Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II
„Koci świat ”
1. Temat zajęć zintegrowanych:
Wypowiedzi o właściwej opiece nad zwierzętami domowymi – na podstawie własnych doświadczeń i wysłuchanego wiersz pt. „ Kot”. Powtórzenie i utrwalanie liter k, K – pisanie wyrazów i zdań. Wielka litera w imionach. Wyszukiwanie informacji z Encyklopedii. Śpiewanie piosenek. Dodawanie liczb w zakresie 10. Wykonanie pracy plastycznej.
2. Cele dydaktyczne lekcji:
a) Cel ogólny –
Uczeń zna zasady właściwej opieki nad zwierzętami domowymi.
b) Cele szczegółowe-
uczeń potrafi(wie, rozumie, zna, potrafi):
- rozwiązać zagadki oraz odczytać hasło z krzyżówki (pisanie z pamięci),
- wyszukać informacje dotyczące kota,
- zapisać wyrazy i zdania z literami k,K,
- stosować wielką literę w imionach,
- dokonać analizy treści wiersza pt. "Kot" w powiązaniu z własnymi doświadczeniami,
- omówić znaczenie poznanych przysłów,
- śpiewać piosenkę pt. „Kotek”,
- wymienić zasady właściwej opieki nad zwierzętami,
- rozwiązać zagadki matematyczne w zakresie 10,
- odpowiedzieć na pytania dotyczące kota,
- wykonać kotka z papieru.
3. Cele wychowawcze:
- kształcenie szacunku do zwierząt,
- wdrażanie do swobodnych wypowiedzi na temat.
4. Metody pracy:
- rozmowa,
- ćwiczenia praktyczne,
- ekspresyjna,
- oglądowa.
5. Formy pracy:
- indywidualna (zróżnicowana),
- zbiorowa,
- grupowa.
6. Pomoce i środki dydaktyczne:
- Krzyżówka wraz z zagadkami oraz wypisane na kartkach wyrazy-hasła,
- Encyklopedia przyrodnicza,
- Wiersz „Kot",
- Płyta CD ( Nowa Era klasa I cz.I),
- Zagadki matematyczne,
- Quiz dotyczący informacji o kotach,
- papier kolorowy, klej, nożyczki.
7. Przebieg lekcji:
I. Część wstępna
1. Rozwiązanie krzyżówki - jako wprowadzenie do zajęć. nauczyciel czyta głośno zagadki, uczniowie podają rozwiązania. Dzieci słuchają haseł w formie zagadek : 1. W każdej wsi jest taki budzik, który co dzień budzi ludzi (kogut), 2. Bywa siwy, gniady, kary. Wozi ludzi i ciężary (koń), 3. Małe zwierzątko, sił ma nie wiele, a kopie w ziemi długie tunele (kret). Hasło krzyżówki: KOT.
3. Wyszukiwanie informacji na temat „kota” z Encyklopedii Przyrodniczej. Głośne czytanie przez uczniów wyszukanych ciekawostek.
4. Dokonanie analizy i syntezy wzrokowo- słuchowej wyrazów z k,K: budowanie modelu wyrazu kot, podział na sylaby, przeliczanie głosek, wskazywanie samogłosek w sylabach, ustalenie miejsca głoski k, wymyślanie imion dla kotów, wielka litera w imionach.
5. Praca z tekstem - słuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela pt. „Kot” Jana Brzechwy. Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza. Udzielenie odpowiedzi na pytanie- Czy kot może być najlepszym przyjacielem człowieka? Swobodne wypowiedzi dzieci, dokonywanie argumentacji swojej odpowiedzi.
II. Część główna
6. Kocie przysłowia. Zapoznanie i omówienie znaczeń podanych przysłów. Uczniowie w grupie ustalają i łączą podane przysłowia z poprawnym jego wyjaśnieniem. Każda grupa kolejno odczytywała połączone znaczenia. Próby ustalenia w jakich sytuacjach życiowych, możemy wypowiedzieć dane przysłowia.
• Kupować kota w worku (kupować coś w ciemno, bez sprawdzenia).
• Tyle, co kot napłakał ( czegoś bardzo mało).
• Drzeć koty ( czyli się kłócić).
• Pierwsze koty za płoty (odważyć się coś zrobić, zrobić pierwszy krok).
• Sprawić kocią muzyka ( ktoś gra lub śpiewa fałszywie).
7. Wysłuchanie utworu kociej muzyki z płyty CD
8. Wspólne śpiewanie piosenki o kotku:
Kotek, kotek łapki myje
Pyszczek, pyszczek, uszka, szyję
A ja, a ja wraz z koteczkiem
Piorę do nosa chusteczkę.
Woda z kranu kap, kap, kap
Piorę chustkę chlap, chlap, chlap
Woda z kranu ciur, ciur, ciur
Piorę chustkę szur, szur, szur
9. Burz mózgu: Próba udzielenia odpowiedzi przez uczniów na pytanie: Gdyby kot umiał mówić co by nam powiedział? Zapisanie najważniejszych haseł na tablicy:
• Zwierzęta to nie zabawka, tylko istota żyjąca, która odczuwa cierpienie i ból.
• Człowiek powinien szanować, chronić i opiekować się zwierzętami.
• Zwierzę powinno czuć się bezpieczne i szczęśliwe w swoim domu.
• Opiekun musi mieć poczucie odpowiedzialności za zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków życia.
10. Rozwiązywanie zagadek matematycznych w zakresie 10.
11. Próby udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące wiadomości o kotach w formie Quizu (Czy koty to ssaki? Czy koty śpiewają?, Czy koty lubią pływać?, Czy koty to drapieżniki?).
12. Wykonanie z papieru kota. Praca przestrzenna.
III. Część końcowa
13. Samoocena - dzieci ustawiają się przy rozłożonych na dywanie kotkach z miną:
uśmiechniętą (jestem z siebie zadowolony; uważam, że świetnie pracowałem),
obojętną (nie jestem z siebie zbyt zadowolony; nie wszystko mi się udało),
smutną (nie jestem z siebie zadowolony, nic mi się dziś nie udało).
Ewaluacja zajęcia:
1. Przygotowane przez nauczyciela zadania nie sprawiły uczniom większych trudności. Najtrudniejszym okazało się zadanie związane z przysłowiami.
Opracowanie: Monika Siwek