X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 19736
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkanocne igraszki z zającem. Scenariusz zajęcia otwartego

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
WIELKANOCNE IGRASZKI Z ZAJĄCEM

Grupa V (6 LATKI)
Miejsce: sala przedszkolna
Termin zajęcia: 20 marca 2013r.
CEL GŁÓWNY:
- poznanie zwyczajów i tradycji związanych ze zbliżającą się Wielkanocą
- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na podany temat
- wzmacnianie więzi emocjonalnej z Rodzicami

CELE OPERACYJNE; DZIECKO:

- wymienia wybrane tradycje związane z Wielkanocą (święcenie dań, pisanki, śmigus - dyngus)
- wzbogaca słownictwo
- rozwija wyobraźnię i inwencję twórczą
- współdziała w grupie rówieśników i Rodziców
- potrafi współpracować z innymi dziećmi i rodzicami;
- doskonali umiejętność posługiwania się przyborem podczas malowania, wycinania;
- potrafi łączyć różne elementy w całość za pomocą różnych technik;
- uczy się planować i organizować pracę z zachowaniem ładu i porządku;
- uczy się czytać globalnie wyrazy;

Metody:
-podające: objaśnienie, pokaz;
-poszukujące: rozmowa kierowana, pogadanka;
-aktywizujące: zagadki, zabawy dydaktyczne, zabawy integracyjne;
-praktycznego działania: metoda zadań;
Formy:
-indywidualna;
-zbiorowa;
-zespołowa;
Środki dydaktyczne:
pisanki samoprzylepne (w 4 różnych kolorach: zielony, czerwony, żółty, niebieski); kolorowe sylwety pisanek z różną ilością wzorów od 1 do 9 (figury geometryczne) z napisem Wielkanoc/ na odwrocie/; chusta animacyjna, pisanka plastikowa, 4 koperty w kolorach: czerwony niebieski, zielony, żółty; obrazki w kopertach; kartki do rysowania, pisaki, kredki,6 dużych sylwet jajek wyciętych z szarego papieru; 12 pustych jajeczek niespodzianek, 5 koszyczków wielkanocnych, drobne cukierki; kurczak - zabawka,
materiały do wykonania pracy plastycznej: wytłaczanka, jajka na twardo, serwetki ozdobne, klej, farby, pędzelki, bibuła, papier kolorowy, pisaki – markery /czerwony, czarny/, wstążka, sznurek, sizal
odtwarzacz CD, piosenka ŚWIĘTA BIJĄ DZWONY, pojemniczki z ziemią, ziarna owsa

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Dzieci i rodzice przed zajęciem wybierają sobie pisanki samoprzylepne (w 4 różnych kolorach: zielony, czerwony, żółty, niebieski), podpisują imieniem i przyklejają na ubraniu.

1. POWITANIE – WSZYSCY SIEDZĄ W 2 KOŁACH /RODZICE ZA DZIEĆMI/
Prowadzący wita wszystkich obecnych wierszykiem: Ci, którzy poczują się powitani wykonują polecenia o których mówi prowadzący.
Kto jest wesoły niech zaraz wstanie,
niech się ukłoni na powitanie.

Kto ma zielone niech zaraz wstanie,
niech się uśmiechnie na powitanie.

Kto zjadł śniadanie niech zaraz wstanie,
niech nam zatańczy na powitanie.

Kto ma pisanki niech zaraz wstanie,
niechaj podskoczy na powitanie.

Kto lubi świętować niech zaraz wstanie,
I niech nam tupnie na powitanie.

2. „JAKIE TO ŚWIĘTA ?” – wprowadzenie do tematu zajęć.

Na tablicy znajdują się kolorowe sylwety pisanek z różną ilością wzorów od 1 do 9 (figury geometryczne). Dzieci przeliczają je, następnie układają pisanki wg wzrastającej liczby wzorów. Nauczycielka odwraca pisanki (na każdej pisance jedna litera), dzieci odczytują nazwę świąt:
W -1; I-2; E- 3; L-4; K-5; A-6; N-7; O-8; C-9 .

3.WIELKANOCNE ZAGADKI – ZABAWA Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ

Uczestnicy trzymają chustę za brzegi i wirują raz w prawą, raz lewą stronę. Na chuście znajduje się gumowa pisanka. Na sygnał „STOP”/ lub gwizdek/, uczestnicy zatrzymują się i kładą chustę na ziemi. Sprawdzamy, na jakim kolorze się zatrzymała pisanka. Przygotowujemy po 1 kopercie każdego koloru. W kopertach są zagadki obrazkowe związane z tematyką świąteczną. Jeśli pisanka zatrzymała się na czerwonym polu to odczytujemy zagadkę z czerwonej koperty itd. zagadki są powiązane z elementami ruchowymi.

ZAGADKA 1
Czego częścią jest obrazek?
Na obrazku plecionka (fragment koszyczka)
Zadanie ruchowe: dobieramy się parami . jedna osoba siada między nogami, plecami. Osoba zewnętrzna kołysze koszyczkiem na boki. Zamiana ról.

ZAGADKA 2
Co przypomina ten obrazek?
Na obrazku znajduje się obłoczek (stanowi część baranka)
Zadanie ruchowe: rysujemy baranka na plecach rodzica/dziecka/sąsiada. Zamiana.

ZAGADKA 3
Jakie zwierzę zgubiło część ciała? Na obrazku kształt przypominający uszy zająca.
Zadanie ruchowe: dzieci skaczą jak zajączki pomiędzy rodzicami, na sygnał wracają do rodziców.

