SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO Z OKAZJI DNIA MATKI
pt. MOJE ZABAWY Z MAMĄ
4 LATKI
Cele główne:
• Zachęcanie mam do wspólnej zabawy z dziećmi, do aktywnego spędzania czasu wolnego.
• Zacieśnianie więzi między dziećmi a mamą, a także między dziećmi, rodzicem a nauczycielkami poprzez wspólną zabawę i śpiew.
• Wdrażanie dzieci do uczestnictwa i przygotowywania uroczystości i imprez o charakterze rodzinnym.
• Stwarzanie okazji do przeżywania radości, stwarzanie miłej, pogodnej atmosfery.
• Zachęcanie dzieci i dorosłych do rysowania na różnorodnym materiale plastycznym np. kaszy mannej.
Cele operacyjne:
• Dziecko potrafi cieszyć się i radować ze wspólnych zabaw z kolegami i mamami.
• Dziecko wykonuje wspólne z mamą pracę plastyczną wykorzystując do tego nowy materiał plastyczny /kasza manna/
• Dziecko uczestniczy w imprezie o charakterze rodzinnym
•
Metody:
Rozmowa, pokaz, pedagogika zabawy, zabawy metodą Weroniki Sherborne, metoda działań praktycznych.
Formy pracy:
grupowa, zespołowa
Pomoce: zasłonka zawieszona na kiju od szczotki, odtwarzacz CD, nagranie z piosenką Epoi, taj, taj, materiały do wykonania pracy plastycznej – kasza manna, tacki plastikowe dla każdego dziecka, wycięta ramka z papieru dla każdej pary /mama-dziecko/, poduszeczka-przytulanka w kształcie serca, upominek dla mamy od dziecka /ozdobna ramka z kolorowego kartonu/, teksty wierszy i piosenek.
Miejsce zajęć: sala przedszkolna
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie w kręgu znaną piosenką na melodię Panie Janie:
(Wszystkie mamy tworzą duży krąg, dzieci stoją naprzeciwko swojej mamy wewnątrz tego kręgu, tworząc mały krąg).
„Witaj mamusiu, witaj mamusiu,
Jak się masz, jak się masz
wszyscy Cię lubimy, wszyscy Cię lubimy,
Bądź wśród nas, bądź wśród nas”.
(Po odśpiewaniu piosenki dzieci stają obok swojej mamy, nauczycielka podaje poduszeczkę - przytulankę w kształcie serca jednej z osób i prosi o przekazanie wielkiego serca osobie stojącej obok z jednoczesnym wypowiedzeniem słów:
WITAM CIĘ, „serce” musi zatoczyć krąg).
2. Zabawa metodą W. Sherborne - Za przewodnikiem.
(wcześniej, nauczycielka wyjaśnia wszystkim zgromadzonym zasady zabawy):
Zabawa polega na tym, że raz rodzic raz dziecko jest przewodnikiem. Zadaniem przewodnika jest wskazywać drogę za pomocą umownych znaków
Kiedy ręka przewodnika spoczywa na prawym ramieniu osoby prowadzonej, ta musi skręcić w prawo, jeśli na lewym- w lewo, kiedy ręka leży na głowie, osoba prowadzona – idzie prosto (przewodnik decyduje sam, w którym momencie zmienia kierunek drogi).
3. Zabawa - Lustro
(dziecko i mama siadają w siadzie skrzyżnym naprzeciwko siebie, w dowolnym miejscu w sali, każda para otrzymuje wyciętą z papieru ramkę - lustro).
Dziecko stroi miny lub grymasy przed lustrem (np. uśmiecha się, krzywi, smuci, wysuwa język do przodu itd.), a rodzic – lustro naśladuje je, ramkę trzymając przy swojej twarzy.
(Najpierw mama, a potem dziecko jest - lustrem)
4. Zabawa Czyj to głos?
Mamy siedzą na dywanie, a dzieci (po przeciwnej stronie sali) stoją za zasłoną, ustawione w „pociąg”. Każde z dzieci wypowiada zdanie:
KOCHAM CIĘ MAMO.
Zadaniem każdej mamy jest rozpoznać głos swojego dziecka. Kiedy mama trafnie odpowie, dziecko wychodzi zza zasłonki i daje mamie buziaka.
5. Masaż Dreszczyk.
Dzieci i rodzice siedzą naprzemiennie na dywanie (raz dziecko, raz rodzic), plecami do siebie, tworząc koło (inna wersja: siedzą w parach, jedno za drugim, każda para oddzielnie w dowolnym miejscu sali). Na plecach swojej pary (sąsiada) wykonują masaż zgodnie ze słowami nauczycielki:
• Stolarz młotkiem stuka – (stukanie dwiema rękami).
• Lekarz w plecy puka – (pukanie jednym palcem).
• Kucharz w garnku miesza – (koliste ruchy płaską dłonią)
• Praczka pranie wiesza – (delikatne szczypanie).
• Rolnik grabi siano – („grabienie” palcami obu rąk z góry do dołu).
