X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 19452
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Uśmiech piękny mam, bo z Pastusiami o ząbki dbam" - podsumowanie ogólnopolskiego programu edukacji zdrowotnej "Akademia Aquafresh". Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców

Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców

Data realizacji: 5. 11. 2012

Prowadząca: Anna Chilimończyk

Temat: Uśmiech piękny mam , bo z Pastusiami o ząbki dbam” = podsumowanie ogólnopolskiego programu edukacji zdrowotnej „Akademia aquafresh”

Cele: utrwalenie zdobytych informacji na temat higieny jamy ustnej
prezentacja wierszy i piosenek związanych z higieną jamy ustnej
integracja rodziców i dzieci w trakcie wykonywania kanapek

Umiejętności z podstawy programowej: dziecko:
2/1 zna zasady mycia zębów, dba o higienę jamy ustnej
3/3 wypowiada własne opinie na określony temat
5/1 zna zagrożenia płynące z nadmiernego spożywania słodyczy
5/2 rozumie konieczność wizyt kontrolnych u stomatologa
7/2 czynnie uczestniczy w występach publicznych
odgrywa przypisane role
8/1 śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego
15/1 włącza członków rodziny w rodzinne spotkania przedszkolne

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie rodziców, przedstawienie celi zajęcia

2. Dzieci mają na głowach opaski z bohaterami opowiadań z akademii aquafresh. Nauczycielka prosi dzieci o przedstawienie się ( wymieniają postać, któraą reprezentują)

3. Rozmowa z dziećmi na temat higieny jamy ustnej w oparciu o wcześniej poznane opowiadania z cyklu : Pastusiowe rady

4. Rozwiązywanie zagadek tematycznych związanych z zajęciem ( w załączeniu)

5. Prezentacja programu artystycznego dotyczącego higieny jamy ustnej ( w załączeniu)

6. Wspólne ( dzieci z rodzicami) wykonywanie kolorowych kanapek zdrowych dla zębusiów

7. Degustacja przygotowanych kanapek

8. Zabawa integracyjna z KLANZY na pożegnanie „Bujany walczyk”

9. Wypełnianie przez rodziców ankiety ewaluacyjnej ( w załączeniu)



Zagadki

Co to jest? Na pewno wiesz! najeżona jest jak jeż
lecz nikogo nie ukłuje tylko zęby wyszoruje.

Jest biała lub kolorowa, siedzi w tubie, zęby czyścić nią lubię.

Tam czystość higiena i uśmiech zagości
Tam każdy z pastusiów w domku cię ugości
To miejsce niezwykle na całym świecie
drugiej takiej samej pewnie nie znajdziecie

Mają takie piły i grabie i grzebień
czy ty takie same szorujesz u siebie

Służy do picia , służy do mycia
bez niej na ziemi nie byłoby życia

Gdy Twój ząbek zachoruje to do niego mknij raz dwa
Każdy ząbek zreperuje, bo on się na zębach zna

Ma duże ucho, lecz nie do słuchania.
On służy do picia, i zębów mycia
ono do trzymania.

To jest dinozaur z naszej wyobraźni
Kto lubi myc ząbki to z nim się przyjaźni

Ten Pastuś malutki jeden ząbek ma
Lecz bardzo mocno o niego dba

Te Pastusie dwa kolory mają
Czy już wiesz jak się nazywają?

Gdy za dużo jesz słodyczy ten robaczek
W ząbkach ci syczy



Program artystyczny dotyczący higieny jamy ustnej

1. Wiersz na powitanie
Z grzeczniutkim ukłonem z uśmiechem na twarzy
jako reprezentant przedszkolnych gospodarzy
zaprosić rodziców serdecznie dziś pragnę
na wysłuchanie wierszy i piosenek o ząbkach ,
które powiemy i zaśpiewamy ładnie.
Uczyliśmy się ich razem z Pastusiami
A dziś prezentujemy je tu przed Wami

2. Piosenka; Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda
Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda,
tak się zaczyna wielka przygoda.
Myję zęby, bo wiem dobrze o tym,
kto ich nie myje, ten ma kłopoty.
Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć!
ref. Szczotko, szczotko, hej szczoteczko!
Kręć się, kręć się, kręć w kółeczko!
W lewo, w prawo, w prawo, w lewo!
Po jedzeniu kręć się żwawo!
Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć!

