KONSPEKT LEKCJI
1.Typ szkoły: Szkoła Podstawowa
2. Poziom nauczania: VI klasa (3 godziny tygodniowo)
3. Liczba uczniów:
4. Data: 11.12.2009 r.
5. Imię i nazwisko nauczyciela: Martyna Fiuk
6. Czas trwania lekcji: 45 minut
7. Temat lekcji: Food and drinks.- vocabulary. ( Jedzenie i picie.-słownictwo)
8. Cele ogólne jednostki lekcyjnej:
• Ćwiczenie słownictwa i materiału gramatycznego dotyczącego jedzenia.
9. Cele operacyjne jednostki lekcyjnej:
• Uczeń ćwiczy zagadnienie gramatyczne-policzalne i niepoliczalne rzeczowniki.
• Poprzez wykonywanie ćwiczeń uczeń powtarza i utrwala poznany problem gramatyczny.
• Uczeń potrafi podzielić rzeczowniki na policzalne i niepoliczalne
• Uczeń potrafi wymienić kilka nazw jedzenia oraz picia.
10. Materiały, środki dydaktyczne:
• Karty pracy
11. Metody pracy
• Zadawanie pytań i odpowiadanie na nie
• Wykonywanie ćwiczeń
12. Formy pracy
• Praca indywidualna
• Praca z całą klasą
• Praca w parach
PRZEBIEG LEKCJI
Wstęp
1. Zapisanie na tablicy tematu lekcji.
2. Nauczyciel wprowadza uczniów w temat lekcji poprzez zadawanie pytań z użyciem zaimków dzierżawczych.
Prezentacja
1. Nauczyciel zawiesza na tablicy listę z zaimkami osobowymi oraz kartki z zaimkami dzierżawczymi. Zadaniem uczniów jest połączyć je w pary.
2. Gdy zadanie jest wykonane uczniowie przepisują materiał do zeszytów. Nauczyciel podaje dodatkowo wymowę.
Faza główna
1. Uczniowie dwukrotnie wysłuchują nagrania. Uczniowie mogą porównać odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel sprawdza z całą klasą.
2. Na kartach pracy uczniowie wykonują różnorodne ćwiczenia gramatyczne, takie jak:
a) wybór właściwego zaimka w zdaniu,
b) Układanie zdań z rozsypanych wyrazów,
c) Uzupełnianie zdań zaimkami.
Zakończenie
Praca domowa-Ćwiczenie utrwalające poznane zagadnienie gramatyczne.