Konspekt zajęć rewalidacyjnych z uczniem klasy II
Temat: Poznanie kolejnych bajek, ułatwiających obliczanie iloczynów. Wykonywanie ćwiczeń, utrwalających tabliczkę mnożenia i zasady, dotyczące mnożenia i dzielenia.
Cele główne:
• utrwalenie tabliczki mnożenia;
• wykonywanie obliczeń na dzielenie;
• utrwalenie zasad dotyczących mnożenia i dzielenia.
Cele szczegółowe (uczeń):
• zna treść bajek, ułatwiających naukę tabliczki mnożenia;
• poznaje, zapamiętuje i opowiada usłyszane historie;
• wkleja obrazek, zaznacza wynik, nadaje mu tytuł;
• utrwala znajomość tabliczki mnożenia;
• potrafi samodzielnie przeczytać polecenie i wykonać zadanie zgodnie z instrukcją;
• wie, że mnożenie jest przemienne, a dzielenie stanowi działanie dla niego działanie odwrotne;
• doskonali spostrzegawczość i pamięć wzrokową za pomocą gier dydaktycznych.
Formy: indywidualna
Metody:
utrwalająca, podająca, ćwiczeniowa, aktywizująca, opowiadanie, działanie praktyczne i samokontrolne
Środki dydaktyczne:
ilustracje do bajek, klej, nożyczki, mazak, karty pracy, liczydło (w razie potrzeby), zabawa edukacyjna „To już potrafię- mini PUS”, gra dydaktyczna „Memo”.
Przebieg zajęć:
1. Organizacja zajęć, omówienie ich przebiegu.
2. Utrwalenie treści bajek, poznanych na wcześniejszych zajęciach.
3. Poznanie nowych bajek, ułatwiających naukę tabliczki mnożenia.
• Wysłuchanie treści nowych bajek.
• Nadanie tytułów obrazkom (np. „Policjanci i złodzieje”- 57, „Jedzenie widelcem z miski”- 5∙8).
• Próba samodzielnego opowiadania poznanych historii.
• Wklejenie obrazków i zaznaczenie wyników.
4. Obliczanie działań na mnożenie i dzielenie w zakresie 30 na kartach pracy przy pomocy rysunków, drzewek bajek i liczydła.
5. Wykonanie ćwiczeń z pomocą gry edukacyjnej „To już potrafię”.
6. Utrwalenie znajomości tabliczki mnożenia za pomocą PUS-ów.
7. Gry i zabawy edukacyjne kształcące pamięć i spostrzegawczość („To już potrafię”- mini PUS, Memo).
8. Powtórzenie treści poznanych dzisiaj bajek.
9. Podsumowanie zajęć.