3. Wiersz: Moje ząbki
Moje ząbki jak perełki
świecą w buzi już od rana.
Kiedy byłam bardzo mała,
pomagała myć je mama.
Teraz pastę mam miętową,
i niebieską szczotkę nową.
Szoruję zęby zupełnie sama.
- Jakaś ty duża ! - cieszy się mama.

4. Piosenka: Kasia zębów myć nie chciała
Kasia zębów myć nie chciała, ciągle ciastka zajadała.
Czekoladki i cukierki, kulki, żelki, bombonierki.

Refren: Kasiu, Kasiu dbaj o zęby, myj je co dnia, mówi mama,
zostaw proszę te cukierki, w zębach dziury będziesz miała.

Aż tu nagle coś się stało, Kasia nie chce już słodyczy.
Coś ją w zębach zabolało, dziura płacze, dziura krzyczy.

Refren: Kasiu, Kasiu....

3. Gdy ból mocno ci dokucza, pan dentysta ząb ratuje,
on wyleczy twoje zęby- poboruje, zaplombuje.


5. Wiersz: Kasia
Kasia dba o swoje ząbki,
nie ma ani jednej plombki!
Miga pasta i szczoteczka
buzia piękna jak laleczka!

6. Wiersz „Chory ząbek”
Ledwie wrócił Grześ z przedszkola
ząb okropnie go rozbolał.
Ząbek bolał, płakał Grześ
i kolacji nie mógł jeść.
Więc orzekli wszyscy zgodnie,
że Grześ pójdzie do przychodni.

Pani dentystka uśmiechnięta.
Grzecznie mówi do pacjenta -
choć tu bliżej, Grzesiu, siadaj,
zaraz chory ząbek zbadam.

7. Piosenka: Myjemy ząbki
Myjemy ząbki, żeby nie bolały
Żeby się do nas ładnie uśmiechały
Myjemy uszy by lepiej słyszały
Myjemy oczy, by lepiej widziały
Myjemy rączki ,żeby nie chorować
Żeby mamusi nie bolała głowa

8. Wiersz: Zdrowe ząbki
Szorujemy ząbki dzielnie,
szczotką, pastą, ciepłą wodą,
aby lśniły jak gwiazdeczki
super bielą i urodą.

Bóbr i wiewióreczka
silne zęby mają,
dzieci też mieć takie mogą
- jeśli o nie co dzień dbają!

9. Piosenka: Pastusie ( na melodię Szła dzieweczka)
Milki Willy oraz Lilly to pastusie trzy
Co dzień rano i wieczorem do zębusiów szły

Kto zawsze, kto zawsze o zęby dba,
ten uśmiech wesoły na twarzy ma!

A robaczek ten próchniaczek to wróg zębów twych
On wciąż niszczy ci zębusie gdy nie myjesz ich



Kwestionariusz ankiety dla rodziców

Ankieta została opracowana w celu zebrania informacji dotyczących zajęcia otwartego z podsumowania programu zdrowotnego „Akademia Aguafresh”. Zebrane dane posłużą udoskonaleniu pracy przedszkola Zależy nam bowiem, aby zajęcia przynosiły jak największą korzyść Państwu i dzieciom.
Ankieta jest anonimowa. Liczymy na szczere odpowiedzi i z góry dziękujemy za trud związany z jej wypełnieniem.
Prosimy podkreślić właściwą odpowiedź lub wpisać w wolne miejsce.

1. Czy jesteście Państwo zadowoleni z udziału w zajęciu otwartym
• Tak
• Nie
• Nie mam zdania

2. Czy odpowiadał Państwu czas trwania zajęcia?
• Tak, odpowiadał
• Było zbyt krótkie
• Było zbyt długie

3. Czy odpowiadała Państwu forma prowadzenia zajęcia ?
• Tak
• Nie
• Nie mam zdania

4. Czy chcielibyście Państwo, aby podsumowania programów zdrowotnych odbywały się w formie
• nauczyciel prowadzi zajęcie z dziećmi – rodzice obserwują
• występów artystycznych dzieci
• wspólnej zabawy dzieci z rodzicami
• inne propozycje (jakie?)........................................

5. Czy Państwa zdaniem promocja zdrowia powinna być jednym z priorytetów działalności przedszkola?
• Tak
• Nie
• Nie mam zdania

6. Czy przedszkole powinno współpracować z rodzicami w zakresie promocji zdrowia?
• Tak
• Nie
• Nie mam zdania

7. Jakie korzyści osobiste wynieśli Państwo z zajęć?
........................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.