X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 19669
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Święto Pieczonego Ziemniaka

SCENARIUSZ IMPREZY
Z OKAZJI ŚWIĘTA PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Opracowanie: Magdalena Kwaśniewska
Prowadzenie: Magdalena Kwaśniewska
Miejsce: Przedszkole nr 126 im. Rusa
Data: 10.10.2012
Grupa: I-IV
Temat kompleksowy: „ Ziemniaki Cudaki”
Temat dnia: „W krainie Ziemniaka”

Cele ogólne : - wprowadzenie Święta Ziemniaka jako tradycji regionalnej
- promowanie aktywności dzieci w konkurencjach i zabawach
sportowych
- kształcenie umiejętności pozytywnej rywalizacji
- stymulowanie pozytywnych zachowań społecznych
Cele szczegółowe: - wykazują się pomysłowością i twórczym działaniem
- znają inne nazwy ziemniaków
- wymieniają potrawy z ziemniaków
- rozwiązują zagadkę
- śpiewają piosenkę
- rozwiązują zagadkę
- znają podstawowe kolory
Metody: słowna, ruchowa, oglądowa , zabawowo-zadaniowa,
działalności praktycznej

Formy : indywidualna i grupowa

Środki dydaktyczne :„skrzynia skarbów” z różnorodnymi materiałami do twórczości plastycznej, ziemniaki,
piosenki i zagadki,gwizdek, kartki i ołówki,gwizdek,
kartki z kształtami, kolorowe obręcze duże , koła w kolorach:
czerwonym,zielonym, żółtym i niebieskim, kosze,warzywa, teksty wierszy,

PRZEBIEG
1. Powitanie uczestników.
N-lka prowadząca spotkanie kieruje prośbę do wszystkich grup by odnalazły
swój symbol na pachołkach ustawionych wzdłuż trawnika i stanęły przy
nim wraz z opiekunami . Symbole:
- gr I Krasnoludki koło czerwone
- gr II Ufoludki koło zielone
- gr III Plastusie koło żółte
- gr IV Poszukiwacze Skarbów koło niebieskie
N-lka wita zebranych ,którzy tu przybyli i mają;
- dobry humor
- należą do grupy Krasnoludków, Ufoludków, Plastusi i Poszukiwaczy Skarbów
- lubią konkursy
- chcą się wspólnie bawić
Dzieci i Panie n-lki, które czują się powitane wykonują gest : machają ręką.
2. Wprowadzenie do tematu spotkania.Słuchanie zagadki czytanej przez n-lkę prowadzącą i próba jej rozwiązania.

Zagadka:

Z zewnątrz jest brązowy, ale po obraniu ma kolor zupełnie
nowy,
na surowo go nie jemy, za to często na obiad gotujemy,
można z niego zrobić frytki
pasuje do mięsa oraz rybki,
wiecie jak to warzywo się nazywa
kto wie niech się teraz do swojej pani po cichu odzywa !!!

Przedstawiciel każdej z grup podaje napisane przez n-lkę ze swojej grupy rozwiązanie n-lce prowadzącej spotkanie.
Odczytanie rozwiązania i gratulacje.
Rozmowa na temat bohatera zagadki:
- Jak wygląda ziemniak ? (kolor, kształt, wielkość, gładkość czy szorstkość
powierzchni)
- Proszę go wskazać pośród innych warzyw
- Może ktoś zna inne nazwy ziemniaków? W razie potrzeby n-lka podaje inne
określenia:
* pyra w gwarze poznańskiej
* kartofel (z niemieckiego Kartoffel) w języku śląskim
* grula w gwarze góralskiej wschodniego Podhala
* bulwa w języku kaszubskim
* bandura w gwarze kresowej (Lwów i okolice)
* rzepa z Orawy, zachodnie Podhale.
3. Krótkie przedstawienie historii ziemniaka i tradycji jesiennych wykopków oraz
związanej z tym dzisiejszej zabawy.

4.Zabawa integracyjna – „Podaj ziemniak” .

Dzieci tworzą krąg i podają sobie ziemniak z rąk do rąk.. Na sygnał gwizdka stop i kto trzyma ziemniak musi głośno podać
swoje imię. Po wspólnym poznaniu n-lka prowadząca zaprasza wszystkich do udziału w potyczkach sportowych

5. Potyczki sportowe dla dzieci dostosowane do wieku.
a) Sadzenie ziemniaków- dzieci układają po 1 ziemniaku w obręczach (gr I i II)
N-lka prowadząca prosi n-lki grup by wytypowały po kilkoro dzieci do tego zadania.

b) Wykopki – zawodnicy za pomocą łopatek przenoszą po 1 ziemniaku z obręczy do koszyka (gr III i IV).
N-lka prowadząca prosi n-lki grup by wytypowały inną
grupkę dzieci.
c) Kartoflane kształty – przedstawiciel grupy losuje kartkę oznaczoną symbolem grupy z pkt. 1, a później dzieci układają z ziemniaków wylosowane kształty:
grupa I - koło, grupa II- słoneczko, grupa III- drzewko, grupa IV- domek ( w zadaniu biorą udział wszystkie dzieci).

d) Celuj do kosza – rzuty ziemniakami do kosza ( wszystkie grupy ).
Gratulacje dla wszystkich uczestników i zaproszenie do dalszej zabawy.

6. Wiersz – „ Co można zrobić z ziemniaka ?”autorstwa n-lki .
Prowadząca czyta wiersz, a następnie zachęca do rozmowy wokół jego bohatera.

Ziemniak skórkę ma brązową,
ale pod nią twarz całkiem nową,
raz jest plackiem ziemniaczanym,
a raz chipsem poskręcanym,
bywa kluską gotowaną,
bywa pyzą nadziewaną,
można go spotkać jako kopytko
no po prostu można z niego zrobić wszystko
można go ucierać, kroić na plasterki
w naszej kuchni on jest wielki !!!
Dzieci udzielają odpowiedzi zgodnie z posiadaną wiedzą, wymieniają co można zrobić z ziemniaków, odwołują się też
do propozycji z wiersza :

frytki, pyzy, szagówki, sałatka ziemniaczana, chipsy, placki ziemniaczane,zupa ziemniaczanka-kartoflanka,kopytka, itp.


7. Ziemniaczane Cudaki – Kartoflaki
Dzieci wraz z n-lkami tworzą grupowego „ Cudaka z Ziemniaka” (zwierzątko,zabawka, itp.).
Korzystają z materiałów zgromadzonych w „skrzyni skarbów”
przyniesionych przez każdą z grup(koraliki, guziki,patyki, wykałaczki, tkaniny, tasiemki, koronki, sznurek, liście, jarzębinę, bibułę, plastelinę itp.).
Samodzielnie dokonują wyboru, projektują swoje cudaki – kartoflaki.
Gotowe prace zostają podpisane i umieszczone na wystawce w holu przedszkola.

8. Prezentacja piosenki „Ziemniaczek”przez gr III ( na melodię „ Ogórek”).
Wspólna próba jej odśpiewania przez wszystkich zebranych :

Ziemniaczek, ziemniaczek, ziemniaczek,
ma śliczny, brązowy kubraczek,
i czapkę i spodenki
ziemniaczek, ziemniaczek jest wielki !


9. Zakończenie. Próba wspólnego rozwiązania zagadki co to znaczy określenie
„ Pyry z gzikiem” ( ziemniaki z serkiem twarogowym) i zaproszenie na ową potrawę do przedszkola.
Podziękowanie uczestnikom za udział w spotkaniu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.