X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 19400
Przesłano:

Magiczny świat baśni - scenariusz konkursu dla uczniów klas IV

Scenariusz konkursu baśniowego dla klas IV pod hasłem „Magiczny świat baśni”

Cele konkursu
1. Kształcenie umiejętności wykorzystania i przetwarzania zdobytej wiedzy.
2. Propagowanie czytelnictwa.
3. Poszerzanie i utrwalanie wiedzy na temat cech gatunkowych baśni.
4. Rozbudzanie zainteresowania motywami baśniowymi.
5. Rozwijanie umiejętności redagowania krótkich form wypowiedzi pisemnej.
6. Wdrażanie do współpracy w zespole i wpajanie zasad koleżeńskiej rywalizacji.
7. Rozbudzanie kreatywności ucznia.
Formy pracy
Zespołowa, jednostkowa
I. Regulamin konkursu
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV.
2. Każda klasa zgłasza czterech uczestników wyłonionych drogą eliminacji klasowych.
3. Wytypowani uczniowie powinni zapoznać się z treścią następujących baśni:
- „ Kopciuszek”
- „Calineczka”
- „Kot w butach”
- „Nowe szaty cesarza”
- „Aladyn”
- „Brzydkie kaczątko”
- „Królowa Śniegu”
- „Świnopas”
- „Kot w butach”
- „Dziewczynka z zapałkami”
4. Zawodnicy muszą również wykazać się ogólną wiedzą na temat gatunkowych cech baśni.
5. Każda klasa ma za zadanie wykonać dowolną techniką plakat formatu A -3, zachęcający do obejrzenia spektaklu teatralnego na podstawie baśni.( utwór wybrany z baśni wymienionych w regulaminie.)
6.Poszczególne konkurencje oceniać będzie czteroosobowe jury.
II. Przebieg konkursu
1. Wprowadzenie w tematykę konkursu. Poinformowanie o zasadach konkursu, charakterze poszczególnych konkurencji, (np. rozwiązywanie krzyżówek, własne wypowiedzi na temat baśni,redagowanie krótkich form wypowiedzi pisemnej).
2. Przebiegowi konkursu towarzyszyć będzie muzyka zaczerpnięta z adaptacji filmowych baśni i bajek.
3. Konkurencje:
1. Rozpoznawanie tytułu baśni na podstawie wylosowanego cytatu.
2. Układanie chronologicznego planu wydarzeń.
3. Rozwiązywanie krzyżówki z tytułami baśni.
4. Układanie rodziny wyrazów do hasła z poprzedniego zadania ( hasło - królestwo).
5. Układanie puzzli oraz odgadnięcie przedstawionej na nich postaci.
6. Redagowanie kodeksu właściwego zachowania się przy książęcym stole.
7. Redagowanie ogłoszenia.
8. Losowanie magicznego przedmiotu oraz określenie jego trzech cech charakterystycznych za pomocą zmysłów dotyku i powonienia, w efekcie końcowym – odgadnięcie przedmiotu (uczeń ma zasłonięte oczy).
9. Łączenie tytułu baśni z odpowiednim przedmiotem.
10. Określanie elementów fantastycznych z fragmentu baśni.
11. Wskazywanie cech gatunkowych baśni.
12. Odgadywanie postaci baśniowej na podstawie gry aktorskiej – kalambury.
13. Zaprezentowanie i ocena wykonanych przez klasy plakatów baśniowych.
14. Kryteria oceny:
o estetyka wykonania
o pomysłowość i oryginalność wykonania
o stopień trudności i wkład pracy
Etap końcowy konkursu - podliczenie punktacji i wyłonienie zwycięskiej drużyny: wręczenie nagród laureatom i uczestnikom konkursu; zamknięcie konkursu w formie podziękowania i pożegnania uczestników.
Załączniki do poszczególnych konkurencji:
ZAŁĄCZNIK 1
Jaka to baśń? Po przeczytaniu fragmentu podaj jej tytuł (przykładowe cytaty).
Wtedy starsze łabędzie pochyliły przed nim głowy, a młody łabędź poczuł się zamieszany i ze wstydu schował głowę pod skrzydło. Czuł się naprawdę błogo, ale nie był dumny, ponieważ dobre serce nie jest ogarnięte pychą. Myślał o tym, ile musiał się nacierpieć, jak go prześladowano i wyszydzano zanim usłyszał, że jest najpiękniejszym z wszystkich pięknych ptaków, Słońce grzało mocno, a jego promienie pieściły smukłą szyję ptaka. W głębi serca łabędź pomyślał: „Nawet nie marzyłem o takim szczęściu, kiedy byłem jeszcze...”

