Scenariusz zajęcia o Smoku Wawelskim
Opracowanie :Magdalena Kwaśniewska
Prowadzenie: Magdalena Kwaśniewska
Miejsce: Przedszkole 126 im. Rusa Poznań
Temat kompleksowy: Jesteśmy Polakami
Temat dnia: Legenda o Smoku Wawelskim
Grupa: III 4-5 latki
Data: 16.04.2013
Cele ogólne: -zapoznanie dzieci z baśniowym elementem dotyczącym miasta Kraków,
- wzbogacenie słownika dzieci o nowe wyrazy: stolica, król, szewczyk, zamek, rycerz itp.
- wdrażanie do uważnego słuchania tekstu
- kształtowanie poczucia więzi narodowej w oparciu o legendę z naszej historii;
Cele operacyjne: - znają legendę związaną z miastem Kraków,
- rozumieją znaczenie nowo poznanych słów związanych z wysłuchaną legendą,
- uważnie słuchają tekstu przedstawionego przez nauczycielkę,
- rozróżniają dobre i złe zachowania bohaterów,
- angażują się w wspólnie podejmowane działania,
- reagują na sygnał dźwiękowy bębna i gwizdka
- wypowiadają się w formie zdania
- wiedzą, że nie siła fizyczna pomaga w osiąganiu zwycięstwa
- wiedzą ,że rozum i spryt mogą pomóc w dojściu do celu
- znają nazwę rzeki płynącej przez Kraków
- wskazują na charakterystyczne cechy wyglądu bohaterów(korona-król,zielony ogoni ziejąca ogniem paszcza- smok, kamizelka z futra – szewczyk
- wiedzą czym zajmował się Szewczyk Skuba
Metody pracy: werbalna, praktyczna, oglądowa
Formy pracy: grupowa, indywidualna i zespołowa
Środki dydaktyczne: sylwety głównych postaci: król, smok, szewczyk, rycerz, ilustracja Wawelu smoczej jamy, teatrzyk z kotarą,tekst legendy
Przebieg:
1.Powitanie dzieci przez n-lkę i zaproszenie ich na teatrzyk „Legenda o Smoku Wawelskim, królu Kraku i szewczyku Skubie”.
2. Prezentacja przedstawienie z wykorzystaniem sylwet i kukiełek bohaterów legendy.
3. Rozmowa na temat legendy, dzieci wypowiadają się w formie zdania:
- O jakim mieście mówi nam legenda? (O Krakowie)
- Kim był Krak ? (królem Krakowa)
- Kto napadał na Kraków i jego mieszkańców? (Smok Wawelski)
- Jakie było zachowanie smoka i co robił ?(Złe, bo niszczył napadał i straszył ludzi)
- Kto próbował pomóc mieszkańcom w pozbyciu się smoka ?
((Król Krak i różni śmiałkowie-rycerze)
- Kto zgłosił się do Kraka by pomóc mieszkańcom w pozbyciu się smoka ?(Szewczyk Skuba)
- Co zrobił Szewczyk ? ( Przygotował owcę z siarką dla smoka)
- Dlaczego Szewczyk umiał zszyć owcę ?( Potrafił zszyć owcę, bo był szewcem,czyli często szył zepsute buty)
- Jakie działanie miała siarka ?( Siarka zwiększała pragnienie)
- Co zrobił smok po zjedzeniu Owcy? ( Poczuł pragnienie i napił się wody)
- Jak nazywa się rzeka , z której napił smok ? ( Ta rzeka to Wisła)
- Co się stało gdy smok napił się wody ?( Smok pękł)
- Dlaczego smok pękł ? ( Smok pękł, bo napił się za dużo wody i jego brzuch nie wytrzymał)
- Kto był dobry a kto zły w legendzie i dlaczego ?( Zły był smok bo niszczył i napadał na mieszkańców Krakowa. Dobry król Krak , szukał pomocy i sam walczył ze smokiem oraz Szewczyk, który podstępem pozbył się smoka)
4. Omówienie wyglądu sylwet z legendy- kolory, cechy charakterystyczne.
5. Zabawa ruchowa „ Uwaga smok”- dzieci swobodnie przemieszczają się na dywanie do chwili dźwięku bębenka, który informuje ich o przybyciu smoka,wówczas dzieci muszą ukryć się przed nim na dywanie przybierając postawę klęku z ukrytą głową między kolanami i ponownie wyruszyć na spacer po usłyszeniu dźwięku gwizdka, na znak odejścia smoka.
6. Zaproszenie dzieci do wykonania pracy plastycznej- Karty pracy -kolorowanie obrazka wg schematu (każdej figurze geometrycznej przypisany jest jeden kolor)obrazek przedstawia Smoka Wawelskiego i Szewczyka Skubę.
7. Wystawa prac.
8. Zakończenie zajęć -ewaluacja.