KONSPEKT LEKCJI
1.Typ szkoły: Szkoła Podstawowa
2. Poziom nauczania: IV klasa (3 godziny tygodniowo)
3. Liczba uczniów: 11
4. Data: 22.05.2009 r.
5. Imię i nazwisko nauczyciela: Martyna Fiuk
6. Czas trwania lekcji: 45 minut
7. Temat lekcji: I can swim.-verb „can” introduction.
8. Cele ogólne jednostki lekcyjnej:
• Wprowadzenie materiału leksykalno - gramatycznego dotyczącego czasownika „can” – móc, umieć.
9. Cele operacyjne jednostki lekcyjnej:
• Uczeń zna nowe zagadnienie gramatyczne
• Uczeń zna nowe słownictwo
• Uczeń potrafi napisać i powiedzieć o swoich umiejętnościach
• Poprzez wykonywanie ćwiczeń uczeń powtarza i utrwala poznane słownictwo.
10. Pomoce, materiały, środki dydaktyczne
• Karty pracy
• Kartki ze słownictwem
• Obrazki
• Zdjęcia
11. Metody pracy
• Praca na kartach
• Zabawa ruchowa
12. Formy pracy
• Praca indywidualna
• Praca z całą klasą
• Praca w grupach.
PRZEBIEG LEKCJI
Wstęp
1. Zapisanie na tablicy tematu lekcji.
2. Nauczyciel wprowadza uczniów w temat lekcji poprzez pokazywanie obrazków ludzi wykonujących różne czynności. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie kluczowego czasownika „umieć”.
3. Po odgadnięciu nauczyciel zapisuje czasownik na tablicy wraz z tłumaczeniem, a uczniowie przepisują do zeszytów.
Prezentacja
1. Nauczyciel zawiesza na tablicy zdjęcia i grupę czasowników, a uczniowie dopasowują je w pary.
2. Gdy zadanie jest wykonane, nauczyciel podaje dodatkowo wymowę. Uczniowie notują nowe czasowniki.
3. Na podstawie obrazków uczniowie tworzą zdania oznajmujące z użyciem czasownika „can”. Następnie przepisują materiał do zeszytów.
Faza główna
1. Uczniowie wykonują ćwiczenia na kartach pracy.
a) Zadaniem jest zaznaczenie czynności, które potrafią wykonywać oraz napisanie zdania z tymi czasownikami.
b) Uczniowie piszą zdania na podstawie obrazków zwierząt (np.”I can sing.”– Ja umiem śpiewać.)
2. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie drużyny. Uczniowie ustawiają się w rzędach. Nauczyciel mówi szeptem zdanie pierwszej osobie z drużyny, a uczniowie przekazują sobie zdanie. Dwie ostatnie osoby z drużyn powtarzają wymawiają je głośno, porównują je ze sobą i poprawiają w razie potrzeby.
3. Uczniowie wykonują kolejne zadanie na kartach pracy. Zadaniem jest przeczytanie tekstu i uzupełnienie zdań na jego podstawie. Po skończeniu ćwiczenia uczniowie głośno czytają swoje prace.
4. Uczniowie czytają opisy zwierząt i próbują odgadnąć jego nazwę. Na końcu wybrani uczniowie głośno czytają odpowiedzi.
5. Uczniowie dostają zdjęcie przedstawiające twarz ludzką. Naklejają je do zeszytu i dorysowują resztę ciała wybierając czynność, którą dana osoba mogłaby wykonywać. Następnie dopisują zdania zaczynające się od słów „I can” - Ja potrafię.
Podsumowanie
Jako podsumowanie uczniowie zastanawiają się nad zdaniem opisującym jedna z ich umiejętności. Gdy wszyscy są gotowi każdy mówi swoje zdanie.
Zakończenie
Praca domowa-Ćwiczenie utrwalające poznane zagadnienie gramatyczne i słownictwo.