SCENARIUSZ ZAJĘĆ MANUALNO-PLASTYCZNYCH.
Temat: Ozdoby wykonane metodą quillingu.
Cele zajęć:
-Ćwiczenie sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo-ruchowej
-Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, fantazji, dokładności, cierpliwości, poczucia estetyki i wytrwałości w wykonywaniu zadania.
METODY PRACY: mini wykład, pokaz, praktycznego działania
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa.
Potrzebne narzędzia i materiały: sztywny papier format A4, kolorowe paseczki o szerokości 0.5 cm , przyrząd do skręcania lub wykałaczka, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i przedstawienie tematu zajęć.
2. Krótka informacja na temat nowej techniki plastycznej :QUILLING”
Angielska nazwa quilling pochodzi prawdopodobnie od angielskiego wyrazu quill oznaczającego nawijanie papieru na pióro. W Europie sztuka ta jest znana od XII wieku. Obecnie jest bardzo popularny w Anglii, Francji, Austrii i USA. Wykorzystuje się go do ozdabiania kartek z życzeniami, pudełek na prezenty, pisanek i biżuterii. Papierowe, kolorowe paski z których wykonuje się określone motywy można kupić lub wykonać samodzielnie z kolorowego papieru do kserokopiarek.
3. Podział uczestników zajęć na dwuosobowe grupy.
4. Pokaz gotowej pracy wykonanej metodą quillingu , potrzebnych materiałów oraz narzędzi.
5. Ustalenie kolejności wykonywanych czynności- prezentacja przez wychowawcę.
-Aby rozpocząć skręcanie paseczka należy jego jedną końcówkę włożyć w szczelinę przyrządu i dokładnie owinąć wokół przyrządu.
-Zwinięty pasek delikatnie zdejmujemy z przyrządu. Powstałą spiralkę można dowolnie formować palcami. Pasek może być mocno zwinięty lub luźno – wówczas łatwiej nadać mu określony kształt. Ze spiralki można uformować serce, listek, kwadrat itp.
-Aby spiralka się nie rozwijała końcówkę należy przykleić niewielką ilością kleju. Gotowe uformowane spiralki układamy w dowolnie wymyślony wzór
6. Zaprojektowanie w grupach wzoru pracy.
7. Wykonanie potrzebnych elementów, wykonanie pracy.
8. Posprzątanie stanowisk pracy.
9. Prezentacja wykonanych prac.