Numer: 19646
Przesłano:

Czy zdrowo się odżywiam? - konspekt lekcji podsumowującej

CELE LEKCJI:

- usystematyzowanie zdobytej wiedzy i umiejętności
- podsumowanie działu nauczania „technologia żywienia” – przygotowanie uczniów
do sprawdzianu
- zdobycie umiejętności planowania własnych jadłospisów w oparciu o zasady
prawidłowego żywienia
- poznanie roli prawidłowego żywienia w rozwoju człowieka.
- przypomnienie roli składników pokarmowych w organizmie.
- przypomnienie i utrwalenie podstawowych grup składników pokarmowych.
- wykazanie zależności dobowej normy energetycznej
- uświadomienie od czego zależy kaloryczność produktów i potraw
- przedstawienie roli w organizmie i występowania podst. witamin i soli mineralnych
- przedstawienie zasad przygotowywania posiłków oraz zasad zachowania się przy stole
- zapoznanie z pojęciem i zasadami prawidłowego żywienia oraz chorobami na tle
żywieniowym

Cele wychowawcze:
Zaangażowanie uczniów na lekcji,
Wdrożenie do racjonalnego odżywiania,
Kształtowanie odpowiedzialności za swój stan zdrowia, na który duży wpływ ma sposób żywienia,
Promocja zdrowego trybu życia.

Metody kształcenia:
Opis z pokazem, pogadanka, gra dydaktyczna, praca z podręcznikiem, praca w grupie
Forma pracy:
Indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Zeszyt ćwiczeń z techniki, Piramida zdrowego żywienia, krzyżówka


Przebieg lekcji:
- Powitanie uczniów
Rozwój człowieka, jego zdrowie, sprawność fizyczna
i samopoczucie zależy w dużym stopniu od sposobu odżywiania się. Racjonalne żywienie człowieka nabiera obecnie szczególnego znaczenia. Wadliwe żywienie jest przyczyną wielu chorób, np. miażdżycy, otyłości, próchnicy zębów, chorób wątroby, nerek, żołądka.
Dzisiejszy temat to: Czy zdrowo się odżywiam?. Nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy a uczniowie przepisują temat do zeszytów.
Nauczyciel sprawdza obecność wg dziennika.
Omówienie i przegląd treści zadań z zeszytu ćwiczeń
1. Grupy żywności
- produkty zbożowe
- mleko i przetwory mleczne
- mięso i przetwory mięsne
- warzywa i owoce
- tłuszcze
- cukry
2. Podział składników pokarmowych
- budulcowe
- energetyczne
- regulujące
(omówienie roli składników)

Od czego zależy dobowa norma energetyczna?
Wymień produkty o największej wartości energetycznej
Wymień produkty o najmniejszej wartości energetycznej
Co się stanie z nadmiarem składników energetycznych dostarczonych do organizmu?

3. Rola witamin i składników mineralnych
- witaminy: A,B1, B2, B6, C, D, E
- składniki mineralne: wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo
4. Podstawowe zasady żywienia
5. Zasady przygotowywania posiłków
6. Zasady zachowania się przy stole

Nauczyciel zadaje pytania:
-Co rozumiecie przez prawidłowe odżywianie.
-Czym różni się prawidłowe odżywianie od złego odżywiania.
-Co wam się kojarzy ze złym odżywianiem.
- Jakie choroby powstają na tle błędnego żywienia.
(dyskusja z uczniami)

Nauczyciel dyktuje notatkę do zeszytu:
Prawidłowe żywienie polega na systematycznym dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych będących :
- źródłem energii niezbędnej do utrzymania podstawowych procesów życiowych i aktywności fizycznej( węglowodany, tłuszcze)
– materiałem budulcowym używanym do budowy nowych i odbudowy zużytych komórek ( białka, związki mineralne, woda )
– czynnikami regulującymi wszelkie procesy życiowe ( witaminy , związki mineralne).
Nauczyciel rozdaje „Piramidę zdrowego żywienia”, krótko omawia ją i prosi o wklejenie piramidy do zeszytu. (załącznik nr 1)

Tematy do dyskusji:
Co jest lepsze masło czy margaryna?
Co oznacza termin zdrowa żywność?

Nauczyciel rozdaje krzyżówkę i prosi uczniów o samodzielne wypełnienie (załącznik nr 2).

Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły, rozdaje koperty z „rozsypanym” hasłem promującym zdrowe odżywianie. Następnie nakazuje uczniom poukładać poprawnie hasło.

Zadanie dodatkowe (w miarę możliwości czasowych)
Zastanów się i napisz krótko w zeszycie czy zdrowo się odżywiasz? Co zamierzasz zmienić w sposobie swojego odżywiania?

1. Narysuj w ćwiczeniach (str 43) lub w zeszycie nakrycie stołu do posiłku składającego się z zupy, drugiego dania, kompotu i deseru. Wystawienie ocen z aktywności na zajęciach
Zakończyliśmy zajęcia możecie iść na przerwę. Do widzenia.

Zal.2 - krzyżówka

1. MORZE
2. WODA
3. WARZYWA
4. OZON
5. ZWIERZĘTA
6. WITAMINY
7. ZBOŻA
8. SYROP
9. KREW
10. TLEN
11. FASOLA
12. ROŚLINY
13. JEŚĆ

Hasło: Zdrowa żywność

1. Bardzo duży zbiornik wodny.
2. Niezbędna do życia.
3. Smaczne, dostarczają organizmowi witamin.
4. Pięknie pachnie po burzy, niszczy go freon.
5. Konie, kozy, dziki, koty.
6. Są w warzywach lub tabletkach.
7. Z nich produkuje się pieczywo.
8. Gęsty sok.
9. Masz ją w żyłach.
10. Oddychają nim wszystkie organizmy.
11. Roślina strączkowa.
12. Są zielone i produkują tlen.
13. Cukierki, choć nie są zdrowe, lubimy je .....


Rozsypanka - należy wydrukować pociąć no dowolne fragmenty i każde hasło zapakować do innej kopery
Kto ręce i owoce przed jedzeniem myje,
ten długo, zdrowo i wesoło żyje.

Kto o swoje zdrowie dba,
zawsze dobry humor ma.

Jedz sałatki owocowe,
bo są pyszne oraz zdrowe.

Jedz owoce i warzywa,
będziesz zdrowy niczym ryba.

Soki owocowe,
rano, wieczór zawsze zdrowe

Komu nie brak piątej klepki,
chętnie chrupie kalarepki.

U kogo ryba często gości,
ten ma zdrowe zęby, kości.

Soczek co dzień z rana,
klasówka udana.

Piramida żywienia do ściągnięcia z internetu

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.