SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTCH DLA RODZICÓW
W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH
Data zajęcia: 22.04.2013
Prowadząca: Magdalena Martyniak
Temat kompleksowy: Dbamy o Ziemię
Temat zajęcia: Drzewa- jak są zbudowane i dlaczego są ważne?
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozumie polecenia nauczyciela
- nazywa poszczególne elementy drzewa
- rozwiązuje zagadki słowne i słuchowe
- zna znaczenie drzew w przyrodzie
- rozpoznaje drzewa na ilustracjach i nazywa je (kasztanowiec, brzoza, dąb, jarzębina, jabłoń, grusza)
- wyróżnia głoski w nagłosie
Metody:
- słowna- rozmowa, objaśnienia
- czynna- zadań stawianych do wykonania
- obserwacji i pokazu
Formy pracy:
- zbiorowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
Przebieg zajęć: treść zagadek słownych dotyczących drzew, plakat przedstawiający budowę drzewa, plakat przedstawiający znaczenie drzew, ilustracje przedstawiające drzewa (drzew (kasztanowiec, brzoza, dąb, jarzębina, jabłoń, grusza)
1.Przywitanie piosenką „Wszyscy są...”
2.Rozwiązywanie zagadek słownych.
•Zieloną nosi koronę, przed skwarem daje ochron. (drzewo)
•Ani wiosną, ani latem igieł na nich nie zabraknie.
Także zimą i jesienią igły na nich się zielenią. (drzewa iglaste)
•Wiosną na drzewie rozwija się z pąka, jesienią złoty po świecie się błąka.(liść)
•Pod jakim drzewem na pewno dzik i wiewiórka znajdzie małe żołędzie? (dąb)
•Jak się to drzewo nazywa, które się białą korą okrywa? (brzoza)
3.Przypomnienie dzieciom nazw drzew w oparciu o ilustracje (tj. kasztanowiec, brzoza, dąb, jarzębina, sosna, jabłoń, grusza).
4.„Czy drzewa są potrzebne?” „Czy drzewa należy szanować?” – swobodne wypowiedzi dzieci.
5.Zabawa słowna twórcza: Co by było, gdyby nie było drzew?
6.Szum drzew- zabawa ruchowa dźwiękonaśladowcza z elementem reakcji na przerwę w muzyce.
7.Oglądanie plakatu przygotowanego przez nauczycielkę przedstawiającego budowę drzewa (korzenie, pień, konar, gałęzie i gałązki), nazywanie poszczególnych elementów.
8.Globalne odczytywanie wyrazów pod ilustracjami przedstawiającymi poszczególne elementy drzewa.
9.Praca indywidualna z kartą pracy- dobieranie odpowiedniego podpisu pod każdym elementem drzewa z rozsypanki wyrazowej- doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej (różnicowanie liter).
10.Złożenie uroczystej obietnicy przez dzieci: Obiecuję być przyjacielem drzew. Będę o nie dbał i nie pozwolę nikomu ich niszczyć. Rozdanie odznak przyjaciół drzew.
11.„Drzewa i dzieci”- zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa.