SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
DATA: 25.06.2012
GRUPA: 5-6 latki
PROWADZĄCA: Justyna Malecha
TEMAT: "Raz,dwa,trzy...liczę ja, liczysz ty"- zabawy logiczno-matematyczne.
OBSZAR EDUKACYJNY:
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną
kształtowanie liczenia (potrafi policzyć 10 przedmiotów i więcej, wyznacza wynik dodawania i odejmowania w zakresie 10)
rozpoznawanie kształtów geometrycznych (rozpoznaje kształty figur geometrycznych płaskich oraz używa ich nazw, potrafi odwzorować kształty figur za pomocą dostępnego materiału)
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
rozumienie informacji przedstawionych w formie symbolu (rozumie proste znaki umowne stosowane w zabawach i grach planszowych)
Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych,które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia
porównywanie i grupowanie obiektów (klasyfikuje przedmioty według cech jakościowych)
CEL OGÓLNY:
Stwarzanie sytuacji edukacyjnych motywujących dzieci do podejmowania działań matematycznych
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- zna kształt figur geometrycznych płaskich i nazywa je (koło,kwadrat,trójkąt,prostokąt)
- odworowuje kształt figur za pomocą rurek
- przelicza w zakresie od 1 do 10
- poprawnie rozwiązuje zadania matematyczne
- nabywa umiejętność posługiwania się wyrazem "nie" jako logicznym zaprzeczeniem określonej cechy
- zna miejsce liczby w ciągu liczb naturalnych wg wartości wzrastającej
- doskonali umiejętność przeliczania od początku do końca i od końca do początku
METODY: czynna, słowna, oglądowa
FORMY: z całą grupą, zespołowa, indywidualna
POMOCE: figury geometryczne, plansza do gry, kostka do gry, mały samochodzik, klocki logiczne, plakietki ilustrujące zaprzeczenia, liczmany, tunel, karty pracy, magnetofon.
LITERATURA: "Dziecięca matematyka" E.Gruszczyk-Kolczyńska, E.Zielińska
"Zabawy matematyczne i logiczne w przedszkolu" M.L.Willinger
PRZEBIEG
1. Ćwiczenia oddechowe
Śpiewnie na melodię "Mam chusteczkę haftowaną" i wciąganie powietrza przez rurkę.
Jedna łapka,druga łapka
ja jestem niedźwiadek
trzecia łapka,czwarta łapka
a tutaj mam zadek.
Lubię miodek,kocham miodek
zabrałem go pszczółkom
jedną łapką,drugą łapką
albo wciągam rurką.
2. Wysłuchanie wierszyków o figurach geometrycznych i układanie ich kształtu przy pomocy rurek.
Czworokąty bardzo lubię
w tej rodzinie się nie zgubię.
Kwadrat chyba każdy zna
cztery równe kąty ma.
Trójkąt ma boki trzy
kreski trzy rysuj ty.
Boki trzy,kąty trzy
Rysuj tu,raz,dwa,trzy.
Jest w rodzinie też prostokąt
spójrz na niego,wytęż oko.
Po dwa boki:długie,krótkie
3. Układanie w grupach dowolnych obrazków z rurek.
4. Układanie pajacyka z figur przez wybrane dzieci podczas recytacji wiersza.
Przedszkolaczek Jacek,to majster nie lada
popatrzcie jak sprawnie pajacyka układa.
Duży kapelusz trójkątny,
jedno koło to jest głowa
z boków dwa trójkąty.
Trzeba jeszcze zrobić z prostokątów dużych-nogi,żeby pajacyk się nie oburzył.
Prostokąty małe to jego buciki i już jest gotowy,żeby z nami liczyć.
Przeliczanie figur geometrycznych,z których został ułożony pajacyk.
Na przygotowanej planszy dzieci zaznaczają poprzez naklejenie odpowiedniej liczby,ilość poszczególnych figur.
5. Zabawa ruchowa "Jaka to figura"
Na środku sali znajdują się rozsypane figury geometryczne. Dzieci w rytm muzyki poruszają się po sali. Na przerwę w muzyce wyszukują odpowiednie figury wg polecenia nauczycielki np.podnosimy figury,które nie są kwadratami.
6. Gra matematyczna
Na dywanie znajduje się plansza do gry. Dziecko rzuca kostką, przelicza elementy na polu i przesuwa samochodzik o wyrzuconą ilość oczek.Następnie wykonuje zadanie matematyczne (dodaje bądź odejmuje) na danym polu oraz przyporządkowuje kartonik z liczbą będącą wynikiem działania. Grę kontynuuje następne dziecko.
7. Tunel umiejętności matematycznych
Dzieci tworzą grupy wg wartości liczby (1 do 1, 2 do 2 itd.) i ustawiają się wg wzrastających liczb i kolejno przechodzą przez tunel.
8. Praca przy stolikach
Dzieci wspólnie przeliczają od 1-10 i w odwrotnej kolejności.
Dzieci łączą na kartkach punkty oznaczone liczbami w kolejności od największej do najmniejszej.