SCENARIUSZ EDUKACJI MATEMATYCZNEJ W KLASIE II
Cele operacyjne:
- poznanie przykładów zbiorów nierozłącznych;
- kształcenie umiejętności podkreślania warunków przynależności przedmiotu do dwóch zbiorów;
- podkreślanie potrzeby szczególnej troski o przedmioty wspólnego użytku;
- tworzenie zbiorów, podzbiorów i zbiorów z częścią wspólną.
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Metody pracy:
- słowna,
- problemowa,
- działań praktycznych.
Środki dydaktyczne:
Klocki Dinese’a, rysunek przedstawiający zimowy sprzęt sportowy.
Przebieg zajęcia:
1. Dokonywanie podziału klocków na zbiory rozłączne.
Dzieci rozkładają dwie duże pętle, następnie klasyfikują klocki pod względem ich wielkości- w jednej pętli małe, w drugiej duże.
Z kolei klasyfikują według grubości- na cienkie i grube.
2. Poznawanie przykładów zbiorów nierozłącznych.
Dzieci otrzymują kolejne zadanie- do jednej pętli wkładają wszystkie klocki żółte, do drugiej wszystkie trójkątne. Powstaje dylemat- gdzie umieścić klocki, które są równocześnie żółte i trójkątne.
Nauczyciel zsuwa ze sobą pętle i częściowo nakłada je na siebie:
Zachęca do powtórnej próby podziału. Klocki żółte, trójkątne powinny znaleźć się we wspólnej części.
Nauczyciel określa warunek przynależności klocków żółtych i jednocześnie trójkątnych do dwóch zbiorów:
- ze względu na kształt należą do klocków trójkątnych;
- ze względu na kolor należą do klocków żółtych.
Nauczyciel wskazuje część wspólną zbiorów i znajdujące się w niej klocki.
Następnie nauczyciel proponuje dokonać podziału wszystkich klocków na klocki duże i klocki czerwone. Dzieci samodzielnie ustalają część wspólną zbiorów umieszczając w niej klocki duże i czerwone. Nauczyciel określa warunki przynależności klocków znajdujących się we wspólnej części obu zbiorów.
3. Wskazywanie przykładów przedmiotów wspólnego użytku.
Nauczyciel prezentuje rysunek przedstawiający sprzęt zimowy rodzeństwa. Chłopiec ma narty i łyżwy, a dziewczynka tylko łyżwy. We wspólnej części tych zbiorów są sanki.
Pytania dla dzieci:
- Które rzeczy należą wyłącznie do chłopca?
- Co należy tylko do dziewczynki?
- Jaka rzecz jest ich wspólną własnością?
- W jakiej części zbiorów się ona znajduje?
Na tablicy umieszczony jest rysunek przedstawiający zabawki dwóch sióstr. Nauczyciel określa, które z nich są wyłączną własnością jednej z nich, a które drugiej. Podaje również, która zabawka jest wspólna. Wybrane dziecko kredą zaznacza zabawki dziewczynek, uzyskując część wspólną powstałych zbiorów. Cwiczenie można również wykonać przy stolikach- każde dziecko indywidualnie.
4. Podsumowanie zajęć.
Utrwalenie wiedzy poznanej na zajęciach i zadanie pracy domowej.
Praca domowa:
Podaj przykłady przedmiotów wspólnego użytku (np. piłka dla całej grupy, lub rodzeństwa).