Scenariusz zajęcia edukacyjnego przeprowadzonego
przez Justynę Prejss dla dzieci 4-,5-letnich dnia 31.03.2011r.
Temat: Co wiemy o Podhalu?
Cele ogólne:
- poszerzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących regionu podhalańskiego
Cele szczegółowe: Dziecko:
- wymienia wyrazy z opowiadania mówione gwarą podhalańską
- Ip – dzieli wyraz na sylaby
- IIp – dzieli wyraz na sylaby i podaje pierwszą głoskę danego wyrazu
- wyszukuje i nazywa przedmioty pochodzące z Podhala
- przelicza elementy w zbiorze i dobiera odpowiednią cyfrę
- układa puzzle:
Ip – wg wzoru, z 4 elementów
IIp – wg wzoru z 6 elementów
IIIp – bez wzoru z 6 elementów
- reaguje na hasło nauczyciela i przerwę w muzyce
- naśladuje ruchem
Metody:
- czynna
- słowna
- oglądowa
Formy pracy:
- indywidualna z podziałem na poziomy
- całą grupą
Środki dydaktyczne:
- opowiadanie, ilustracje, rekwizyty góralskie, kosz, cyfry, puzzle, kleje, koperty, krążki gimnastyczne, krzesełka, kartony, kaseta i płyta CD z muzyką.
Przebieg:
1. Powitanie piosenką „Dzień dobry na powitanie”.
2. „O góralu Góralczyku” – uważne słuchanie opowiadania nauczycielki. Wyszukanie w treści wyrazów mówionych gwarą podhalańską.
- które to wyrazy?
- podział na sylaby, jaka głoska jest na początku wyrazu?
3. „Zasiali górale” – zabawa ruchowa przy piosence. Naśladowanie ruchów nauczyciela.
4. „Brakujący element” – uzupełnienie tablicy tematycznej w elementy
z regionu podhalańskiego (góry, góral, kierpce, czapka góralska, ciupaga, owce)
5. „Ukryte kierpce” – zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się między krążkami rozrzuconymi na dywanie przy dźwiękach muzyki góralskiej. Na zatrzymanie w muzyce, każdy z uczestników zabawy ma za zadanie stanąć na krążku. Okrywamy krążki – kto ma kierpce – jest góralem
i wygrywa. Zabawę powtarzamy kilka razy.
6. „Podhalańskie przedmioty” – zadaniem dzieci jest wybrać rekwizyty pasujące do regionu i umieścić je w koszyku (owca, kierpce, czapka góralska, ciupaga, pamiątki góralskie, oscypki) oraz wykluczyć te, które nie pasują (czapka górnicza, wycinanka łowicka). Przeliczanie, dobieranie odpowiedniej cyfry do liczby elementów.
7. „W murowanej piwnicy” – zabawa ruchowa ze zmianą tempa i miejsca.
8. „Góralskie puzzle” – dzieci mają za zadnie ułożyć i przykleić puzzle
do kartonu:
Ip – wg wzoru, z 4 elementów (owca, oscypek)
IIp – wg wzoru z 6 elementów (czapka góralska, kierpce)
IIIp – bez wzoru z 6 elementów (góry, góral)
9. „Słony poczęstunek” – zakończenie, podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu, degustacja oscypka.
„O góralu Góralczyku”
Dawno, dawno temu, w Zakopanem, na ulicy Góralskiej stała CHAŁUPA górala Góralczyka. Pewnego dnia góral Góralczyk, gdy tylko się obudził i otworzył ŁOCZY, spojrzał przez ŁOKNO – Ale piękny dziś dzień! Trzeba iść wypasać ŁOWCE! – powiedział. Zaczął się więc ubierać. Założył KIERPCE, koszulę, spodnie, pas i KŁOBUCEK. Wziął też ze sobą CIUPAGĘ. Wyszedł na dwór
i nagle poczuł, jak mu strasznie burczy w brzuchu. Był głodny. – Torba by coś ugotować! – powiedział. Więc wziął ze sobą DUTKI i poszedł na targ.
Od handlarki kupił GRULE i OSCYPKA. Wrócił do domu i zaczął gotować.
Po godzinie, gdy JADŁO było już zrobione, góral Góralczyk zasiadł do stołu. Gdy jego brzuch był już pełny, wreszcie mógł iść spokojnie wypasać ŁOWCE.
J. Prejss