X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 195
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia dla dzieci 4- letnich

Temat: Opanowywanie dokonywania wyboru odpowiedniego ubrania w zależności od pogody czy pory roku, zapoznanie ze zmianami w wyglądzie zwierząt związanymi z ochroną przed zimnem oraz mrozem.

Cele:
 rozumie konieczność dostosowania ubioru do temperatury czy pory roku
 uważnie ogląda teatrzyk i wypowiada się na temat jego treści
 wie, jak zwierzęta przygotowują się do zimy - zmiana futra
 prawidłowo ubierają dzieci (rysunki) na zimowy spacer
 wyszukują (nazywają) pary ubrań

Metody:
 rozmowa, śpiew piosenki, pokaz, zabawy ruchowe, opowiadanie, wiersz

Środki dydaktyczne:
 ilustracje i sylwety do wiersza wg D. Wawiłow „Bartek i Burek” (tekst wiersza częściowo zmieniony), teatrzyk chińskich cieni do utworu E. Szelburg- Zarembiny „Kto szedł do Babulki Zimy po nowe odzienie” (w: H. Kruk, „Z ludźmi i przyrodą”, s. 119), rysunki dzieci, garderoba dla dziewczynki i chłopca wycięta z papieru, piosenka „Tęgi mróz” (płyta „Mama i ja” cz. 2), piosenka „Jedzie zima” (płyta „Moje 3 i 4 lata”- MAC ), taniec integracyjny- „Walczyk meksykański” (Klanza)

Przebieg:

1. Powitanie dzieci:
Wszyscy są, witam was.
Zaczynamy, to już czas.
Jestem ja, jesteście wy.
Raz, dwa, trzy.

2. Słuchanie piosenki „Tęgi mróz” – określanie cech zimowej pogody.
Pomaluję szyby w kwiatki,
Na czerwono nos Agatki,
Kubę mocno szczypnę w uszy,
Mroźnym śniegiem będę prószył.
Tęgi ze mnie mróz,
Tęgi ze mnie mróz.
Na jeziorze zmrożę wodę,
Woda się pokryje lodem.
Dach ozdobię sopelkami,
Będę skrzypieć pod nogami.
Tęgi ze mnie…..
Będę trzeszczał, będę ściskał,
Będę straszył, szczypał, świstał.
Niech do domu szybko zmyka
Ten, kto wyszedł bez szalika.

3. Recytacja wiersza wg D. Wawiłow „Bartek i Burek”:

Wyszedł Bartek na ulicę,
Na rękach ma rękawice.
Na nogach ciepłe spodnie.
Jedną czapkę oraz szalik,
Sweter, kurtkę, dwa buciki.
A pies Burek – hopsasa!
Biegnie za nim bez ubrania.
Bez czapeczki i bucików.
Bez szalika i bez spodni.

Dzieci wypowiadają się na temat ubrania Bartka i wskazują obrazek, na którym można umieścić tak ubranego chłopca (zima). Nazywają rożne części ubrania dziewczynki i umieszczają ją na odpowiednim obrazku ilustrującym daną porę roku (lato).

4. Zabawa ruchowa na tle piosenki „Jedzie zima” (pani zima, którą ciągnie renifer jedzie w środku koła).
Jedzie zima , pani zima
Nic jej chyba nie zatrzyma.
Białym śnieżkiem sypie w koło,
Żeby było nam wesoło.
Hu, hu, cha, hu, hu, cha.
Śnieżnych zabaw nadszedł czas.
Jedzie zima, pani zima
Lodem wszystkie rzeki ścina.
Drzewa i dachy maluje,
Białej farby nie żałuje.

5. Teatrzyk chińskich cieni do utworu E. Szelburg- Zarembiny „Kto szedł do Babulki Zimy po nowe odzienie”- zapoznanie dzieci ze sposobem przygotowania się zwierząt do zimy (zmiana futra), rozmowa na temat treści opowiadania:
- Kto szedł do Babulki Zimy?
- Dlaczego zwierzęta prosiły o nowe ubranka?

6. Zabawa ruchowa „Zwierzątka”- naśladowanie sposobu poruszania się zwierząt występujących w teatrzyku.

7. Ubieranie dzieci na zimowy spacer poprzez dobieranie odpowiedniego ubioru dla dziewczynki lub chłopca (ilustracje dzieci, ubranka wycięte z kolorowych kartek) i prawidłowe ich naklejanie, wyszukiwanie par w garderobie dzieci.

8. Taniec integracyjny- „Walczyk meksykański” (Klanza).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.