KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
1.Typ szkoły: Szkoła Podstawowa
2. Poziom nauczania: VI klasa (3 godziny tygodniowo)
3. Liczba uczniów: 12
4. Data: 25.04.2012 r.
5. Imię i nazwisko nauczyciela: mgr Martyna Fiuk
6. Czas trwania lekcji: 45 minut
7. Temat lekcji: Last year I...-Revision of Past Simple. (W zeszłym roku...-Powtórzenie czasu przeszłego Past Simple).
8. Cele ogólne jednostki lekcyjnej:
• Ćwiczenie i utrwalenie czasowników regularnych i nieregularnych
• Ćwiczenie czasu Past Simple we wszystkich typach zdań-oznajmujące, pytające i przeczące
• Ćwiczenie czytania ze zrozumieniem
• Ćwiczenie mówienia
• Ćwiczenie pisania
9. Cele operacyjne jednostki lekcyjnej:
• Uczeń wie jak tworzyć czas przeszły od czasowników regularnych
• Uczeń zna formy czasowników nieregularnych
• Uczeń potrafi zapisywać i wymawiać czasowniki
• Uczeń umie zadawać pytania na temat przeszłości i udzielać odpowiedzi
10. Materiały, środki dydaktyczne:
• Karta pracy
• Zeszyt
• Kartki ze zdaniami
11. Metody pracy
• Gry dydaktyczne
• Ćwiczenia na kartach pracy
12. Formy pracy
• Indywidualna
• Całą klasą
PRZEBIEG LEKCJI
Wstęp
Czynności organizacyjne. Sprawdzenie listy. Zapisanie tematu lekcji. Sprawdzenie pracy domowej.
Rozgrzewka językowa
1. Zadanie na karcie pracy-krzyżówka z czasownikami nieregularnymi.
Prezentacja
1. Uczniowie wykonują zadanie na kartach pracy:
a) czytają tekst
b) odpowiadają na pytania do tekstu
Faza główna
1. Gra „Bingo”. Uczniowie wybierają 9 dowolnych czasowników ze zbioru czasowników podstawowych i zapisują je w diagramie w formie czasu przeszłego. Nauczyciel dyktuje wybrane przez siebie czasowniki w czasie przeszłym, a uczniowie wykreślają je w swoich diagramach. Wygrywa ten, kto pierwszy wykreśli czasowniki ułożone w pionie, poziomie lub na ukos.
2. Uczniowie wykonują zadanie na kartach pracy: układają zdania z rozsypanki wyrazowej.
3. Gra „Find someone who...”-„Znajdź kogoś, kto...”. Na kartach pracy wypisane są nazwy różnych czynności. Zadaniem uczniów jest odnalezienie w klasie osób, które wykonywały dane czynności i zapisanie imienia na swojej karcie.
4. Zadanie na kartach pracy. Uzupełnianie zdań przy użyciu czasownika „być”.
Zakończenie
Rysowanie historyjki. Nauczyciel dyktuje historyjkę w czasie przeszłym. Uczniowie rysują scenkę opisaną przez nauczyciela.
Zadanie pracy domowej.
Uzupełnienie pocztówki.
Zadania dodatkowe
Gar „Kalambury”