SCENARIUSZ
Miejsce zajęć: świetlica szkolna.
Prowadząca: Joanna Pasternak.
Czas trwania zajęć: 60 minut.
Temat zajęć: Nasze emocje-zabawy integracyjne. „Chmura” świątecznych marzeń.
Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy- integracja grupy
- kształtowanie właściwych postaw w czasie zabawy z koleżanką, kolegą
- kształtowanie postaw otwartości
- rozwijanie umiejętności swobodnego wypowiadania się
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie
Cele szczegółowe:
- uczeń umie współpracować w grupie
- uczeń umie ruchem ciała zaprezentować słowa piosenki
- uczeń rozpoznaje wylosowaną literkę oraz podaje słowo, które się nią zaczyna
- uczeń potrafi przedstawić w formie graficznej wymarzony prezent
- uczeń umie uzasadnić wybór prezentu
- uczeń potrafi skoncentrować się na wykonywanym zadaniu
Metody pracy:
Słowna, zabawowa, zajęć praktycznych
Formy pracy:
Zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
Chusta animacyjna, literki, szary papier, farby, pędzle, płyta CD, magnetofon.
Przebieg zajęć:
1.Zabawa powitalna „Imiona na czas”. Grupa ma za zadanie powiedzieć po kolei swoje imiona, po chwili prowadzący proponuje, aby zrobić to ponownie, ale w krótszym czasie następnie jeszcze raz i tak kilka razy aby zrobić to w jak najkrótszym czasie.
2.Pląs zimowy „Pingwinki” – zabawa muzyczno- ruchowa.
3.Zabawa z chustą animacyjną „Literki” – Na chuście rozłożone są litery alfabetu, dzieci rzucają kostką i przesuwają się o odpowiednią liczbę oczek- stojąc na wylosowanym polu podnoszą literę nazywają ją i wymieniają wyraz rozpoczynający się daną literą (głoską).
4.Zabaw z chustą animacyjna „Balonik”.
5.„Chmura” ze świątecznymi marzeniami. Praca w grupach na arkuszach papieru mających formę koła- malowanie wymarzonego prezentu świątecznego, który by chciały dzieci dostać pod choinkę, i który by podarowały przyjacielowi. Na zakończenie zadania każda grupa prezentuje przed klasą swoje pomysły- uzasadniając wybór.
6.Zabawa ruchowa „Bajka o Czerwonym Kapturku” – dzieci podzielone są na 4 grupy „Czerwony Kapturek”(przysiad), „Babcia”(zgina się w pół i podpiera laską), „Wilk”(improwizuje rękoma paszczę wilka), „Gajowy”(„strzela” z wiatrówki) wychowawca czyta tekst a dzieci reagują ruchem, gdy podczas czytania pojawią się słowa będące nazwą ich grupy.
7.Podziękowanie za wspólną zabawę i pożegnanie uczestników