Numer: 19481
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przybysze z kosmosu. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 letnich

Temat kompleksowy: CUDA I DZIWY
Temat dnia: PRZYBYSZE Z KOSMOSU

Cele ogólne: - Rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej.
- Rozpoznawanie kierunku linii melodycznej.
Cele operacyjne: Dziecko: - umie wczuć się w odtwarzaną rolę,
- wskazuje kierunek linii melodycznej.
Metody: słowna, działalności praktycznej, oparta na obserwacji.
Formy organizacyjne: praca z całą grupą, praca indywidualna.
Formy aktywności: słowna, ruchowa, muzyczna.
Środki dydaktyczne: rymowanka „Spotkanie z ufoludkiem”, sylweta ufoludka, historyjka obrazkowa, piosenka „Leć rakieto”, Zabawy z muzyką klasyczną cz. 1 płyta CD, karta pracy cz.3, nr 59, 60.

Przebieg zajęć:

1. Spotkanie z ufoludkiem – słuchanie rymowanki recytowanej przez nauczyciela, ilustrowanej sylwetą ufoludka.

Jestem Ufuś piegowaty, mam ubranko w srebrne łaty, a na głowie czułki dwa, skaczę lekko: hopsa, sa. Mieszkam sobie we wszechświecie, podróżuję w swej rakiecie. Przyjaciela zdobyć chciałem, więc na Ziemię przyleciałem. Zaprzyjaźnić chcę się z wami, choć jesteście jeszcze mali. Złego nic mi nie zrobicie? Czy bać muszę się o życie? Chętnie z wami porozmawiam. Przyjacielski ukłon składam. Ziemia piękną jest planetą, choć od mojej tak daleką. Poznać wasze chcę zwyczaje i pozwiedzać różne kraje.

2. Rozmowa z dziećmi na temat rymowanki:
- Jak wyglądał ufoludek, który odwiedził planetę Ziemia? Jakie miał imię?
- Dlaczego wybrał się w podróż?

3. Oglądanie historyki obrazkowej – dzieci opowiadają pełnymi zdaniami, co przydarzyło się ufoludkom.
5. Zabawa ruchowa „Przybysz z obcej planety”, połączona z ćwiczeniem wyobraźni.
Dzieci siedzą w kole. Kolejno opuszczają swoje miejsca, obiegają dookoła pozostałe dzieci – lecą statkiem kosmicznym. Wbiegają do środka i przedstawiają się, wymyślając swoje imię i nazwę planety, z której przybyły. Pokazują czynność, a pozostałe dzieci odgadują, co lubi robić dana osoba, i naśladują tę czynność.
6. Zabawa dramowa „Wyprawa na nieznaną planetę”. Dzieci dobierają się w pary, ustalają kto jest ufoludkiem a kto mieszkańcem Ziemi. „Ufoludki” zajmują miejsca poza dywanem, „mieszkańcy Ziemi” przygotowują się do podróży na nieznaną planetę. Naśladują czynności, które pokazuje i o których opowiada nauczyciel.
Pewnego dnia dzieci postanowiły wybrać się podróż, w poszukiwaniu nowej planety. Założyły skafandry kosmiczne, weszły po schodkach do rakiety, zapięły pasy bezpieczeństwa i wystartowały w nieznaną podróż. Leciały, leciały, omijały napotkane rakiety i statki kosmiczne, machały ręką do pilotujących je kosmonautów, aż wylądowały na niezwykłej planecie. Wysiadły z rakiety. Przeskakiwały z nogi na nogę po kamieniach, czołgały się przez zarośla, aż w końcu stanęły na górze. Tam zobaczyły ogromną liczbę kolorowych motyli. Tak jak one zaczęły latać. Niestety to je bardzo zmęczyło. Ocierały pot z czoła. Postanowiły chwilę odpocząć. Położyły się na piasku i zasnęły, cichutko pochrapując. W tym czasie podeszły do śpiących dzieci ufoludki. Kiedy mieszkańcy Ziemi otworzyli oczy i mocno się przeciągnęli, okazało się, że mają towarzystwo. Bardzo szybko podnieśli się i stanęli naprzeciwko „zielonych stworków”.
Nauczyciel przerywa opowiadanie. Zadaniem dzieci jest przedstawić za pomocą słów, gestów i mimiki „spotkanie” z nieznajomym. Sygnałem do zakończenia spotkania są słowa nauczyciela:
Po miłym spotkaniu mieszkańcy Ziemi pożegnali się z nowymi przyjaciółmi, machając do siebie. Odnaleźli swoje rakiety, wsiedli do nich, wchodząc po schodkach i ruszyli w powrotną drogę, bo na Ziemi czuły się najlepiej.
Po odegraniu scenek, dzieci określają uczucia, jakie im towarzyszyły w czasie podróży na nieznaną planetę.
7. Zabawy przy piosence „Leć rakieto”.
- Zabawa „Lot rakiety” – dzieci przykucają , kiedy usłyszą dźwięki wznoszące się, pomalutku podnoszą się, aż do wyprostu, kiedy słyszą dźwięki opadające – ze stania ponownie przykucają.
- Słuchanie piosenki „Leć rakieto” – dzieci wypowiadają się na temat treści piosenki, jej tempa i nastroju.
- Zabawa rytmiczna przy piosence „Leć rakieto” – I zwrotka dzieci klaszczą, refren – dobierają się parami, II zwrotka – tańczą w parach.

8. Zwrócenie uwagi na wieloznaczność słowa rakieta – nauczyciel rozkłada przed dziećmi: rakietę do tenisa stołowego, ziemnego i obrazek rakiety kosmicznej. Dzieci nazywają poszczególne przedmioty, określają do czego służą.
9. Tworzenie nazw mieszkańców poszczególnych planet przez analogię. Nauczyciel podaje przykłady: Ziemia – Ziemianie, Mars – Marsjanie... Dzieci próbują nazywać pozostałych mieszkańców planet.
10. Rysowanie ufoludka według opisu i drogi kosmonauty do rakiety – karta pracy cz. 3, nr 59, 60.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.