SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNYCH W GRUPIE DZIECI
3-LETNICH Z WYKORZYSTANIEM NARZĘDZIA
KRYTYCZNEGO MYŚLENIA TOC – GAŁĘZI LOGICZNEJ
Opracowanie : Małgorzata Michalak
Temat: GDY SIĘ GIMNASTYKUJEMY TO NIGDY NIE CHORUJEMY!
Cel ogólny:
-zachęcanie dzieci do ćwiczeń gimnastycznych i ruchu na świeżym powietrzu.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-ćwiczy i porusza się na powietrzu;
-wyjaśnia, jakie znaczenie dla każdego człowieka ma zdrowie;
-zna i prawidłowo wskazuje części ciała;
- bierze udział w zabawach integracyjnych
-wykorzystuje narzędzie TOC – gałązka logiczną;
Metody : przekazu wiedzy
aktywizujące
zadań stawianych do wykonania
pobudzania zachowań sprzyjających zdrowiu
Formy aktywności :ruchowa
językowa
muzyczna
Forma : praca z całą grupą , praca w zespołach
Środki dydaktyczne: zaczarowany kuferek, tekst piosenki
„ W zdrowym ciele zdrowy duch”, ilustracje przedstawiające różne dyscypliny sportowe, gotowe elementy gałązki logicznej, karty pracy.
Przebieg zajęć:
1.Zabawa do piosenki „Głowa, ramiona” M.Bogdanowicz
Ach, gimnastyka, dobra sprawa,
dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę i w przód, i w bok,
skłon do przodu, w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
kolana, pięty, kolana, pięty. x 2
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
oczy, uszy, usta, nos!
2.Zabawa „ Czarodziejki kuferek”
Dzieci siedzą w kole, nauczyciel trzyma kuferek w ręce, rozpoczyna zabawę słowami rymowanki;
Jak to miło i wesoło, gdy kuferek krąży w koło.
Krąży tu, krąży tam-o jak miło nam.
Dzieci przekazują sobie kuferek z rąk do rąk. To dziecko, które na zakończenie rymowanki trzyma kuferek wyciąga z niego tajemniczy przedmiot (ilustracje przedstawiające różne dyscypliny sportowe oraz elementy gałązki), potem kuferek znów rusza wkoło, aż do momentu, gdy będzie pusty.
3. Rozmowa z dziećmi na temat tajemniczych przedmiotów-co przedstawiają? Naprowadzenie dzieci na temat zajęć.
4.Słuchanie piosenki „ W zdrowym ciele zdrowy duch” sł. M. Witewska, muz. A. Kowalczyk
1.Spacer, biegi lub pływanie,
Narty, łyżwy, żeglowanie.
Wrotki, tenis, piłka nożna
– Co dla siebie wybrać można.
Refren:
Więcej wiedzy zmieści głowa,
Siły będziesz miał za dwóch,
Zapamiętaj, więc te słowa:
W zdrowym ciele – zdrowy duch!
2.Sanki, hokej, koszykówka,
Judo, rower lub siatkówka,
Trzeba ćwiczy swoje ciało,
By mieć form doskonałą.
Refren:
3.Rozmowa na temat piosenki-omówienie jej treści.
- Czy w piosence występują jakiś dyscypliny sportowe, które przedstawiają nasze ilustracje?
- Czy znacie jeszcze inne dyscypliny sportowe, oprócz tych przedstawionych na obrazkach?
- Czy Wy możecie uprawiać też różne sporty?
- Czy uprawianie sportu sprzyja zdrowiu?
-, W jaki sposób możemy dbać o zdrowie?
4.Wspólne stworzenie gałązki logicznej.
Omówienie sposobu dbania o zdrowie-dzieci podają swoje oryginalne pomysły, które następnie zostają umieszczone na gałązce(do podpowiedzi mogą służyć wcześniej przygotowane ilustracje).
5. Zabawa pantomimiczna, „Jaki sport lubię?”
Chętne dzieci za pomocą ruch pokazują, jaki sport preferują. Pozostałe dzieci naśladują wykonywane czynności i odgadują, co lubi kolega.
6.Zabawa ilustrująca treść piosenki.
Dzieci słuchają I zwrotki piosenki, akompaniując na kołatkach i tamburynach.
7. Tworzenie własnej-indywidualnej gałązki logicznej prostej.
Dzieci otrzymują indywidualne karty pracy z narysowaną gałęzią logiczną prostą i samodzielnie uzupełniają ją rysując swoje rozwiązanie a następnie opowiadają o nim.
8.Wywieszenie gałązek na tablicy.