X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 19422
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Razem weselej - zabawy integracyjne. Scenariusz wychowawczo- dydaktyczny

SCENARIUSZ ZAJĘCIA WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNEGO

Grupa: 3latki
Temat: „Razem weselej”- zabawy integracyjne

Cel ogólny: Rozwijanie relacji pomiędzy dziećmi opartych na wzajemnym szacunku i akceptacji.

Cele:
• dziecko bawi się w atmosferze radości i przyjaźni
• dziecko stosuje trzy „magiczne słowa”: proszę dziękuję, przepraszam
• dziecko poznaje „Regulamin przyjaźni”, realizuje go

Metody:

- czynna (zadań stawianych do wykonania)
- słowna (rozmowa, objaśnienia i instrukcje)
- oglądowa (pokaz, obserwacja)
- elementy pedagogiki zabawy

Formy pracy:
- grupowa
- zespołowa

Środki dydaktyczne:
- „Regulamin przyjaźni”
- muzyka relaksacyjna
- farby

Przebieg zajęcia

1) „Powitanie”
Witam wszystkich tych, którzy:
- są weseli
- chcą się z nami bawić
Zapoznanie dzieci z tematem zabawy.

2) Koło przyjaźni

Zapraszam wszystkich do kręgu. Dzieci rozsuwają się tworząc jak największe koło. Siadamy na dywanie. Nauczycielka prosi, aby na jej znak, dzieci dotarły do środka koła ( na siedząco). Kiedy wszyscy znajdą się blisko siebie nauczycielka prosi, by przywitały się ręce (każdy stara się dotknąć jak największej pary rąk). Znów wszyscy rozsuwają się daleko od siebie. Po kolejnym sygnale i dotarciu dzieci do środka koła, mogą witać się np. stopy, łokcie, głowy.

3) Niewidzialna nić

Dzieci podzielone są na dwie grupy. Pierwsi dobierają się parami, trzymając się za ręce. „Widzowie” zajmują miejsca na krzesełkach. „Aktorzy” poruszają się przy dźwiękach muzyki parami, tak jakby ich ręce były związane niewidzialną nitką. Nauczycielka może podpowiedzieć dzieciom: jesteście wysocy, niscy, połóżcie się na podłodze itp. Następnie dzieci w parach, określają, które części ciała są połączone. Poruszają się w milczeniu w takt muzyki. Następnie zmieniamy role.

4) „Ugniataj i stukaj”
Jedno dziecko z pary leży na brzuchu, drugie siedzi obok „po turecku”.
- wycieranie pleców (ścieranie tablicy)
- stuka palcami (gra na pianinie)
- wykonuje ruchy koliste (smarowanie)

5) „Regulamin przyjaźni”
Wspólna rozmowa na temat właściwego zachowania i poznanie „Regulaminu przyjaźni”

• Szanujemy zdanie i wybory kolegów i koleżanek.
• Zapraszamy do zabaw, rozmów dzieci stojące z boku.
• Używamy czarodziejskiego słowa „Przepraszam” , po którym natychmiast trzeba zmienić swoje zachowanie.

6). Akceptacja „Regulaminu Przyjaźni” – dzieci po kolei odciskają swój palec umoczony w farbie pod regulaminem.

7) „ Iskierka” – zabawa na pożegnanie

Puszczam iskierkę w krąg
Niech wróci do mych rąk.

8) Podsumowanie, ocena nauczyciela i dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.