Scenariusz zajęcia edukacyjnego przeprowadzonego
przez Justynę Prejss dla dzieci 5-letnich dnia 22.11.2011r.
Temat: Przygoda w lesie.
Cele ogólne:
- poszerzenie wiadomości dotyczących przygotowań leśnych zwierząt do zimy
Cele szczegółowe: Dziecko:
Ip – dziecko odpowiada na zadane pytanie do opowiadania
IIp – dziecko opowiada całymi zdaniami część opowiadania, samodzielnie formułuje pytanie
- przelicza elementy w zbiorze:
Ip – w zakresie 6 elementów i wybiera odpowiednią cyfrę
IIp – w zakresie 10 elementów i pisze odpowiednią cyfrę
- układa puzzle przedstawiające zwierzęta leśne:
Ip – wg wzoru, z 6 elementów o równych kształtach
IIp – wg wzoru z 8 elementów o nieregularnych kształtach
- dobiera w pary mieszkańców i ich domy:
Ip – dziecko układa 4 pasujące pary
IIp – dziecko układa 6 pasujących par i samodzielnie dorysowuje 1 dodatkową parę
- reaguje na hasło nauczyciela i przerwę w muzyce
- ilustruje ruchem
Metody:
- czynna
- słowna
- oglądowa
Formy pracy:
- indywidualna z podziałem na poziomy
- grupowa z podziałem na poziomy
- całą grupą
Środki dydaktyczne:
- opowiadanie, ilustracje do opowiadania, sylwety zwierząt, rysunki domów zwierząt, cyfry, puzzle, zapasy wiewiórki (kasztany, szyszki, orzechy, ilustracje grzybów) kleje, kredki, koperty, obręcze, kartony, emblematy, obrazki i podpisy do kart pracy, płyta CD z muzyką.
Przebieg:
1. Powitanie piosenką „Dzień dobry na powitanie”.
2. „Przygoda w lesie” – uważne słuchanie opowiadania nauczycielki na podstawie utworu L. Krzemienieckiej pt. „Z przygód Krasnala Hałabały”:
Ip – dziecko odpowiada na zadane pytanie do opowiadania
IIp – dziecko opowiada całymi zdaniami część opowiadania
3. „Szumi wiatr” – zabawa ruchowa przy piosence.
4. „Leśne puzzle” – każde dziecko ma za zadanie ułożyć puzzle przedstawiające zwierzęta występujące w opowiadaniu (lis, wiewiórka, niedźwiedź, jeż):
Ip – wg wzoru, z 6 elementów o równych kształtach
IIp – wg wzoru z 8 elementów o nieregularnych kształtach
5. „Gdzie kto mieszka?” – przyporządkowanie zwierząt do ich domów na tablicy tematycznej (niedźwiedź – gawra, lis – nora, wiewiórka – dziupla, jeż – liście).
6. „Zwierzęta do swoich domów” – zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się swobodnie na dywanie pomiędzy obręczami, w których znajdują się domy zwierząt (gawra, dziupla, nora, liście). Każde z dzieci ma emblemat przedstawiający wybrane zwierzę leśne (lis, wiewiórka, niedźwiedź, jeż). Na zatrzymanie w muzyce i hasło nauczyciela np. „wiewiórki do dziupli”, dzieci (w tym przypadku – wiewiórki) muszą znaleźć się w środku obręczy. Pozostałe dzieci stoją nieruchomo.
7. „Zapasy wiewiórki” – zabawa matematyczna. Każda grupa ma za zadanie posegregować zapasy ze względu na rodzaj (szyszki, żołędzie, grzyby, kasztany, orzechy) i policzyć:
Ip – w zakresie 6 elementów i wybrać odpowiednią cyfrę
IIp – w zakresie 10 elementów i napisać odpowiednią cyfrę
8. „Wiewióreczka mała” – zabawa ruchowa przy piosence.
9. „Kto wie? Kto odpowie?” – formułowanie pytań i odpowiedzi do opowiadania:
Ip – dziecko odpowiada na zadane pytanie
IIp – dziecko samodzielnie formułuje pytanie
10. „Prawda czy fałsz?” – sprawdzenie poznanych wiadomości dzieci. Nauczyciel mówi kilka zdań dotyczących leśnych zwierząt a zadaniem dzieci jest określenie, czy te zdania są prawdziwe, czy fałszywe.
11. „Niedźwiadek” – zabawa ruchowa przy piosence.
12. „Kto gdzie mieszka?” – karty pracy. Każde dziecko otrzymuje kopertę
z obrazkami. Zadaniem dzieci jest przyklejenie do kartonu i dopasowanie zwierząt do ich mieszkań oraz ułożenie podpisów:
Ip – dziecko układa 4 pasujące pary
IIp – dziecko układa 6 pasujących par i dorysowuje samodzielnie 1 dodatkową parę
13. Zakończenie, podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu.
„Przygoda w lesie”
Pewnego jesiennego dnia do Krasnala przyleciał wróbelek. Wróbelek zaprosił go na spacer po lesie. Gdy tak spacerowali Krasnal zobaczył stertę liści pod drzewem.
- Spójrz wróbelku, kto tu naniósł tyle liści? – zapytał.
- Rozejrzyj się Krasnalu dookoła i zobacz, że już przyszła jesień. Drzewa gubią liście, robi się coraz zimniej i dni są coraz krótsze. Zwierzęta przygotowują sobie domy na zimę, a to jest legowisko jeża – odpowiedział wróbelek.
Wróbelek i Krasnal poszli dalej. Patrzą, a tu niedźwiedź kopie wielki dół. Zaskoczony krasnal pyta:
- Misiu, co ty robisz?
- Szykuję sobie gawrę.
- A co to jest gawra?
- Zimowe mieszkanie niedźwiedzia, czyli jama wyścielona liśćmi, która osłania od mrozu i wiatru. Nasi spacerowicze postanowili nie przeszkadzać misiowi, pożegnali się z nim i poszli dalej.
Krasnal i wróbelek szli dalej ścieżką przez las i napotkali się na lisa.
- Spójrz Krasnalu, lis też tak jak niedźwiedź przygotowuje się do zimy
i już wykopał sobie norę. Wróbelek i Krasnal poszli dalej.
Szli i szli, aż wreszcie spotkali wiewiórkę Rudą Kitkę. Krasnal zawołał ją, ale ona nie zwróciła na niego uwagi. Dopiero, gdy podbiegli
z wróbelkiem bardzo blisko zauważyła ich.
- Dzień dobry Ruda Kitko – przywitali się.
- Może pospacerujesz z nami? – zapytali.
- Chętnie bym z wami poszła, ale nie mam teraz czasu. Zbieram orzeszki, szyszki, żołędzie, kasztany i grzyby, które chowam
w swoich dziuplach i zakopuję w ziemi. Mam tych spiżarni dużo, więc wiele czasu zajmuje mi ich zapełnienie. Dlatego nie boję się srogiej zimy, bo będę miała co jeść. Ruda Kitka zabrała się
z powrotem do pracy, a Krasnal pożegnał się z wróbelkiem i pobiegł do domu, żeby sprawdzić swoje zapasy.
na podstawie utworu L. Krzemienieckiej
pt. „Z przygód Krasnala Hałabały”