ZAGADKA 4
Czego częścią jest obrazek?
Na obrazku jest fragment kolorowej pisanki.
Zadanie ruchowe: tworzymy wielkie koło, na przemian rodzic- dziecko, tak , aby móc dotykać pleców sąsiada. Nauczycielka recytuje wierszyk- masażyk, pozostali rysują na plecach wzory wg instrukcji:

Narysuję pisankę, narysuję pisankę /rysujemy kształt pisanki/ kropki piękne ma /rysujemy kropki/
Narysuję pisankę, narysuję pisankę /rysujemy kształt pisanki/kreski piękne ma /rysujemy kreski/
Narysuję pisankę, narysuję pisankę /rysujemy kształt pisanki/co uśmiecha się /rysujemy uśmiech/
A jak się uśmiecha, a jak się uśmiecha / palcami obydwu rąk wykonujemy drapanie/
to dla nas uciecha, ha, ha ,ha /klepiemy dłońmi po plecach/

4. „KURCZĄTKO” W. SZUMANÓWNY – wierszyk do rysowania.
Nauczycielka zwraca uwagę na to, że jajko i kurczątko najbardziej kojarzą się wszystkim z Wielkanocą, dlatego też za chwilę wszystkie dzieci spróbują narysować takie kurczątko wylęgające się z jajeczka. Nauczycielka recytuje wierszyk i jednocześnie rysuje kolejne etapy „narodzin kurczątka”. Przy powtórnej recytacji dzieci rysują same.

Z jajeczka się urodziło...
Główkę najpierw wychyliło.
Na dwie nóżki
Czarne oczka otworzyło,
Dziobek mały rozchyliło,
Że jest głodne zakwiliło...

NAUCZYCIELKA TRZYMA W RĘKU MASKOTKĘ KURCZĄTKA

5. „LUBIĘ WIELKANOC, BO...” – nauczyciel zaczyna zdanie, dzieci kolejno kończą.
Dziecko mówiąc o swoich odczuciach trzyma w ręku maskotkę – kurczątko, kiedy skończy, podaje ją koledze obok.

6. „TANIEC KURCZĄT W SKORUPKACH”– taniec dzieci i rodziców przy wesołej muzyce. Dziecko z rodzicem biorą się za ręce i tańczą na dużej sylwecie jajka wyciętej z szarego papieru.
/ JEDNORAZOWO 6 PAR/; POWTARZAMY TYLE RAZY TAK, ABY WSZYSTKIE PARY ZATAŃCZYŁY.

7. QUIZ WIELKANOCNY
Tworzymy zespoły wg koloru wizytówek – pisanek /zieloni, czerwoni, niebiescy, żółci/. Omówienia zasad punktacji (1 punkt za prawidłową odpowiedź, 0 punktów za błędną lub nie udzielenie jej wcale), każdy zespół ma koszyczek, do którego wkładają za prawidłową odpowiedź jajeczko z jajka niespodzianki.
Drużyny losują pytania z koszyczka, a następnie odpowiadają, która z podanych odpowiedzi jest prawidłowa.

1. Jak nazywają się święta, którego symbolem jest zajączek, koszyczek i jajko?
a. Święta Wielkanocne
b. Święta Bożego Narodzenia
c. Boże Ciało

2. W jakim dniu tygodnia idziemy ze święconką do kościoła?
a. w poniedziałek
b. w sobotę
c. w środę

3. Co nie pasuje do koszyczka wielkanocnego?
a. baranek
b. chleb
c. karp

4. Jak nazywają się zdobione jajka?
a. kruszonki
b. malowanki
c. pisanki

5. Jak nazywa się dzień, kiedy idziemy do kościoła z palemką do święcenia?
a. wtorek palmowy
b. niedziela palmowa
c. sobota palmowa

6. Jakie potrawy powinny znaleźć się na wielkanocnym stole?
a. zupa grzybowa, karp,
b. jajka, babka drożdżowa
c. jabłka, ser

7. Jak inaczej mówimy na gałązki wierzbowe?
a. bazie kaczuszki
b. bazie kotki
c. bazie krówki

8. Jak nazywa się dzień, kiedy oblewamy się wodą?
a. lany piątek
b. lany wtorek
c. lany poniedziałek

9. Które ze zwierząt przynosi prezenty na Wielkanoc?
a. kurka
b. kogucik
c. zajączek

10. Symbolem wielkanocnym jest?
a. choinka
b. śnieżynka
c. święconka

11. Jajka malowane jednym kolorem to?
a. pisarki
b. kaszanki
c. kraszanki

12. Wydmuszka to?
a. pusta skorupka jajka,
b. góra piasku
c. mała muszka
Obliczanie zebranych punktów. Podziękowanie za udział z Quizie. Wręczenie nagród zwycięskiej drużynie / np. drobne cukierki/.

8. WYKONANIE PRACY PLASTYCZNEJ ZAJĄCZEK - zaproszenie wszystkich do stołów
• malowanie i ozdabianie podstawek do zajączka wg własnego projektu / wycięta pojedyncza wytłaczanka/
• składanie ozdobnej serwetki po przekątnej w harmonijkę
• owijanie jajka złożoną serwetką/przyklejanie wikolem /obwiązanie wstążką lub sznurkiem /może być sizal/
• malowanie na jajku: oczu, wąsików, noska zajączka
• ustawianie na podstawce
• oglądanie prac

9. WSPÓLNE ŚPIEWANIE PIOSENKI: ŚWIĘTA BIJĄ DZWONY / PŁYTA CD/
Kartki z tekstem dla rodziców

10. EWALUACJA ZAJĘCIA
Prosimy rodziców i dzieci, którym zajęcia się podobały o wysianie do pojemniczków z ziemią – ziaren owsa

Opracowanie scenariusza Teresa Iwona Choińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.