„Brzydkie Kaczątko”
Zziębnięte ręce skostniały jej prawie, nie ma siły utrzymać w nich paczki zapałek. A gdyby zapaliła jedną dla rozgrzania? Tylko jedną zapałkę. Na wspomnienie ciepła już nie ma siły oprzeć się pokusie. Jedna zapałka tylko. Wyjmuje ostrożnie, trzask... i płonie! Cóż za wesołe światło, jasne i ciepłe, ach jak grzeje w ręce! Cudowny płomyk! Wydało się jej nagle, że siedzi przed ciepłym, żelaznym piecem na świecących nóżkach, z mosiężnymi drzwiczkami. Ach, jak ciepło! Jak grzeje duży, jasny płomień, jak wesoło się pali! Wyciągnęła nóżki spod cienkiej sukienki, aby je ogrzać także, lecz w tej samej chwili – zapałka zgasła.
„Dziewczynka z zapałkami”
Miał odtąd zostać na cesarskim dworze i zamieszkać w pałacu, w klatce złoconej, z której wolno mu było wylatywać na przechadzkę dwa razy dziennie i raz każdej nocy. Do posługi dano mu dwunastu lokai, a każdy do nóżki ptaka przywiązywał jedwabny sznurek, aby mu lepiej było latać. W całym mieście nie rozmawiano o niczym, tylko o cudownym ptaku, i jeśli dwie osoby spotkały się na ulicy, to zamiast powitania jedna z nich natychmiast wymawiała „sło” – druga kończyła „wik”.

„Słowik”
Pewnego dnia w mieście pojawili się dwaj cudzoziemcy. Byli zwykłymi oszustami, ale przedstawili się jako mistrzowie igły i szybko zostali dopuszczeni przed oblicze monarchy.Cesarz przyjął ich ubrany w pyszny płaszcz, który mienił się wszystkimi kolorami tęczy, chciał bowiem zrobić na przybyszach wrażenie wytrawnego znawcy mody.
„Nowe szaty cesarza”
ZAŁĄCZNIK 2
Uporządkujcie karteczki z planem wydarzeń w kolejności chronologicznej. Przyklejcie je na karcie pracy.
Dobudowanie dwóch murowanych domków.
Zburzenie chatki ze słomy i ucieczka prosiaczka do domu brata.
Rozpalenie ognia w kominie.
Ucieczka prosiaczków ze zburzonego drewnianego domku.
Nadejście jesieni i podjęcie decyzji o zbudowaniu domków.
Wpadnięcie wilka do rozpalonego kominka, ucieczka.
Wesołe wędrówki i beztroskie zabawy trzech świnek podczas lata.
Wdrapanie się wilka na komin murowanego domku.
Wybudowanie domów: ze słomy, drewnianego i murowanego.
Ukrycie się prosiaczków przed wilkiem.

ZAŁĄCZNIK 3
Rozwiąż krzyżówkę, odczytaj hasło (hasło brzmi: KRÓLESTWO).

1. Pracowita dziewczynka, wykorzystywana przez macochę i jej leniwe córki.
2. ....... Kaczątko.
3. Władczyni Śniegu, uwięziła Kaja.
4. Właściciel niezwykłej lampy.
5. Maleńka dziewczynka, urodzona z kwiatu.
6. Wielbiciel mody, nie dba o królestwo.
7. Niezwykły ......., chodzący w butach.
8. Tytułowa..............., sprzedająca zapałki.
9. Książę przebrany za pastucha świń.

ZAŁĄCZNIK 4
Ułóżcie rodzinę wyrazów do hasła z poprzedniego zadania.

