Scenariusz zajęcia
Temat: Wszystko co żyje, wodę pije - ,,Akwarium na niby’’
Cele ogólne:
-uświadomienie dzieciom jak bardzo ważną rolę odgrywa woda w życiu
ludzi, roślin, zwierząt i dlaczego należy ja oszczędzać
-zachęcenie dzieci do dbania o czystość środowiska
-wyrabianie nawyku oszczędzania wody
Cele szczegółowe:
-potrafi rozpoznać odgłosy przyrody
-dostrzega właściwe zachowania wobec przyrody i niewłaściwe
-wie, czego nie należy robić w pobliżu wody?
-wie ,kto powinien być obecny podczas kąpieli w rzece?
-rozpoznaje zwierzęta żyjące w wodzie
-wie, że bez wody nie byłoby życia
-potrafi wskazać właściwe sposoby oszczędzania wody
-potrafi ozdobić rybkę
-współdziała z innymi dziećmi podczas wykonywania ,,akwarium na niby’’
Metody:
*Słowna: wiersz, rozmowa
*Czynna; zadania do wykonania
*Oglądowa :ilustracje, plansze
Formy:
*zbiorowa
*Indywidualna
Materiały pomocnicze:
* wiersz G. Koby ,,Rzeczka”
* 2 plansze magnetyczne ,,Nad rzeką”
* nagranie z odgłosami wody
* plansza ,,Lubimy smak wody”
* plansza ,,Sposoby oszczędzania wody
* pomoce do zadań indywidualnych (podane przy zadaniach)
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
A)
1.Wprowadzenie do tematu
Zapraszam was na wycieczkę ,czy odgadniecie gdzie?
Słuchanie nagrania muzycznego -odgłosy rzeki
2.Słuchanie wiersz G. Koby ,,Rzeczka”
Była sobie książeczka,
a w tej książeczce płynęła rzeczka.
Taka malutka, srebrzysta biała,
aż tu nagle oniemiała.
Stanęły nad brzegiem - dzieci niegrzeczne
i zabrudziły całą rzeczkę.
Powrzucały wszystko, co miały
i do kąpieli się rozebrały.
A rzeczka na to:
-Nie lubię bardzo, gdy ktoś mnie zaśmieca!
Wszystkim takim, wymierzam karę
i kąpać się im nie pozwalam wcale!
Kiedy dzieci to usłyszały
nagle wszystkie posmutniały.
-Nie będziemy już więcej wrzucać śmieci !
Zaczniemy ostrzegać niegrzeczne dzieci!
Jutro nad twoim brzegiem tabliczkę postawimy
i tak wszystkim oznajmimy:
Bądź przyjacielem przyrody
i nie zaśmiecaj wody!!!
3.Rozmowa przy planszach ,,Nad rzeką”
Prowokowanie do klasyfikacji zachowania (np. zachowania pożądane -właściwe i karygodne-
niedopuszczalne w otoczeniu przyrody)
Problemy dla dzieci:
-nad którą rzeką chciałbyś się znaleźć ,dlaczego?
-czego nie należy robić w pobliżu wody?
-kto powinien być obecny podczas kąpieli w rzece?
-dopasowywanie magnetycznych nakrywek-omawianie
4.Zabawa,,Co to za woda?”-rozpoznawanie odgłosów wody
5.MÓJ DOM TO WODA- przedstawienie rybki
6.Zadanie przy planszy LUBIMY SMAK WODY.
Wypowiedzi dzieci na temat znaczenia wody w życiu ludzi, roślin ,zwierząt
Przyjrzyj się obrazkom i powiedz kto tak może mówić? Dzieci wybierają właściwe ilustracje.
7.Problemy dla dzieci:
-Co by było gdyby nagle zabrakło wody?
-Zwrócenie uwagi na obszary na świecie w których brakuje wody
-Przestroga rybki:
PAMIĘTAJ!
BEZ WODY NIE BYŁOBY ŻYCIA
BEZ PICIA CZŁOWIEK MOŻE PRZEŻYC NIE DŁUŻEJ NIŻ PIĘĆ DNI
NIE MARNUJ WODY !
OSZCZĘDZAJ JĄ!
8.Sposoby oszczędzania wody-zaklejanie zachowań dzieci marnujących wodę, pokazanie sposobów oszczędzania wody.
9.Degustacja wody mineralnej.
B)
,,Akwarium na niby”
1.Układanie kamyków, muszli, roślin do przygotowanego wcześniej ,,akwarium''
2.Zabawa ,,Łowimy ryby” .Dzieci łowią ryby (wycięte rybki z przymocowanymi spinaczami biurowymi) na ,,wędki”(sznurek z przymocowanym magnesem)
3.Ozdabianie wyłowionych rybek-(papier kolorowy ,cekiny ,mazaki)
4.Przymocowanie nitki z rybką do patyka ułożonego na akwarium (tekturowe pudło z wyciętymi ramkami)
5.Umieszczenie ,,akwarium na niby” w kąciku przyrody