicje komunikacji, transportu i łączności, a następnie dokonuje podziału transportu.
3. Uczniowie wykonują polecenia.
3. W dalszej części lekcji uczniowie charakteryzują komunikację w Europie. Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każda z grup otrzymuje polecenia do opracowania (zał. 1), a następnie zapisuje na tablicy tworząc mapę mentalną (rybi szkielet)
Zał.1
4. Nauczyciel poleca wykonanie zadania domowego:
a) Wymień czynniki utrudniające rozwój transportu.
b) Wykonaj zadania z zeszytu ćwiczeń.
Gr. 1. Transport kolejowy
- dlaczego obecnie zwiększa się znaczenie transportu kolejowego?
- wymień znane koleje (oraz kraj w którym się znajduje)
Gr.2 Transport samochodowy
- dlaczego transport samochodowy odgrywa dużą rolę w przewozie towarów i osób?
- wymień kraje, w których jest najwięcej autostrad.
- wymień kraje, w których nie ma autostrad.
- podaj nazwę kraju o największej liczbie samochodów osobowych na 1000 mieszkańców.
Gr.3. Transport morski
- co świadczy o wielkości transportu morskiego?
- wymień kraje, które charakteryzują się największą ilością przeładunków.
- wymień największe porty morskie w Europie (atlas str.48)
Gr. 4 Żegluga śródlądowa
- podaj nazwy rzek, które maja największe znaczenie dla żeglugi śródlądowej w Europie
- podaj nazwy krajów, które mają najdłuższą sieć żeglownych dróg morskich.
Gr. 5. Transport lotniczy.
- określ, czy transportem lotniczym przewozi się więcej towarów czy pasażerów?
- podaj nazwy miast, w których znajdują się największe lotniska
Gr. 6. Łączność.
- podaj przykłady łączności
- podaj nazwę kraju, w którym najwięcej osób ma dostęp do Internetu