SCENARIUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ
Imię i nazwisko nauczycielki: Anna Chilimończyk
Grupa: 5 - 6 latki – Smerfy
Data:..........................
Cel obserwacji: Uzyskanie informacji na temat diagnozy rozwoju dzieci w zakresie przygotowania do nauki czytania i pisania
Temat: Smerfowe zadania do wykonania
Cele ogólne:
• Wskazywanie punktów na kartce papieru
• Organizowanie pola spostrzeżeniowego
• Doskonalenie koordynacji słuchowo– ruchowej
• Doskonalenie słuchu fonematycznego i umiejętności analizy i syntezy słuchowej
• Doskonalenie techniki czytania
Cele szczegółowe:
• Rozpoznaje obraz graficzny swojego imienia
• wyodrębnia głoskę w nagłosie,
• odtwarza usłyszany rytm
• dopowiada resztę słowa (kilkusylabowego) na podstawie pierwszej sylaby
• układa elementy na kartce wg instrukcji
• segreguje obrazki pod względem ilości głosek w ich nazwach,
• czyta proste wyrazy i krótkie zdania
• rozwiązuje zagadki słowne
• układa kształty graficzne znaków i liter
• dokonuje analizy i syntezy słuchowej prostych wyrazów o pisowni zgodnej z fonetyką oraz dzieli zdanie na wyrazy i wyraz na sylaby
• kreśli proste kształty literopodobne w dużej liniaturze
• odnajduje różnice między obrazkami
Umiejętności z podstawy programowej:
14.1 Potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru
14.2 Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach
14.3 Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania
14.4 Interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania
14.6 Układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej
Środki dydaktyczne: Wizytówki dzieci, wyrazy, karty pracy do ćw. graficznych, sylwety kwiatów, fasola, piłka magnetofon, kolorowe kijki, zdania do czytania, arkusz diagnostyczny
Literatura: Rau K. – Ćwiczenia przygotowujące do nauki czytania i pisania
Zielińska E. - O nauce czytania i przygotowaniu do pisania
Materiały własne: ze szkolenia z KLANZY
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Gdzie jest moje miejsce: - wyszukanie swojej wizytówki i zajęcie przy niej miejsca
2. Na jaką głoskę zaczyna się moje imię?:
- Proszę aby wstały dzieci których imiona rozpoczynają się głoską M itd.
Dz. które wstaną wystukują podany przez nauczyciela rytm na kolorowych kijkach
3. Zabawa z piłką „dokończ wyraz”. Dzieci stoją w kole nauczycielka rzuca piłkę do dziecka i rozpoczyna wyraz. Dziecko łapie piłkę, dopowiada resztę wyrazu i odrzuca piłkę do nauczycielki.
4. „Na wiosennej łące” –układanie obrazków według instrukcji nauczyciela na zielonych kartkach.
Nadeszła wiosna. Na łące w prawym górnym rogu zaświeciło słoneczko. Na środku łąki fruwał kolorowy motylek. W lewym dolnym rogu wyrósł kwiatek.
W prawym dolnym rogu rosło drzewko. W lewym górnym rogu płynęła chmurka.
5. „Głoskowe kwiatki” – w środku kwiatka jest cyfra, która wskazuje liczbę głosek w wyrazach. Zadaniem dzieci jest wybranie obrazków na których przedmioty, zwierzęta mają daną liczbę głosek i ułożenie ich na płatkach kwiatka
6. „Przeczytaj wyraz, przeczytaj zdanie” Każde dziecko ze swojego kwiatka wybiera po dwa obrazki i odszukuje wyraz, pasujący do obrazka ( czytanie globalne dla dzieci nie znających liter i czytanie wyrazów przez dzieci znające litery, dzieci, które czytają każdy tekst otrzymują zdania i dobierają do nich obrazki)
7. „Rozwiąż zagadkę, ułóż wzór”. Nauczycielka czyta zagadkę. Gdy dzieci ją odgadną układają kształt gór, słońca, ślimaka i korali. z fasoli
Są wysokie, skaliste, pokryte lasami.
Poznawać je możemy wędrując szlakami. ( góry)
Malutkie kuleczki na sznur nawleczone.
Mają nimi damy szyje ozdobione. ( korale)
Barwny most na niebie najczęściej po burzy
Kolorami świeci i pogodę wróży ( tęcza)
Żółte i gorące, na błękitnym niebie. ( słońce)
Ogrzewa Ziemię, zwierzęta i ciebie.
Jak o tym wiecie, własny dom nosi na grzbiecie. ( ślimak)
8. Zabawa ruchowa wg. Klanzy: Dzieci w zespołach poruszają się w rytm muzyki na przerwę w muzyce – dz. znające litery wspólnie układają kształt podanej litery, a dzieci nie znające liter, układają pokazaną literę)
9. Karty pracy: Analiza i synteza słuchowa połączona z ćwiczeniami graficznymi przy stolikach: Dzieci otrzymują kartki z wzorem graficznym. Obok mają napisać tyle znaków ile jest wyrazów w zdaniach, sylab w wyrazie i głosek w wyrazie
zdania: TO JEST BIEDRONKA
WIOSNĄ JEST BARDZO KOLOROWO
OBOK KWIATKA FRUWA KOLOROWY MOTYL
Wyrazy do dzielenia na sylaby: ŻA- BA, BO – CIAN, MO- TY- LEK, PA-SI- KO- NIK
Wyrazy do dzielenia na głoski: MAK, TRAWA, BRATEK, TULIPAN,
Następnie dzieci kończą pisanie znaków
10. Znajdź inną biedronkę i pokoloruj ją: Dzieci wykonują zadanie w karcie pracy
Opracowała:
Anna Chilimończyk