Dorota Biernacka
Scenariusz zajęcia koleżeńskiego
Temat: Zdrowo się odżywiamy.
Cele:
-wzbogacenie wiadomości dzieci na temat zdrowego odżywiania się;
-wzbogacenie wiadomości dzieci na temat źródeł witamin;
-wyrabianie w dzieciach nawyku zdrowego odżywiania się: sięgania po owoce
i warzywa, a także unikania nadmiaru słodyczy;
-aktywizowanie myślenia dzieci, rozwijanie umiejętności wnioskowania i porównywania;
-kształcenie mowy dzieci, wzbogacenie słownika wychowanków, kształcenie umiejętności poprawnego budowania zdań;
Metody:
- słowna (wiersz, rozmowa, żywego słowa)
- czynna (zadań stawianych dziecku)
- oglądowa (udostępnienie dzieciom sztuki plastycznej)
- aktywizujące (burza mózgów, niedokończonych zdań)
Formy pracy:
- praca zbiorowa
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
-tekst wiersza S. Karaszewskiego „Dla każdego coś zdrowego”,
-tablice z napisami: wit. A, B, C, D;
-obrazki, przedstawiające produkty, które są źródłem wymienionych witamin;
-koszyk, zawierający produkty zdrowe i zagrażające zdrowiu;
-dla każdego dziecka lizaki: czerwony i zielony.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna „Powitanie".
Wszyscy są, witam Was, na zabawę już czas.
Zdrowy ja, zdrowy ty, raz, dwa, trzy.
2. „W jaki sposób możemy dbać o swoje zdrowie?"- burza mózgów. Pomysły dzieci nauczycielka rysuje lub spisuje na kartonie.
3. Wysłuchanie fragmentów wiersza S. Karaszewskiego pt. „ Dla każdego coś zdrowego” , ilustrowanego obrazkami.
Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny,
to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem,
zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny,
połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata,
w witaminy jest bogata!
Oprócz klusek i kotleta
niech się z jarzyn składa dieta!
Mleko, jogurt, ser, maślanka –
to jest twoja wyliczanka!
Chude mięso, drób i ryba
to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy,
kolorowy jest i zdrowy!
Sosy lepsze są niż tłuszcze,
niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!
Zostaw smalec, dolej olej ,
niech na olej będzie kolej!
Dobra także jest oliwa,
bo dla zdrowia sprawiedliwa!
4. Rozmowa nauczycielki z dziećmi na temat poznanego wiersza.
Zachęcanie dzieci do swobodnych wypowiedzi i odpowiedzi na zadane pytania.
-co to znaczy „ zdrowe odżywianie”?
-jakie produkty powinniśmy jeść, aby być zdrowi?
-dlaczego powinniśmy jeść produkty mleczne?
-jakie jeszcze produkty wpływają korzystnie na nasze zdrowie?
-dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw? Czego dostarczają nam owoce i warzywa?
5. Witaminy
Co to są witaminy?
Witaminy - to substancje niezbędne dla zdrowia naszego organizmu. Wpływają one na nasz wzrost, budowę kości, odporność na choroby, a nawet na naszą pamięć.
Aby nasz organizm prawidłowo się rozwijał, potrzebujemy wielu witamin. Najważniejsze z nich to - witaminy A,B,C,D.
6. Segregowanie żywności na zdrową i taką, która spożywana w nadmiarze jest szkodliwa dla zdrowia.
(dzieci wyjmują z koszyka artykuły spożywcze i segregują na dwie grupy).
7. Jak żyć zdrowo? Dzieci potwierdzają lub negują wypowiedź nauczyciela:
Jeżeli zdanie wypowiedziane przeze nauczycielkę jest fałszywe- dzieci podnoszą lizak czerwony . Jeśli prawdziwe – zielony.
-zawsze przed zjedzeniem należy myć owoce i warzywa;
-przed snem najlepiej zjeść dużą porcję frytek i ogromny deserem czekoladowy;
-owoce i warzywa – to źródło witamin;
-posiłki należy jeść w wyznaczonych porach;
-zawsze należy myć ręce przed jedzeniem;
-owoce i warzywa nie zawierają żadnych witamin;
-słodycze należy jeść w ogromnych ilościach;
-mleko i sery niszczą nasze zdrowie;
-potrawy z warzyw i owoców zawierają dużo witamin.
8.Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”.