Teresa Kulik Kozienice, dn.13.12.2013r
Publiczne Przedszkole nr3
z Oddziałami Integracyjnymi
KONSPEKT ZAJĘĆ GÓLNOROZWOJOWYCH DLA DZIECI 5-LETNICH
Temat: Na obcej planecie
Cele ogólne:
• Rozwijanie ekspresji ruchowej, werbalnej i plastycznej;
• Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej, wyobraźni, koncentracji uwagi;
• Doskonalenie umiejętności zabawy i współpracy w grupie rówieśniczej;
• Wzbogacanie wiedzy o otaczającym świecie
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Aktywnie uczestniczy w zajęciach;
• Wie, że woda jest niezbędną do prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu;
• zna nazwę planety, na której żyje;
• wie, że Ziemia krąży wokół Słońca;
• wie, w jaki sposób człowiek może zbadać przestrzeń okołoziemską;
• potrafi naśladować czynności nauczyciela;
• potrafi prawidłowo reagować na polecenia słowne;
• potrafi współdziałać z innymi dziećmi;
• potrafi z uwagą wysłuchać opowiadania nauczyciela;
• potrafi przedstawić się podając swoje imię;
• potrafi rozpoznać przedmiot lub osobę za pomocą dotyku;
• potrafi wyrazić swoje spostrzeżenia za pomocą ekspresji plastycznej;
• potrafi werbalnie wyrazić swoje emocje.
Metody:
• Oparte na słowie – opowiadanie, instrukcje, objaśnienia;
• Elementy kinezjologii edukacyjnej;
• Czynne – samodzielnych doświadczeń, zadań do wykonania;
• Percepcyjne – ilustracje, zdjęcia;
• Ekspresja ruchowa i plastyczna;
• Relaks
Formy:
• Praca zbiorowa i indywidualna
Środki dydaktyczne:
• Woda w kubeczkach
• Globus
• Maskotka słoneczko
• Piłki różnej wielkości i w różnych kolorach
• Opaski na głowę z folii aluminiowej
• Ufoludek
• Maskotki
• Magiczna bramka wykonana z krzeseł i folii aluminiowej
• Kartki z bloku
• Kredki
• Plansze przedstawiające Kosmos
• Apaszka
Czas trwania: 45 min
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia wstępne:
1. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć. Rozmowa nt.:
- na jakiej planecie żyjemy,
- czy we wszechświecie są inne planety?
- w jaki sposób krążą planety? (demonstracja ruchu planet przy pomocy maskotki słońca, piłek i globusa)
- w jaki sposób możemy pokonać przestrzeń okołoziemską?
2. Przygotowanie do lotu w Kosmos.
- Picie wody – wypicie kilku łyków wody;
- Pozycja Dennisona – dłonie schowane pod pachami, kciuki na zewnątrz, nogi skrzyżowane, język przylega do podniebienia, oczy zamknięte, spokojne oddechy;
- Kapturek myśliciela – masowanie kciukiem i palcem wskazującym małżowiny usznej od góry do dołu, lekko ją rozwijając i rozciągając;
- Oddychanie przeponowe – dłonie ułożone na wysokości pępka; wykonywanie głębokich oddechów; obserwacja dłoni, które się oddalają i przybliżają;
3. Nałożenie opasek z folii aluminiowej na głowę;
4. Wylosowanie towarzysza podróży – wyciągnięcie ze skrzyni jednej maskotki dla każdego dziecka.
II. Zajęcia właściwe:
1. Zaproszenie dzieci do statku kosmicznego.
2. Słuchanie opowiadania pt. Spotkanie z Ufoludkiem.
3. Lot rakietą po wyznaczonym torze (leniwa ósemka).
4. Wylądowanie na planecie zwanej Ufolandią:
- Przejście przez tajemniczą bramkę w nietypowy sposób;
- Spotkanie z Ufoludkiem - przywitanie się i przedstawienie;
- witanie się dzieci wg. obyczajów panujących w Ufolandii – witanie się w parach: naprzemiennie rękami (prawa-lewa, lewa-prawa), naprzemiennie kolanami, czołami patrząc koledze w oczy;
4. Zwiedzanie Ufolandii:
- obserwacja terenu – wodzenie wzrokiem w różnych kierunkach bez poruszania głową;
- rozglądanie się – krążenie szyją – przenoszenie powolnym ruchem głowy od jednego ramienia do drugiego na wydechu;
- spotkanie ze słoniem – słoń – pozycja stojąca w lekkim rozkroku z rozluźnionymi kolanami; głowa na ramieniu, zakreślanie leniwych ósemek wyciągniętą przed siebie ręką;
- spotkanie z sową – sowa – jedna ręka na pępku, druga na przeciwległym ramieniu; głowa zwrócona w stronę dłoni na ramieniu; powolne odwracanie głowy w kierunku drugiego ramienia z jednoczesnym głośnym wydychaniem powietrza;
- napotkanie różnej wielkości drzew – rysowanie oburącz – kreślenie jednocześnie dwoma rękami kształtu drzewa małego, większego, i największego;
- odpoczynek po długiej wędrówce – kołyska – pozycja w siadzie; ręce lekko ugięte oparte dłońmi o podłogę; nogi zgięte w kolanach; przenoszenie ciężaru ciała z jednego boku na drugi:
5. Poszukiwania w ciemnościach – dziecko z zawiązanymi oczami próbuje odgadnąć, czego lub kogo dotyka.
6. Powrót statkiem na Ziemię.
7. Praca plastyczna – przedstawienie własnych wrażeń z podróży do Ufolandii.
III. Zajęcia końcowe:
1. Zaprezentowanie prac plastycznych i omówienie ich treści oraz emocji, które towarzyszyły dzieciom w przedstawionych sytuacjach.
2. Pożegnanie Iskierką przyjaźni – przekazywanie sobie w kręgu kolejno uścisków ręki do momentu powrócenia Iskierki do prowadzącego.