Scenariusz zajęcia edukacyjnego przeprowadzonego
przez Justynę Prejss w dniu 31.01.2013r. w grupie dzieci 6-letnich
Temat: Zabawy z literami
Cel ogólny:
- Utrwalanie poznanych liter poprzez zabawę
(w myśl Korczakowskiego prawa dziecka do nauki przez zabawę)
Cele szczegółowe (dziecko):
- rozpoznaje litery za pomocą dotyku
- wymienia wyraz zaczynający się podaną literą
- wyszukuje podaną literę
- dopasowuje małą literę do wielkiej i wielką do małej
- tworzy krótkie wyrazy z podanych liter
- układa puzzle przedstawiające obraz graficzny liter:
Ip – składające się z 4 elementów
IIp – składające się z 6 elementów
- rysuje przedmiot zaczynający się podaną literą
- reaguje na przerwę w muzyce
Metody:
- czynne
- słowne
- oglądowe
- aktywizujące
Formy pracy:
- indywidualna z podziałem na poziomy
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- worek, kostki do gry, litery piankowe, kolorowe krążki, znaki z literami, litery wielkie i małe, kartoniki z literami, puzzle dla każdego dziecka, kartki, kleje, kredki, płyta cd z muzyką
Przebieg:
1. Powitanie „Witam wszystkich, którzy...”.
2. „Zaczarowany worek” – rozpoznawanie liter piankowych za pomocą dotyku.
3. „Gra w litery” – zadaniem dzieci jest wymienić wyraz zaczynający się literą wyrzuconą na kostce do gry.
4. „Poszukiwacze liter” – zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się na dywanie przy dźwiękach muzyki. Na przerwę w utworze, nauczyciel wymienia literę, a zadaniem dzieci jest odszukać ją i ustawić się wokół niej.
5. „Zgaduj – zgadula” – nauczyciel odsłania fragmenty liter wiszących na tablicy. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie ukrytej litery, a następnie dopasowanie do niej tej samej, ale małej lub wielkiej litery.
6. „Ułóż wyraz” – zadaniem dzieci jest ułożenie wyrazów z liter znajdujących się na tablicy.
7. „Hurra! Jesteśmy literami!” – zabawa ruchowa, naśladowanie na hasło. Dzieci poruszają się na dywanie przy dźwiękach muzyki. Na przerwę
w utworze, nauczyciel rzuca kostkę, a zadaniem dzieci jest takie ułożenie swojego ciała, aby przypominały wyglądem wyrzuconą literę.
8. „Niemy telefon” – dzieci siedzą w kole, odwrócone w jedną stronę. Pierwsza osoba otrzymuje od nauczyciela literę. Zadaniem dzieci jest przekazanie litery za pomocą dotyku, nie widząc jej. Ostatnia osoba zapisuje literę na kartce. Sprawdzamy, czy litery się zgadzają.
9. „Literowe puzzle” – każde z dzieci otrzymuje zestaw puzzli przedstawiających literę. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich, przyklejenie do kartonu oraz narysowanie po drugiej stronie przedmiotu zaczynającego się podaną literą.
10. Zakończenie. Podziękowanie dzieciom za udział w zabawach.