KONSPEKT
Temat zajęcia: „W królestwie pani Zimy”
Cel główny:
stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, rozwiązywania problemów, doskonalenia sprawności umysłowych
Cele operacyjne:
Dziecko:
• kształtuje logiczne myślenie, umiejętność podejmowania decyzji
• doskonali umiejętność czytania ze zrozumieniem
• koncentruje uwagę, pamięć, zdolności skojarzeniowe
• kształci umiejętność identyfikacji obrazu graficznego z konkretem i rysunkiem
• doskonali umiejętność tworzenia i odczytywania wyrazów, nazywania liter
• doskonali umiejętności liczenia dodawania i odejmowania
• odczuwa potrzebę komunikacji i współpracy z rówieśnikami
Metody:
• aktywizujące
• problemowe
• zadań stawianych dziecku
• samodzielnych doświadczeń
Formy aktywności dziecka:
• językowa
• ruchowa
• muzyczna
• zabawowo-zadaniowa
Środki dydaktyczne:kaseta z piosenkami „Wesoła szkoła” , „Zimowe zabawy” i „Zima” , emblematy (gwiazdki, sople, bałwanki), koperta z listem, bałwanki śniegowe z cyframi, kalendarz, litery do układania wyrazów, obrazek złożony z figur geometrycznych, kartki z działaniami matematycznymi, litery do uzupełnienia krzyżówki.
Przebieg zajęcia:
1. ”Wesoła szkoła” - piosenka
2. Bilet wstępu do „Królestwa pani Zimy” - rozdanie emblematów (sople, bałwanki, gwiazdki)
3. Odczytanie listu od królowej Zimy, wykonanie poszczególnych zadań:
* Piosenka inscenizowana „Zima”
* Podporządkowanie kalendarza pani Zimy – nazywanie pór roku, dni tygodnia i miesięcy
* Rozwiązywanie krzyżówki – utrwalenie cyfr, analiza i synteza wyrazów.
* Zimowe królestwo – nazywanie figur geometrycznych i kolorów.
* Zabawy rytmiczne przy muzyce – prawidłowe reagowanie na polecenia i sygnały dźwiękowe.
* Bałwanki Pani Zimy- układanie w odpowiedniej kolejności, dopasowywanie działań matematycznych.
* Lustro pani Zimy – układanie obrazka z części, podpisu, zaznaczenie samogłowek
* Odczytywanie zadań i wyszukiwanie odpowiedzi – czytanie ze zrozumieniem
4. Pożegnanie pani Zimy piosenką „Zabawy zimowe”