(KRÓLESTWO)
ZAŁĄCZNIK 5
Ułóżcie puzzle.Odgadnijcie, kto został na nich przedstawiony (puzzle przedstawiają Kopciuszka).
ZAŁĄCZNIK 6
Postać z puzzli nieoczekiwanie znalazła się na królewskim balu. W przerwie między tańcami książę zaprasza ją na poczęstunek. Pomóżcie bohaterce godnie się zaprezentować, dlatego ułóżcie w pięciu punktach kodeks właściwego zachowania się przy książęcym stole.
1........................................
2........................................
3........................................
4........................................
5........................................

ZAŁĄCZNIK 7
Książę poszukuje właścicielki zagubionego pantofelka. Pomóżcie mu odnaleźć właściwą osobę. W imieniu księcia zredagujcie ogłoszenie o poszukiwanej piękności. Pamiętajcie o wszystkich elementach ogłoszenia. Zadbajcie o czytelność i estetykę.

ZAŁĄCZNIK 8
Z magicznego kufra wybrany przedstawiciel grupy losuje przedmiot. Ma zasłonięte oczy, dlatego przedmiot rozpoznaje za pomocą zmysłów dotyku i powonienia. Jego zadanie polega na podaniu trzech cech charakterystycznych dla wylosowanego przedmiotu, a w efekcie końcowym – na odgadnięciu trzymanej rzeczy.
ZAŁĄCZNIK 9
W kopercie nr 9 umieszczono tytuły baśni oraz charakterystyczne dla nich przedmioty. Dopasujcie odpowiednio baśń i przedmiot i naklejcie parami na karcie pracy.
I - grający garnuszek, zapałki, pantofelek, lustro, lampa.
II – Kopciuszek, Świniopas, Królewna Śnieżka, Dziewczynka z zapałkami, Aladyn
ZAŁĄCZNIK 10
Wysłuchajcie fragmentu baśni „Królewna Śnieżka”. Wypiszcie z niego występujące elementy fantastyczne.
„Królewna zamieszkała z siedmioma krasnoludkami. Dobrze im było razem i czuli się bardzo szczęśliwi. Królowa, która była złą czarownicą, dowiedziała się, że Śnieżka żyje. Za pomocą czarów zatruła kilka owoców i udała się do domku krasnoludków przebrana za staruszkę. Tam poczęstowała królewnę. A ona już po pierwszym kęsie padła martwa. Krasnoludki gorzko opłakiwały jej śmierć. A pewien cudzoziemski książę, ujrzawszy jaka jest piękna, zatrzymał się na jej widok. Uniósł ją w górę, pocałował i trucizna przestała działać. Książę ożenił się ze Śnieżką i żyli długo i szczęśliwie”.
ZAŁĄCZNIK 11
W kopercie nr 11 umieszczono zdania określające różne gatunki literackie. Wybierzcie tylko te, które są charakterystyczne dla baśni, a następnie naklejcie je na karty pracy.
- Czas wydarzeń – nieokreślona przeszłość
- Najczęściej szczęśliwe zakończenie
- Czas wydarzeń – określona dokładna data
- Bohaterowie to prawdziwe osoby ze świata rzeczywistego
- Miejsce – określone,np. miasto, państwo
- Występują postaci realistyczne i fantastyczne
- Miejsce wydarzeń – nieokreślone
- Magiczne przedmioty
- Dobro zawsze zwycięża zło
- Nierealne wydarzenia
- Tylko prawdziwe wydarzenia
- Bohaterami są często zwierzęta, rośliny obdarzone cechami ludzkimi
- To opowieść o wydarzeniach historycznych
- Występuje motyw wędrowny
ZAŁĄCZNIK 12
Wybierzcie przedstawiciela swojej grupy. Wylosuje on baśniową postać, a następnie za pomocą gestów i mimiki twarzy przedstawi bohatera ze świata fantazji. Pamiętajcie, nie może on mówić. Wasza grupa ma za zadanie odgadnąć, kto jest przedstawiany. To już ostatnia konkurencja. Powodzenia!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.