• Muzyk gra co rano – (naśladowanie gry na pianinie).
• I ja też pracuję – („siekanie” pleców krawędzią dłoni).
• Obrazek rysuję – (rysowanie dowolnego obrazka na plecach sąsiada).
Na zakończenie można zgadywać, jaki obrazek został narysowany
6. Obrazek dla mamy – rysowanie palcem na kaszy mannej rozsypanej na tacy (każde dziecko + mama otrzymują jedną tacę).
Każde dziecko rysuje najpierw obrazek dla mamy (wg własnego pomysłu), potem mamy rysują coś dla swojego dziecka. Na koniec mama i dziecko rysują po jednym sercu (duże i małe), a następnie odbijają swoje dłonie w kaszy.
7. Epoi – taj, taj – nauka hawajskiego tańca etnicznego,
(wspólny taniec w kręgu, muzyka z płyty CD pochodząca z materiału szkoleniowego
K. Palińskiej).
Wszyscy uczestnicy stoją w kręgu (mama i dziecko na zmianę). Najpierw nauczycielka wraz z dziećmi (przy włączonej muzyce), demonstruje elementy tańca (mamy przyglądają się). Po pokazie następuje wspólny taniec (powtarzamy 2x).
8. Dla ciebie mamo – krótki program artystyczny w wykonaniu dzieci:
• Urwis – wiersz w wykonaniu chłopców.
• Choć mam rączki małe – piosenka (wspólny śpiew).
• Kochana mamo – piosenka (wspólny śpiew).
9.Składanie życzeń i wręczanie mamom upominków przygotowanych przez dzieci – papierowe kwiaty na patyczkach
Teksty wykorzystanych utworów:
URWIS - wiersz
Wiem, że jestem urwis mały
Ale, to nie wada przecież,
Bez urwisów to by było
Strasznie nudno żyć na świecie.
Choć urwisy nic dobrego,
Lecz gorące serca mają,
I choć dobrze urwisują,
Za to mocno też kochają.
Choć mam rączki małe - piosenka
Choć mam rączki małe
I niewiele zrobię
Pomogę mamusi niech odpocznie sobie. / bis
Zamiotę izdebkę
Umyję garnuszki
Niech się tu nie schodzą łakomczuszki muszki./bis
I braciszka uśpię
W małej kolebusi
Chociaż tym pomogę kochanej mamusi/bis
Kochana mamo - piosenka
Kochana mamo,
gdy będę duży,
to Ci przywiozę małpeczkę z podróży,
długim ogonkiem
to zwinne zwierzę
będzie za ciebie zmywać talerze.
Kochana mamo,
Gdy będę duży,
To Ci przywiozę wielbłąda z podróży,
Na jego grzbiecie wygodnie siądziesz,
Aby do pracy mknąć na wielbłądzie.
Kochana mamo,
Gdy będę duży,
To Ci przywiozę tłum zwierząt z podróży,
Słonia, żyrafę i węża boa,
Żebyś mi zawsze była wesoła.
La, la, la la, la la la la la la la la la la la la la la la la la la la
Mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
Niech wszyscy ze mną mówią tak samo,
Że bardzo Ciebie kochamy mamo, Ole!
Opracowanie scenariusza Teresa Iwona Choińska – nauczycielka Samorządowego Przedszkola Integracyjnego w G. Kalwarii
• Teksty wierszy zaczerpnięto z literatury dziecięcej, a piosenki z kalendarzy muzycznych
SPIS TREŚCI
1. Powitanie w kręgu znaną piosenką na melodię Panie Janie:
przekazanie serca-poduszeczki osobie stojącej obok z jednoczesnym wypowiedzeniem słów: WITAM CIĘ, „serce” musi zatoczyć krąg). A
2. Zabawa metodą W. Sherborne - Za przewodnikiem.
3. Zabawa - Lustro
4. Zabawa Czyj to głos?
5. Masaż Dreszczyk.
• Stolarz młotkiem stuka – (stukanie dwiema rękami).
• Lekarz w plecy puka – (pukanie jednym palcem).
• Kucharz w garnku miesza – (koliste ruchy płaską dłonią)
• Praczka pranie wiesza – (delikatne szczypanie).
• Rolnik grabi siano – („grabienie” palcami obu rąk z góry do dołu).
• Muzyk gra co rano – (naśladowanie gry na pianinie).
• I ja też pracuję – („siekanie” pleców krawędzią dłoni).
• Obrazek rysuję – (rysowanie dowolnego obrazka na plecach sąsiada).
6. Obrazek dla mamy – rysowanie na kaszy mannej
7. Epoi – taj, taj – nauka hawajskiego tańca etnicznego
8. Dla ciebie mamo – krótki program artystyczny w wykonaniu dzieci:
• Urwis – wiersz w wykonaniu chłopców.
• Choć mam rączki małe – piosenka (wspólny śpiew).
• Kochana mamo – piosenka (wspólny śpiew).
9.Składanie życzeń i wręczanie mamom upominków przygotowanych przez dzieci